Jerzy Bukowski: Uhonorowany ORMO-wiec... - zdjęcie
15.05.19, 07:40

Jerzy Bukowski: Uhonorowany ORMO-wiec...

9

Były przewodniczący tajnej Komisji Uczelnianej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie Jan Władysław Fróg otrzymał z rąk prezesa Instytutu Pamięci Narodowej doktora Jarosława Szarka nadany mu przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyż Wolności i Solidarności.

Dawni działacze uczelnianej „Solidarności”, której szefem był Fróg są zaskoczeni, ponieważ był on w tamtych czasach członkiem Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej - komunistycznej struktury powołanej do tłumienia niepodległościowych dążeń Polaków.

W uzasadnieniu wniosku o przyznanie odznaczenia IPN stwierdził, że Fróg inicjował „akcję interwencji w celu przywrócenia do pracy zwolnionych z uczelni działaczy opozycyjnych”. Jego koledzy twierdzą jednak, że w tamtym okresie nikogo nie zwolniono z UP, nie było zatem potrzeby interweniowania.

Kariera Froga w podziemnej „Solidarności” była - zdaniem jej działaczy - możliwa, ponieważ o jego aktywności w ORMO mało kto wtedy wiedział.

Adam Stefan Lewandowski z Instytutu wyjaśnił w rozmowie z „Faktem”, że prezes IPN „każdorazowo niezwykle wnikliwie rozpatruje indywidualne wnioski o nadanie Krzyża Wolności i Solidarności, które wpływają do Instytutu” i ocenia „cały zgromadzony materiał” przed skierowaniem wniosku do Prezydenta RP.

„- Taka procedura miała miejsce również w przypadku tej osoby. W ocenie prezesa IPN struktury ORMO powinny być wymienione w artykule 5. ustawy o IPN wymieniającej organa bezpieczeństwa państwa, jednak nie ma on inicjatywy ustawodawczej” - powiedział tabloidowi Lewandowski przypominając, że ORMO i ZOMO (Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskie) zgodnie z ustawą o IPN nie są do nich zaliczone, nie zaistniała więc formalna podstawa prawna do odrzucenia wniosku.

Podstawy nie było, ale Instytut Pamięci Narodowej powinien być bardziej ostrożny we wnioskowaniu do Prezydenta RP o nadanie Krzyża Wolności i Solidarności szczegółowo prześwietlając życiorysy kandydatów.

Jerzy Bukowski

Komentarze (9):

Podkarpacie2020.11.22 10:22
Ten sam IPN nadał order za ratowanie Żydów rozdinie ze wsi Golęczyna, która zwoziła Żydów z Krakowa i Lwowa i ...ich zabijała. !!! Choć byłam zwolenniczką powstanie IPN, to już mi przeszło. Niekompetencja, nieudolność, zaafałszowanie przeszłości to ich dziedzictwo.
Mama2020.11.22 10:06
Fróg kawał .... Panoszy się bardziej na uczelni niż SB w PRL.
Ewka2019.05.22 19:28
Panie Terlecki larum grają, toć to pana kumpel,który całą uczelnię straszy pańskim nazwiskiem a pan nic? Nie uwierzycie ale jego łajdackie-tajniackie wybryki nie straciły na wartości; to jedyny gość - chociaż szeregowy pracownik - który nie istnieje w książce telefonicznej, ani numeru telefonu do niego, ani numeru pokoju (chociaż charakterystyczny bo to jedyny pokój z judaszem w drzwiach), ani meila; no i ta wredota,chamstwo i łajdactwo - nie wierzycie? - zerknijcie na stronę tzw solidarności na UP.
ktos2019.05.15 11:33
Ale on jest z PIS i order mu się należy.
Stanislaw znad Dunajca2019.05.15 8:47
Czytając tytuł pobieżnie, zrozumiałem, że to Jerzy Bukowski był uhonorowany!
franek2019.05.15 8:52
W łepetynie wszystko masz "pobieżnie"
józek wózek2019.05.15 8:30
Przedziwny jest klucz wg którego są odznaczani ludzie walczący z komuną. Znam takich, którzy jako jedni z pierwszych powinni otrzymać odznaczenia ale pewnie w najlepszym wypadku otrzymają je pośmiertnie. Stworzona została ponadto ekipa "zawodowych, legendarnych" opozycjonistów, którzy wypowiadają się w każdej sprawie bez względu na to czy mają coś do powiedzenia czy nie.
michu2019.05.15 7:51
Z komuną to trochę tak jak z chwastami. Jak się nie wyrwie tylko przytnie to odrastają. Powoli wchodzimy w dawne koleiny. Atak na KK. Honorowanie ormowców ;). No bo dawni ubecy bez szwaknu cały czas mają nieźle (nawet 2 tyś zł emerytury !!!) ;). W końcu budowali socjalizm dla dobra ludu ;).
Alojzy Cedzidło2019.05.15 8:08
Nooo ..O ile z pierwsza częścią wypowiedzi zgadzam się w 100% ,o tyle brak mi tej pewności do części dalszej .,,( nawet 2 tyś emerytury ! ! ! )" i ,, W końcu budowali socjalizm dla dobra ludzi " I te ,, dawne kolein y" Dużo tu wieloznaczności i aluzyjności. A prawda jest jedna ,.,,Korzenie chwastów zostały " Rad bym poczytać z czyjej winy.. Twoim zdaniem , panie ,,michu ".