Joga już od przedszkolaka? - zdjęcie
07.09.14, 20:10(fot.media)

Joga już od przedszkolaka?

15

Jak dyrektorzy przedszkoli, gimnazjów oraz szkół średnich próbują przekonać rodziców do zainteresowania akurat ich ofertą? Np. zajęciami angielskiego, francuskiego, nauką pływania, jazdy konnej, baletu, gotowania, dobrych manier, karate, gry na skrzypcach, na fortepianie i flecie poprzecznym, treningiem pamięci, efektywności i kreatywności czy zajęciami z jogi – wylicza portal Natemat.pl. 

Sami rodzice upychają dzieciom od najwcześniejszych lat jak najwięcej zajęć, więc wybór przedszkola to dla wielu duży problem. „Sportowe, muzyczne, językowe, ekologiczne, wyznaniowe, integracyjne? A może Montessori albo steinerowskie? A może jednak lepsze będzie to, gdzie uczą chińskiego” – podpowiada Natemat.pl

Warto w tym wszystkim jednak zastanowić czy, po pierwsze – dzieci potrzebują tego, aby ich czas był po brzegi wypełniony zajęciami, po drugie – czy wszystkie znakomicie rozleklamowane programy, przyczynią się do ich rozwoju.

Na pierwszy aspekt zwraca uwagę autorka artykułu. „Dzieci beztrosko się bawiąc wcale nie marnują czasu. One w tym czasie uczą się różnych umiejętności społecznych, rozwiązywania problemów. Poznają w ten sposób świat i wcale nie fundują sobie bezstresowego wychowania, tylko podejmują naprawdę trudne role w tych zabawach. Jeśli zlekceważymy rolę zabawy w życiu dziecka, to może się okazać, że w przyszłości zabraknie mu kreatywności i zaradności” – mówi cytowana w tekście psycholog Iza Wojciechowska. – „Dzieciństwo jest dla dzieci ogromną nauką, dlatego musi być na nie czas. Planowanie dziecku czasu z tysiącem zajęć dodatkowych powoduje, że całkowicie przejmujemy odpowiedzialność, w rezultacie czego ono później samo nie potrafi sobie czasu zorganizować” – dodaje.

Szkoda jednak, że tak bezrefleksyjnie zachwalane są zajęcia, które mogą dzieciom wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. „Ambitni rodzice mogą wybrać dla swoich dzieci zajęcia dodatkowe, a oferta jest naprawdę bogata – można uczyć się hiszpańskiego, chińskiego, karate, baletu, tańca, ceramiki, jogi, gry w szachy oraz gimnastyki umysłu” – pisze Natemat.pl Bo rolą tego miejsca jest pozwalanie dziecku na eksplorowanie jego świata – także jego różnorodności” – ocenia psycholog Wojciechowska.

Przed szkodliwością jogi, wschodnich sztuk walki, czy steinerowskich metod nauczania przestrzegają egzorcyści i osoby znające się na tematyce zagrożeń duchowych. Warto by, wiedzieli o tym rodzice, którzy zastanawiają się nad wyborem placówek i zajęć edukacyjnych dla swoich pociech.

Emilia Drożdż

Komentarze (15):

anonim2014.09.7 22:42
Dato Karate to sztuka walki i sprawności BEZ PODTEKSTÓW duchowych ( nieliczna), trzeba myśleć a nie papużyć ... hindusów i chińczyków to parę miliardów polaków ze czterdzieści milionów a i tak do jednego worka wrzucić ich trudno ....
anonim2014.09.7 22:43
Karate i aikido mogą być podobne tylko dla europejczyka ..... i to mało rozumnego ....
anonim2014.09.7 22:48
" satanistyczna muzyka Beatlesów" Bardzo mało znasz Beatlesów ... za wyrwane z kontekstu zdania bez informacji, że to "czcigodnych" Beatlesów jeszcze i dziś w ramach " tolerancji" by Cię zapuszkowali ... O duchowym guru Marishi co tysiące ludzi wpędził w "zwyczajne" choroby psychiczne nie wspominając ... Dobre bo Beatlesów??? prymityw poznawczy z waszeci ....
anonim2014.09.8 0:00
Nie bójcie się, to nie żadna zbereźna joga! Po prostu uczą przedszkolaków podstawowych pozycji seksualnych.
anonim2014.09.8 8:12
Tym wszystkim, którzy uważają jogę za formę gimnastyki polecam poszukanie na YT wykładu ojca Josepha Verlinde, który przebywał w Tybecie szmat czasu... Może jego bezpośrednie świadectwo ( a facet głupi nie jest, ma np. doktorat z fizyki nuklearnej) będzie otrzeźwieniem... Bo jak zwykle komentarze wydajemisiów urocze...
anonim2014.09.8 9:22
@Dato - a kimono może być czerwone? Być może się mylę.
anonim2014.09.8 9:25
Kimono? to on na dodatek za gejszę czy ichniejszą Ankę G. robił???
anonim2014.09.8 11:43
@AirWolf @arbiter Panowie jak zawsze w dobrych humorach komentuja zjawiska,ktorych nie poznali. We Wschodnich technikach walki ksztalci sie umiejetnosc "zarzadzania"energia ki.Czym jest energia ki ? Jak narazie dostepne instrumenty naukowe racjonalnie nie tlumacza zrodla pochodzenia energii ki,ale ze ona istnieje ,to jest doswiadczalne. Taka sama energia posluguja sie np osoby przesuwajace meble na odleglosc,zginajacy lyzeczki ,a takze .....i tu polecam materialy filmowe,ktore wykorzystalam w dyskusji z Piogalem. Polecam szczegolnie min 2:10 Na tym ujeciu widze jak bez dotkniecia przez inna osobe,kobieta w bialym sweterku koziolkuje pchnieta jakas energia.Prosze o wytlumaczenie. Caly filmik to ok 3 min. https://www.youtube.com/watch?v=vSwEjnTUQeg&list=PL69D44AF2D8D8F12Dlist=PL69D44AF2D8D8F12D ============================== https://www.youtube.com/watch?v=3CoaZOtVagg Benny Hinn - 'FIRE' Falling on Military Personnel ==================================== https://www.youtube.com/watch?v=dqRleTujZew =======================================
anonim2014.09.8 12:07
@AirWolf Nie jestes glupim czlowiekiem, ale nie masz madrych odpowiedzi. Juz kiedys wykazales sie brakiem argumentow w naszej dyskusji. Teraz jest podobnie. Podejmij wysilek intelektualny i sprobuj racjonalnie wytlumaczyc zjawiska zarejestrowane na filmach. Jesli nie masz argumentow , to chociaz sie nie osmieszaj.
anonim2014.09.8 12:26
@Myslacyinaczej Mozesz myslec inaczej- Twoje prawo. Moja wiedza nie opiera sie na sluchaniu bajek, ale osobistym doswiadczeniu.
anonim2014.09.8 13:26
@edzio: Skąd wiesz? Jesteś tego pewny?
anonim2014.09.8 13:53
@Myslacyinaczej napisales: "Trenuje aikido z dziecmi od kilku lat i nie zauwazylem zgubnego wplywu tej sztuki na ich dusze." Gdybys nie pisal o duszach moglabym pomyslec ,ze jestes ateista. Mam podstawe myslec,ze jestes Chrzescijaninem. Jesli sie myle,to czekam na sprostowanie. Jesli napiszesz cos o karmie i reinkarnacji, to w zasadzie bedzie takie sam punkt wyjscia jak rozmowa z ateista. Manipulacja jakiej poddani są adepci aikido polega na stopniowaniu informacji: początkowo mówi się tylko o naturalnych efektach medytacji (relaks, wzmocnienie organizmu). Pojawiające się później możliwości, leczenie „energiami”, telepatia, prekognicja, mają charakter ponadnaturalny i nie mogą być efektem rozbudowania siły psychicznej człowieka, przekraczają bowiem ludzką naturę. Mimo to w adeptach aikido konsekwentnie budowane jest przekonanie, iż są to tylko efekty uaktywnienie jakiegoś naturalnego mechanizmu, choć jest to w rzeczywistości wkroczeniem w świat subtelnych „energii”, a tym samym otworzenia się na sferę duchową rzeczywistości. Korzenie aikido są religijne. Można wyróżnić trzy piętra religijnych odniesień tej szkoły walki. Kodyfikator dzisiejszej formy aikido, Ueshiba był członkiem grupy religijnej Omoto-kyo. Przywódcą jej był guru Deguchi Wanisaburo, obdarzony „świętą siłą”. Wkrótce po zetknięciu się Ueshiby ze świątobliwym Wanisaburo, miała miejsce jego inicjacja. Owo oświecenie (otwarcie), spowodowało pojawienie się u Ueshiby darów paranormalnych (m.in. telepatii). Wiele źródeł potwierdza fakt, iż Morichei Ueschiba dysponował siłą spoza obszaru rzeczywistości przyrodzonej. Drugim poziomem duchowego aspektu aikido jest filozofia stojąca za tą szkołą walki, która zakłada m.in. wszechenergetyczną naturę wszechświata (co wyklucza podział rzeczywistości na Stwórcę i stworzenie). Trzecim poziomem duchowych odniesień są azjatyckie wierzenia pierwotne (szamańskie kulty magiczne), z charakterystycznymi praktykami transowymi i energetyzującymi. Ćwiczenia fizyczne związane z aikido są środkiem do uchwycenia kontaktu z jakąś zewnętrzną wobec człowieka mocą (zwaną ki) oraz, w miarę postępów adepta, manipulowania nią. Warunkiem jest specyficzny stan umysłu (wyłączony umysł, umysł nieoceniający). Konsekwencjami tego typu zabiegów, jak pokazują świadectwa, mogą być kontakty z bytami duchowymi i objawy zniewolenia duchowego. Aikido, jak i innych wschodnich szkół walki, nie da się oderwać od religijnego, duchowego wymiaru, ponieważ jest on istotą całego systemu („dynamiczne pozycje walki” stają się w rzeczywistości "formą modlitwy”). Aikido nie może być traktowane jako forma rekreacji, nie może być też traktowane jako neutralny duchowo i światopoglądowo system samoobrony.
anonim2014.09.8 14:42
dyrektorzy przedszkoli powinni być bardziej roztropni i nie kierować się emocjami
anonim2014.09.8 19:49
@Myslacyinaczej Niepotrzebnie sie zdenerwowales. AirWolf ironicznie zadrwil ze mnie piszac o Seagalu, ale na mnie to nie dziala. Ja poznalam goscia,ktory trenowal 16 lat aikido, dochodzac do najwyzszego poziomu.Wszystko, co opisalam wczesniej sprawdzilo sie na nim.Mial nadzwyczajne,paranormalne zdolnosci.Moje zainteresowanie tym kims "zaowocowalo",ze w moim zyciu rowniez zaczely dziac sie zjawiska nadprzyrodzone.Swiat duchowy jest bardzo realny,kiedy sie na niego otwieramy zaczynamy go doswiadczac .Chcialabym tylko Ciebie przestrzec,ze aikido to nie tylko cwiczenia,to kontakt z nadprzyrodzonoscia. Ks.egzorcysta z ktorym rozmawialam i ktory modlil sie nade mna z ogromnym naciskiem tlumaczyl,ze sa tylko 2 zrodla mocy,energii dzialajacej w swiecie duchowym.Jednym zrodlem jest Jezus,drugim Jego wrog-Szatan.NIE MA TRZECIEGO ZRODLA MOCY,ENERGII.Więc to co nie pochodzi z Bozej milosci pochodzi od demona w celu naszego zniszczenia.Energia ki jest pochodzenia demonicznego, a religijne podloze aikido to ODRZUCENIE BOGA OSOBOWEGO .BOGA OSOBOWEGO ZASTEPUJE ENERGIA KOSMICZNA BEZOSOBOWA i to jest zagrozenie dla dusz Twoich dzieci i Twojej.Krok po kroku,rok po roku cwiczen aikido oddalasz sie od wiary w BOGA OSOBOWEGO,TWOJEGO STWORCE I TO SZATANOWI WYSTARCZY!!! Twoj system immunologiczny na choroby duchowe zostaje zneuralizowany i dzieje sie to latami w sposob niezauwazalny.
anonim2014.09.9 10:05
@Myslacyinaczej Jak juz wczesniej napisalam masz prawo myslec inaczej, masz wolna wole,jednak jesli jestes chrzescijaninem (nie zaprzeczyles) powinnienes znac slowa Jezusa: 15 Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami7. 16 Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia, albo z ostu figi? 17 Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. 18 Nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców. 19 Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. 20 A więc: poznacie ich po ich owocach. Mt 7,15-20 W Twoim zyciu i zyciu Twoich dzieci tez bedziesz zbieral owoce . Moze, kiedys wspomnisz nasza korespondencje. Zycze Tobie wszystkiego najlepszego.