Jerzy Bukowski: Zdalne nauczanie przeczy idei uniwersytetu - zdjęcie
20.07.20, 13:10Fot. screenshot - YouTube

Jerzy Bukowski: Zdalne nauczanie przeczy idei uniwersytetu

6

    Mimo postanowienia ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka, że od 1 października uczelnie powinny powrócić do zajęć dydaktycznych w normalnym trybie, coraz więcej z nich ogłasza kontynuację zdalnego nauczania.

   Rozumiem względy bezpieczeństwa motywowane wysoce prawdopodobną możliwością nadejścia drugiej fali pandemii koronawirusa w jesieni, ale uważam te decyzje wielu rektorów za zbyt pochopne. Nie mam nic przeciwko wykorzystywaniu e-learningu (zwłaszcza w sytuacjach nadzwyczajnych) w kształceniu studentów, ograniczanie się wyłącznie do niego poczyni jednak wiele szkód.

   Niestety, części wykładowców i asystentów odpowiada taka metoda prowadzenia zajęć, ponieważ jest dla nich wygodniejsza od tradycyjnej. Czy przyniesie jednak dobre efekty?

   Brak bezpośredniego kontaktu kadry dydaktycznej ze studentami jawnie przeczy idei wspólnoty uniwersyteckiej, której nie da się budować na odległość, nawet z wykorzystaniem najnowocześniejszych zdobyczy techniki. Są przedmioty, które ze swojej istoty nadają się do nauczania i zaliczania w ramach tzw. e-learningu, ale większość powinna być prowadzona zgodnie z obowiązującymi od setek lat zasadami. Czy studenci medycyny, kierunków inżynierskich i artystycznych są w stanie wykazać swoją wiedzę wyłącznie na internetowych platformach?

   Obawiam się, że coraz liczniejsi zwolennicy nowoczesnego prowadzenia zajęć oraz takiego też odbywania egzaminów są zbytnimi optymistami i mogą zaprowadzić proces dydaktyczny w ślepy zaułek, co doskonale rozumie minister Murdzek. Wpatrywanie się w siebie na ekranie komputera i rozmawianie przez Skype’a oraz za pośrednictwem Zooma na pewno nie zastąpi żywego kontaktu międzyludzkiego.

Jerzy Bukowski

 

Komentarze (6):

T.2020.07.21 8:23
Ja się nie dziwię rektorom - starają się przewidywać sytuację, podobnie jak w marcu, to pierwsze zamknęły się uniwersytety (dzień później rząd nagle przerwał nauczanie w szkołach). O wiele uczciwsze jest zapewnienie, że przez najbliższe pół roku dalej pracujemy zdalnie. Z drugiej strony mamy szkolny chaos - bo bazując na dotychczasowym zachowaniu MEN minister 31.08 wieczorem wyjdzie i powie, to teraz przez 2 tygodnie pracujemy zdalnie, a potem się zobaczy (tzn. przez 2 tygodnie będzie zapowiadał, że zaraz będzie oficjalna informacja co dalej i znowu poinformuje w ostatniej możliwej chwili). Dlatego lepiej, żeby uczciwie powiedzieć ludziom do czego muszą się przygotować, dać im czas na przygotowanie i poprowadzić zajęcia zdalnie, niż potęgować chaos. Dlatego mimo wątpliwości co do "natury uniwersytetu" warto dać ludziom szanse nauczyć się tego i w takich zdalnych warunkach. A co do zajęć praktycznych - już w wiosennym semestrze się takie odbyły, więc jest możliwość.
ktos2020.07.20 21:33
Pan Gliński, powoduje że uniwersytety stają się zbędne.
Seks kamerki2020.07.20 18:13
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu- www.lexlale.com.pl i wyszukaj mnie po niku: Monik5 napisz do mnie i spotkajmy sie!
Marek212020.07.20 16:40
Lepszy zarażony niż zdalny? Jasne, że nauczanie zdalne nie jest dobre. Ale jaka jest alternatywa? Zamknąć wszystkie uczelnie na 2 lata? Studentów na bezrobocie czy w kamasze? Podobnie jest ze szkołami. Ale nie utrzyma się dzieci w odległości, nie zatrzyma przekazywania wirusów.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.20 13:35
zBukowski to komusza gnida która przefarbowała się na patriotę po upadku PRLu!
Anonim2020.07.20 13:26
Brak mistrzów jeszcze bardziej przeczy tej idei!