Jerzy Bukowski: Społeczna znieczulica święci triumfy - zdjęcie
06.03.19, 08:35Fot. Pixabay, CC 0

Jerzy Bukowski: Społeczna znieczulica święci triumfy

8

Społeczna znieczulica święci triumfy

Kraków jest poruszony sytuacją, do jakiej doszło kilka dni temu w jednym z tramwajów. Kiedy pasażer zwrócił uwagę trzem mężczyznom palącym papierosy, że nie wolno tego robić w środkach komunikacji publicznej, został przez jednego z nich spryskany gazem pieprzowym, a następnie mocno uderzony w głowę. Agresor zniszczył mu także telefon komórkowy, którym poszkodowany zdołał jednak utrwalić wizerunek bandyty.

Policja poszukuje sprawcy, a pobity zamieścił na Facebooku krótki film z zajścia i dwa zdjęcia napastnika.

Mnie przeraża nie tyle kolejny akt przemocy, bo mamy z nimi, niestety, do czynienia od dawna na co dzień, ale z brakiem właściwej reakcji pasażerów tramwaju, o czym napisał poszkodowany w portalu społecznościowym. Ze smutkiem skonstatował on, że chociaż słusznie zwrócił uwagę na niewłaściwe zachowanie palącym papierosy osobom, to nikt - oprócz jednego obywatela Ukrainy - nie stanął w jego obronie, kiedy został brutalnie zaatakowany.

Ze smutkiem trzeba skonstatować, że znieczulica społeczna zatacza coraz szersze kręgi. Obojętność na krzywdę wyrządzaną bliźnim wystawia nam fatalne świadectwo. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla takiej postawy, która jest złem moralnym oraz religijnym grzechem zaniechania.

Jeżeli nie opamiętamy się i nie zaczniemy odpowiednio reagować w takich sytuacjach, nawet z narażeniem życia i zdrowia, zatracimy swoje człowieczeństwo.

Jerzy Bukowski

 

 

Komentarze (8):

anonim2019.03.6 11:13
Czy ci palący byli białymi heteroseksualnymi Polakami, ochrzczonymi i wybierzmowanymi, nienawidzącymi Żydów i uchodźców?
ZERR02019.03.7 13:41
Sam widzisz, że pewne imponderabilia jednoczą społeczeństwo ponad podziałami. Są Wartości, które odnajdziesz i u profesora uniwersytetu i u osiłka-palacza. Jednoczymy sie w walce z żydowskim nacjonalizmem. Polak, zarówno ten zły jak i ten dobry, i mądry i głupi - jednakowo mówimy mu - NO PASARAN!
Andrzej Malik2019.03.6 10:47
Ze smutkiem trzeba też dodać, że policja wezwana do tego przypadku miała kompletnie wyj..ne na samo zdarzenie. W tramwaju był monitoring, którego policja nie zabezpieczyła. A po opublikowaniu wizerunku na FB odnalazł się bijący i zagroził pobitemu konsekwencjami prawnymi ze względu na rozpowszechnianie jego wizerunku. Tak tylko to dorzucę, tytułem rzetelności
jan nowak2019.03.6 9:43
Mój znajomy stanął w obronie bitego gościa.Przyjechała suka zgarneła wszystkich jego też oskarżyli o napaść dwa lata po sądach.Mnie trzech zaczepiło w autobusie więc jednego wywaliłem drugiemu dałem kopa no i musiałem uciekać bo pasażerowie stanęli w obronie trzeciego agresora ,nie miałem zamiaru chodzić po sądach.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.03.6 8:58
Rzadko się zdarza, że mogę się podpisać pod frądlowym artykułem. Brakuje tylko uwagi, że równie żarliwie trzeba bronić atakowanych mniejszości.
anonim2019.03.6 8:56
98% pasażerów to byli katolicy.
jan nowak2019.03.6 9:44
tak jak ty, tylko z nazwy
ZERR02019.03.7 13:36
Katolicyzm nie ma tu nic do rzeczy. Przeciez to wy i wasi Socjalistyczni Przywódcy, od lat prześladujecie i szykanujecie wszystkie osoby, które są samodzielne i aktywne. To wasze, lewicowe prawo jest za to odpowiedzialne. To wy, socjal-hołota odbieracie ludziom prawo do noszenia broni.