Jerzy Bukowski: Parlamentarne awantury - zdjęcie
06.06.20, 08:40Screenshot Youtube - ipn kraków

Jerzy Bukowski: Parlamentarne awantury

5

Parlamentarne awantury

Czy w Sejmie i w Senacie mogą padać bardzo mocne słowa? Oczywiście. Jeżeli ktoś tego nie rozumie, to znaczy, że nie pojmuje istoty demokracji, w której reprezentanci społeczeństwa ostro spierają się ze sobą.

Właśnie po to jest przecież parlament, żeby politycy ścierali się w nim ze sobą na słowa zamiast wzywać swoich zwolenników do okładania się niebezpiecznymi narzędziami na ulicach. Słowo „parlamentum” znaczyło pierwotnie tyle, co „sklep z gadaniną” i dlatego toczone w nim potyczki werbalne nie powinny ani razić, ani wywoływać zgorszenia.

Określanie zachowań polityków, którzy mocno nacierają na siebie podczas mających służyć wyrazistemu formułowaniu przez nich stanowisk i pognębieniu rywali debat mianem nieparlamentarnych świadczy o złym rozumieniu tego, czym jest owa demokratyczna instytucja.

Nie ma więc sensu robić sensacji z tego czy innego zwrotu, który padł w ferworze politycznych starć. Właśnie one najbardziej zapadają bowiem w pamięć wyborców i budzą ich entuzjazm bądź niesmak, co znajduje odzwierciedlenie przy oddawaniu głosów. Jedynymi arbitrami politycznych sporów są ci, którzy przy urnach wyrażają opinie na temat nie tylko programów prezentowanych przez kandydatów, ale także sposobów prowadzenia przez nich kampanii i odnoszenia się do rywali.

Polacy muszą się po prostu przyzwyczaić do tego, że ich wybrańcy są takimi samymi ludźmi, jak oni: kłótliwymi, krnąbrnymi, uwielbiającymi kreować konflikty, zapiekłymi w nienawiści do swoich wrogów. Możemy się jedynie pocieszyć tym, że w innych parlamentach jest znacznie gorzej, bo dochodzi w nich do rękoczynów, których nie doświadczyliśmy jeszcze przy ulicy Wiejskiej.

Jerzy Bukowski

 

Komentarze (5):

Alojzy Cedzidło2020.06.6 11:38
Oglądałem w TVP to posiedzenie sejmu .Wygłupił by sie potwornie mając zdanie ninne niż p.p. ,, Antek " , ,, Nie bądz obojętny" czy ,,Marian" lub ,,Bogo" Daleki jestem od namawiania do tolerancj tej wydumanej demokracji czy wolności słowa.,.Tego chamstwa odmienić się nieda . A równym skutkiem można by namawiać wronę aby śpiewała jak kanarek czy skunksa aby nie śmierdział. Natury zmienisz . .Dodatkowo w tę spiewewajacą jak kanarek wronę wierzy władza brukselska . Natury nie zmienisz . Tu jest tylko jedno rozwiązanie ,jeden sposob . WYBORY .
Bogo2020.06.6 9:20
Lewactwo i komuchy to największa zaraza świata.
Marian2020.06.6 9:07
Tej hołocie która nazywa się PO, "starsi i mądrzejsi" z GW i TVN wmówili że są elitą i władza im się po prostu należy.Kaczyński jak zwykle, znalazl odpowiednie słowa by ich nazwać jak na to zasługują.Chama się nie przeprasza bo nabierze przekonania ze postepuje właściwie i na tym należy skończyć dyskusję.
Nie bądz obojętny.2020.06.6 8:58
Musi być jakiś sposób żeby to chamstwo Budki Nitrasa czy kopertowego doktora zatrzymać. To nie może być tak że kilku prostaków niszczy demokrację w Polsce.
Antek2020.06.6 8:56
Niestety PO prezentuje wulgarny poziom, jak spod kolektora ściekowego Trzaskowskiego.