Józef Orzeł: PiS mogło wygrać więcej. Sekret tkwi w haśle wyborczym - zdjęcie
02.01.20, 18:40

Józef Orzeł: PiS mogło wygrać więcej. Sekret tkwi w haśle wyborczym

10

Według Józefa Orła, filozofa i twórcy Klubu Ronina, Prawo i Sprawiedliwość odniosło zbyt słaby wynik wyborczy przede wszystkim ze względu na błędy w kampanii wyborczej. "Prawdopodobnie było tak, że fala wznosząca poparcia PiS załamała się dlatego, że obietnic było za dużo. Człowiek jest w stanie przyjąć trzy hasła. A to był wyścig obietnic" - powiedział Orzeł w rozmowie z TVP.

"Jedna z nich, czyli postulat podniesienia pensji minimalnej wcale nie wystraszyła przedsiębiorców, którzy i tak głosowali za PiS-em.

Przestraszyli się tego pracownicy małych firm w wieku 50-60 lat, szczególnie w Polsce wschodniej, bo ocenili, że ich szefów nie będzie stać na takie podwyżki. Ci ludzie nie poszli na wybory. To może być jedna z przyczyn" - stwierdził Orzeł. 

Podkreślił, że jest to opinia nie tylko jego; ma oparcie w analizach przeprowadzonych na zapleczu samego PiS.

Zdaniem Orła hasłem PiS powinno być: "PiS oddał Polakom to, co PO zabrała".

"Ciągle nie rozumiem tego, że PiS nie przyjmuje tego jako swojego hasła, bo ono jest najprostsze i absolutnie prawdziwe. Gdyby ekonomiści policzyli, co przez osiem lat rządów PO zabrało Polakom, to właśnie PiS stara się to oddać. W tym sensie jest sprawiedliwe i robi to zgodnie z prawem" - stwierdził.

bsw/tvp info

Komentarze (10):

Tom Bombadil.2020.01.3 8:15
PiS w niektórych "trudnych" regionach (np Łódź) zmarginalizował swoich najwierniejszych pretorianów, bojąc się "konkurencji" wewnętrznej i stawiając na karierowiczów i zwolenników "okazjonalnych". Ludzie, którzy doznali tam krzywd od PO za to, że wcześniej ("od zawsze") byli z PiS-em, zostali podczas ostatniej kampanii odrzuceni przez partyjną "górę" i... zapomniani. Stąd zniechęcenie dużej ich liczby, rozgoryczenie i - w konsekwencji - np. "braki kadrowe" w komisjach wyborczych (co ułatwiło macherom z PO, SLD i PSL-u pewne korekty wyników). Tego zniechęcenia już się nie odrobi...
Glaudiusman2020.01.3 0:50
Wszyscy opaśli konsumenci z p.o. i ich klakierzy, czyli elita pseudoartystyczna, wszyscy ci mlaskacze od konfitur nie mogą się doczekać powrotu do koryt, podwyższenia wieku emerytalnego, skasowania programów socjalnych i powrotu mafii watowskich. Oni mają swój program: brać kasy ile wlezie. Bo kto im podskoczy, kiedy kasta sędziowska jest w ich kieszeni. Dlatego dziwię się dlaczego rządzący tak długo cackają się z tą kastą.
Janek2020.01.3 0:13
"Józef Orzeł: PiS mogło wygrać więcej. Sekret tkwi w haśle wyborczym" - naprawdę, hasło wyborcze, nie ma przypadków, są tylko znaki, pierwszy znak Pan Boga, to strata Senatu! PiS prowadzi grę z Niebem o dekalog, więc przegra, i zniknie ze sceny politycznej. PiS ma wszystko do tego, aby doprowadzić do Intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Polski, aby dostosować polskie prawa do dekalogu. Ale filosemici pisowcy powiedzieli Panu Bogu nie, stąd przyjdzie kara. Już widać nowe znaki. Idzie nowe i młode, narodowe, chrześcijańskie, Polskie, i dostanie władzę w swoje ręce!
Tomek2020.01.3 0:33
Pan jeszcze nie wytrzeźwiał po sylwestrze?
anonim2020.01.2 22:27
Wolę hasło: droga do wolności.
Iza2020.01.2 21:39
PiS nie wygrał wyborów. Opozycja miała więcej głosów. PiS rządzi dzięki niesprawiedliwemu przelicznikowi głosów na mandaty.
bobas2020.01.3 0:21
że tez trolu chce ci się takie g..no pisać! idź się przwietrz
CadykZŻoliborzaDumaNadSzmoncesamiJosełego2020.01.2 21:10
Josełe Orel zgolił pejsy, ale paradoksalnie bez nich żydzi od niego jeszcze wyraźniej. PiSocjalizm kabalistyczny to coś naprawdę oryginalnie polskiego.
KATON STARSZY2020.01.2 20:18
Problem jest poważniejszy niż Pan pisze.Wczasie wyborów w komisjach głosy liczą członkowie PSL, SLD, byli SB-ecy,albo przechrzty z byłego PZPR.W gminach dookoła Grójca to jest powszechna sytuacja.Poseł Suski tak się panicznie boi konkurencji że pod byle pozorem eliminuje co ciekawszych członków,a w ogóle to w grójeckim PIS-ie nie ma żadnej działalności.Tzw. Przewodnicząca często nawalona ,ale mocno wierna Suskiemu,ponieważ razem z jego zoną wyprowadzają pieski,spacerując zygzakiem.
Już był w ogródku2020.01.2 19:55
A świstak siedział i zawijał