Jerzy Bukowski: Pochwała studentów z Ukrainy i Wschodu - zdjęcie
29.04.19, 08:20

Jerzy Bukowski: Pochwała studentów z Ukrainy i Wschodu

4

Od kilkunastu lat mam zajęcia ze sporą liczbą studentów z Ukrainy, z Białorusi i z Kazachstanu. Przybywa ich z roku na rok na polskich uczelniach, a więc także na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, gdzie pracuję.

Jestem bardzo zadowolony z ich zaangażowania, chociaż nie wszyscy wystarczająco opanowali trudny język polski, co ma duże znaczenie zwłaszcza przy przedmiotach humanistycznych, a ja wykładam właśnie takie: filozofię i etykę biznesu. Imponuje mi jednak pracowitość oraz rzetelność studentów zza wschodniej granicy, którzy starają się nie odstawać od polskich koleżanek i kolegów.

Piszę o tym dlatego, że często spotykam się w portalach społecznościowych z negatywnymi opiniami na ich temat. Wielu internautów uważa, że zabierają oni miejsca Polakom i są traktowani przez wykładowców nazbyt ulgowo. Jest to krzywdzące dla większości osób z wymienionych krajów, które muszą podejmować znacznie większy wysiłek od Polaków, a wcale nie narzekają.

Z pełną odpowiedzialnością stwierdzam, że Ukraińcy, Białorusini i Kazachowie są bardzo dobrymi studentami.

Jerzy Bukowski

 

Komentarze (4):

assc2019.04.29 10:12
Czy ktoś mi wytłumaczy po co płacimy i kształcimy ukraińców na ekonomii, socjologii i innych humanistycznych kierunkach jak dla Polaków nie ma pracy w zawodzie?? A oni raczej nioe wrócą na ukrainę.
Johan2019.04.29 9:39
na pewno płacimy za studia no bo jesteśmy obywatelami naszego raju. Ale jeśli nie przygarniemy tych ludzi ze wschodu i nie wyedukujemy ich po ludzku, to czy czasem ci ludzie nie będą naszą inwestycją w przyszłość dobrosąsiedzką ?! Myślę, że to jest naszym obowiązkiem, że to nam się opłaca, i na pewno będzie opłacało ! Kiedyś oni zasiądą u siebie na stanowiskach i będą spotykać się z nami na rozmowach, i czy tacy ludzie nie będą wtedy rozmawiali z nami wspólnym językiem biznesowo-geopolitycznym ? Na pewno TAK !!
assc2019.04.29 10:10
brednie
gas2019.04.29 8:36
jest zasadnicza róznica Polscy studenci płaca /posrednio lub bezposrednio/ za studia ci obcy mają je za darmo!!!!!