Jerzy Jachowicz o Magdalenie Środzie: Cynizm i uzurpacja tzw. etyczki - zdjęcie
30.11.13, 18:31Prof. Magdalena Środa (fot. Radosław Cetra/Wikipedia)

Jerzy Jachowicz o Magdalenie Środzie: Cynizm i uzurpacja tzw. etyczki

22

Magdalena Środa, podobnie jak inna, wielka przeciwniczka Kościoła, Joanna Senyszyn,  jest zdeklarowaną ateistką. Nie raz dawała temu wyraz. Nagle jej  rozbuchane ego popchnęło ją do bezczelnej uzurpacji. W imię jakiejś, nieokreślonej bliżej części kobiet, kazało jej złożyć donos do papieża Franciszka I  na Kościół  katolicki w Polsce. Poprzez prymitywny tani rozgłos próbuje wymusić, aby Ojciec Święty przyjął ją w Watykanie. Po to, żeby mogła tam  wykłócać się o swoje ateistyczne idee. Ignorując całkowicie, że Kościół, jeśli chce zachować  fundamenty swojego światopoglądu,  musi programowo być przeciwny ideom, które forsuje. Jej zuchwałość zdumiewa tym bardziej, że zarzuty jakie wysuwa wobec Kościoła przybierają niekiedy absurdalny wymiar. Co, swoją drogą, nie świadczy dobrze o jej zdrowym rozsądku. Blisko 10 lat temu Magdalena Środa zarzuciła polskiemu Kościołowi, że przyczynia się do stosowania przemocy wobec kobiet. Mianowicie, jej zdaniem, istnieją pośrednie związki między Kościołem a przemocą poprzez kulturę nasyconą religią. Winą Kościoła jest to, że nie sprzeciwia się przemocy wobec kobiet. To prawie tak, jakbyśmy mówili, że teatr przyczynia się do przemocy wobec kobiet, bo nie występuje przeciwko tej społecznej i kulturowej patologii. Po raz kolejny, na przykładzie Środy, potwierdza się reguła, że tytuły naukowe nie czynią z człowieka mędrca. Podoba mi się delikatna kpina wyrażona przez prof. Jacka Bartyzela, który napisał, że  „świat wstrzymał oddech”, kiedy dowiedział się o liście Środy. 

Środa, niby  profesor filozofii, niby „etyczka”, jakże daleko odeszła od fundamentów swojego zawodu. Żyje doraźną chwilą,  stając się „ni psem ni wydrą”. Ni to filozofem ni to działaczką polityczną. Wywodząc się ze środowiska lewicowego (nie chcę pisać postkomunistycznego, bo specjaliści w „Gazecie Wyborczej” podpowiedzą jej natychmiast, żeby podała mnie do sądu), chce zaciągnąć siłą – można powiedzieć przemocą – do ateistycznej, wysterylizowanej od świata wyższych wartości, Zachodniej Europy bez podziału społeczeństwa na płcie. Wskażmy jej rodowód intelektualny, w którym jest jej miejsce i w którym się najlepiej czuje. Świetnie obrazuje to zdjęcie z jakiejś publicznej debaty, na którym siedzi obok profesora Zygmunta Baumana. Czyżby nie wyrzekała się całkowicie tradycji, powikłanych korzeni?  Przypomina mi profesora Jana Hartmana w spódnicy. Wiele wskazuje na to, że obydwoje oni łączą status profesorów uniwersytetu z realnymi pożądaniami zajęcia znaczącej pozycji w świecie polityki. Jest to oczywisty rozdźwięk między oficjalnym szyldem zawodowym, a rzeczywistymi intencjami obydwojga tzw. etyków. 

Prof. Środzie ani jej listowi nie poświęciłbym ani jednego słowa, bo ani pani profesor ani jej list nie są tego warci. Piszę tylko dlatego, że zadziwiającą postawę zachowują media. Bezkrytycznie i bezrefleksyjnie dmą w surmy na temat listu prof. Środy. Nie dostrzegają mizeroty i miałkości jej przedsięwzięcia. To w tej sprawie jest dla mnie szokujące. 

Jerzy Jachowicz/Sdp.pl

Komentarze (22):

anonim2013.11.30 19:14
@atena Idź swa drogą i nie grzesz więcej.To CIpa!!.
anonim2013.11.30 19:33
Za kogo się uważa ten babsztyl? Odbija jej jak Michnikowi. Chciałaby rządzić duszami. He he
anonim2013.11.30 19:36
Jak pani Środa taka bogobojna się zrobiła to może jutro do kościoła przyjdzie? Ale azraz zaczęłaby księży pouczać że źle Mszę św. odprawiają. Ta pani mnie śmieszy he he
anonim2013.11.30 19:52
"Nie można być wielkim człowiekiem tanim kosztem." Honoré de Balzac ---------------------- "Człowiek winien tyleż wysiłku wkładać w upraszczanie swego życia, ile go wkłada w komplikowanie." Henri Bergson ---------------------- "Po dźwięku poznaje się metal, po mowie człowieka." Baltasar Gracián y Morales ---------------------- "Mowa jest skuteczna wtedy, gdy przemawiają czyny. Niechaj zamilkną słowa, a odezwą się czyny." św. Antoni z Padwy ---------------------- Pozdrawiam, Przyjaciele :):)
anonim2013.11.30 20:32
Baby- przepraszam za wyrażenie- ciągną do rozmemłanego babsko genderowskiego świata, który osłabia społeczeństwa i robi z nich bezkształtną miazgę, łatwą do manipulacji i dowolnego kształtowania. To skończy się jako przeciwwagi do tego powstawaniem nurtów o charakterze radykalnym np faszystowskim.
anonim2013.11.30 20:50
@atena Mała tragedia w życiu i siądziesz na tyłku. Nie jednego takiego cwaniaka widziałem jak ty.
anonim2013.11.30 22:16
To ta kobieta jest jedna zwykła mizerota. Robi mi się nie dobrze jak ja widzę. Czuję obrzydzenie do tej kobiety.
anonim2013.11.30 23:42
Atena ''ano idę swoją drogą-----zarówno od feministek i kościoła trzymam się z daleka!'' ano nikt tu sobie nie życzy twojej obecności.trzymaj się z dala od Kościola.zrozumiano?dzieci tu są,nie mieszaj im w głowach.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
anonim2013.11.30 23:43
Atena chociaż raz w życiu zrób to co mówisz,zamień slowa w czyny!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
anonim2013.12.1 1:21
Ta biedna pani Środa potrzebuje naszej solidnej modlitwy o nawrócenie... Wydaje mi się, że jej erupcja nienawiści do Kościoła Katolickiego, jest podsycana nawróceniem się na wiarę katolicką, w podeszłym wieku, jej ojca, który wychowywał ją na wzorową ateistkę. A po kilkudziesięciu latach okazało się, że ojciec "zdradził" ateizm i nawrócił się na katolicyzm. Aby zrozumieć decyzję ojca, musiałaby sama porzucić wpojone jej wcześniej zasady. Widocznie nie ma odwagi się z tym zmierzyć, dlatego brnie w zatracenie...
anonim2013.12.1 4:48
habukak napisał(a): "Na 100% Jezus czuje obrzydzenie do Ciebie." *** Zapewniam Cię, że Jezus go/ją miłuje i troszczy się bardziej aniżeli o owce, które trzymają się stada. Nasz Pan bowiem grzeszników przyszedł ratować, bo zdrowi nie potrzebują lekarza. "Gdzie jednak wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska" (Rz 5; 20b)
anonim2013.12.1 4:55
A tak na marginesie - przekonacie się jaki jazgot podniosą Sroda i inne babsztyle, gdy papież Franciszek ogłosi dokumenty po zakończeniu synodu biskupów poświęconego rodzinie. To co się działo, gdy opublikowano encyklikę bł. Pawła VI "Humanae vitae" było małym piwem w porównaniu do gromów, jakie się posypią na ojca Franciszka.
anonim2013.12.1 7:18
Klara. Habukak,podobnie jak Profesor Środa, jest ateistą, który lepiej "zna" Boga niż sam Bóg zna siebie. Habukak nawet Biblie czyta i w odróżnieniu od Profesor Środy posiadł nawet trudną sztukę poprawnego cytowania tekstów biblijnych.
anonim2013.12.1 9:03
@ Klara Jestem pewny, że stanie się to co napisałaś odnośnie przyszłego dokumentu...
anonim2013.12.1 9:41
Niektóre kobiety klimakterium przechodzą - jak widać na przykładzie tej pani - burzliwie:-) Pozwolę się posiłkować wiedzą z Wikipedii: Objawy przekwitania: naczynioruchowe uderzenia gorąca bóle głowy poty nocne psychiczne uczucie zmęczenia drażliwość i zaburzenia koncentracji osłabienie pamięci zmniejszone libido zaburzenia rytmu snu huśtawki nastrojów depresja zaburzenia snu ze strony narządów płciowych suchość pochwy dyspareunia zanikowe zapalenia pochwy nawracające zapalenia dróg moczowych zaburzenia statyki narządów płciowych i nietrzymanie moczu świąd krwawienie[potrzebne źródło] wodnista wydzielina Nie wiem jak manifestuje się to u pani Środy na płaszczyźnie fizjologicznej, ale przez delikatność uznam, że te objawy, które ostatnio ma są nie tyle efektem głupoty, a menopauzy właśnie:-)
anonim2013.12.1 10:21
Może trochę mnie poniosło z tą Magdaleną Środą wczoraj, ale nie budzi ona mojej sympatii łagodnie mówiąc. A jeśli chodzi o mnie, to z pewnością jestem grzesznikiem, mam nadzieję że Bóg poprzez swoją miłość będzie mi wskazywał właściwą drogę.
anonim2013.12.1 12:05
@Habakuk- Jeśli chodzi o obrzydzenie pana Jezusa do KOGOKOLWIEK, to delikatnie mówiąc jesteś w błędzie!
anonim2013.12.1 13:03
@Kropelka - "Widocznie nie ma odwagi się z tym zmierzyć, dlatego brnie w zatracenie..." Nie tylko ona jedna:-)
anonim2013.12.2 12:15
@Mniemanologia - ruszyło Cię?:-)
anonim2013.12.2 12:22
@Jack Holborn Diagnoza jaką postawiłeś pani Środzie, broniąc właściwie jej, wydaje mi się bardzo prawdopodobna. Przychylam sie do niej, bo i moim zdaniem napięcie przedmiesiączkowe to raczej nie jest..........
anonim2013.12.2 12:39
@habukak... "@Kropelka -biedna to jesteś Ty. Zdradziłaś się czytujesz Pudelka-plotkaro." Moje źródło tej informacji pochodzi z innego medium. Fakty nie są plotkami, a fakt o ojcu p. Środy wyjaśnia trochę jej zacietrzewienie w walce z katolicyzmem.
anonim2013.12.2 13:30
@campeador - ja oczywiście nie wierzę absolutnie w to, co napisałem:-) To miała być tylko żartobliwa krytyka tej osoby, ale aż się zdziwiłem, że nie było - prócz Ciebie - słów potępienia, iż ktoś do spraw politycznych wykorzystuje pewną słabość kobiet, czyli do ich spraw fizjologicznych. Ta słabość objawia się tym, że gdy takiej o tym powiesz, to się obraża. No bo skoro jesteśmy takie same jak faceci, nie może być mowy o jakichś słabościach. To taka obrona przez atak.