Jerzy Bukowski: Górale bronią krzyża na Giewoncie - zdjęcie
04.09.19, 06:10Fot. via Pixabay, CC 0

Jerzy Bukowski: Górale bronią krzyża na Giewoncie

13

Górale bronią krzyża na Giewoncie

Władze Zakopanego napisały list otwarty do profesora Jana Hartmana w związku z jego twitterowym wpisem z 22 sierpnia o krzyżu na Giewoncie, który - jego zdaniem - należy zdemontować, ponieważ „ciągle zabija”.

W podpisanym przez burmistrza Leszka Dorulę oraz jego zastępców Agnieszkę Nowak-Gąsienicę i Tomasza Filara liście czytamy:

W związku z zupełnie niezrozumiałą dla nas reakcją Pana Profesora na niedawną tragedię w Tatrach, którą było twierdzenie, że krzyż zabija i jednoczesne nawoływanie do jego usunięcia ze szczytu Giewontu, pragniemy mocno i zdecydowanie zaprotestować. W imieniu mieszkańców Zakopanego i górali, przywiązanych do swojej tradycji i chrześcijańskiej wiary przekazywanej z pokolenia na pokolenie, nie wyrażamy zgody na takie traktowanie krzyża, który nasi przodkowie z wielkim trudem i poświęceniem ustawili na Giewoncie na przełomie XIX i XX w. Ma on dla nas ogromne znaczenie religijne i symboliczne, stanowi charakterystyczny element roztaczającego się z Zakopanego widoku na panoramę Tatr, jest celem licznych pielgrzymek i wędrówek, a na pamiątkę wizyty św. Jana Pawła II w naszym mieście w 1997r. wpisany jest także wraz z kluczami papieskimi w herb Zakopanego. „Nie wstydźcie się tego krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym” - mówił wówczas nasz wielki Rodak i Jego wezwaniu chcemy pozostać wierni.

Wypowiedź Pana Profesora bardzo nas wszystkich dotknęła w momencie, gdy przeżywaliśmy tragedię związaną z burzą w Tatrach, nieśliśmy pomoc i wsparcie poszkodowanym, także poprzez modlitwę. Wszystkie nasze działania skupione były na tym tragicznym wydarzeniu, ale teraz podejmujemy kolejne wyzwanie - obrony krzyża, którego zawsze broniliśmy i bronić nadal będziemy. Interweniowaliśmy, gdy krzyż wymazywany był na fotografiach i obrazach, tym bardziej musimy interweniować, gdy żąda się publicznie jego fizycznego usunięcia.

Trudno nam zgodzić się z argumentacją, nie tylko Pana Profesora, ale także różnych osób i środowisk, dotyczącą realnego zagrożenia jakie stwarza krzyż na Giewoncie. Góry są miejscem pięknym, ale także niebezpiecznym. Wszyscy, którzy przemierzają górskie szlaki, powinni mieć tego świadomość. W codziennym życiu nie da się wyeliminować wszystkich zagrożeń związanych chociażby z ruchem drogowym, tym bardziej nie jest możliwe wyeliminowanie zagrożeń w górach. Usunięcie krzyża z Giewontu nie podniesie bezpieczeństwa w Tatrach, dlatego taka propozycja jest przez nas odbierana jedynie jako ideologiczny atak, któremu musimy się przeciwstawić.

Warto pamiętać, że w ponad stuletniej historii postawionego w 1901 roku krzyża na Giewoncie zanotowano na tym szczycie 67 wypadków śmiertelnych, a tylko 5 osób zginęło od pioruna.

- Wiem, że teraz ludzie będą mówić, że pioruny biją w krzyż, ale to nie jest prawda. Metalowa konstrukcja oczywiście powoduje, że są tam częstsze wyładowania. Ale pioruny biją wszędzie. Mam zdjęcie, na którym widać trzy pioruny, które uderzyły w Giewont i tylko jeden trafił w krzyż. Jeden w tym samym czasie uderzył w grań długą Giewontu, a ten trzeci w jego dolne partie. To nie tyle krzyż, ale klamry i łańcuchy, które znajdują się poniżej, są niebezpieczne, bo schodzi tam ładunek elektryczny po mokrej skale. Media nagłaśniają, że większość wypadków śmiertelnych na Giewoncie była od pioruna, a to jest nieprawdą. Nie można przesadzać i ogłaszać, że Giewont jest niebezpieczny, bo stoi tam krzyż - powiedział portalowi internetowemu „Gościa Niedzielnego” taternik, emerytowany ratownik i przewodnik górski Apoloniusz Rajwa.

A znany popularyzator nauki i fizyk Tomasz Rożek wyjaśnił na Twitterze:

„Nie, jest dokładnie na odwrót. Jest na szczycie, więc w jego okolicy pioruny i tak by uderzały. On działa dokładnie jak piorunochron. Uderzenie w krzyż zmniejsza prawdopodobieństwo uderzenia w inne obiekty (osoby).”

Jerzy Bukowski

Komentarze (13):

andrzejhahn32019.09.4 14:23
albowiem jest to ciemna zacofana poganska masa katolicka
Stanisław2019.09.4 13:57
To Hartmanowi piorun musiał porazić mózg już dawno temu. Jego myśli i tezy są jak diabelska błyskawica. Warto więc przypomnieć słowa Ewangelii: Ad vocem - dla Hartmana: "Wtedy rzekł [Jezus] do nich: «Widziałem szatana, spadającego z nieba jak błyskawica." (Łk 10, 18). A do nas odnosi się: "Oto dałem wam władzę stąpania po wężach i skorpionach, i po całej potędze przeciwnika, a nic wam nie zaszkodzi" (Łk 10, 19). oraz to co Chrystus Pan powiedział apostołom: "Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi; lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał" (Łk 10, 16). Hartman JUŻ DAWNO ODPŁYNĄŁ. Jest jak rozpruta piorunem bezpłodna sykomora.
Mikołaj 2019.09.4 13:13
Profesor od macania kur niech się nie wypowiada na temat elektrostatyki !!!.
Agnieszka2019.09.4 9:08
Treść słuszna i chwalebna, ale niepotrzebnie się zniżają wchodząc w dyskusje z kimś takim jak Hartman, kto wielokrotnie udowadniał, że tylko na prowokacji mu zależy a jego nienawiść do Polski i Kościoła jest tak ślepa i bezkresna, że nie ma z nim dyskusji na poziomie argumentów, bo nie jest zdolny przejąc żadnego przepełniony wyłącznie bezrozumnymi emocjami. Lepiej się modlić, by już wyjechał do swojego podłego Izraela, nigdy do Polski nie wracał i niej zapomniał.
katolik2019.09.4 8:05
Kim jest Hartman żeby przed nim Górale się upokarzali,pisząc do niego jakieś wyjaśnienia.Przecież on jest natchniony szatanem
J.P2019.09.4 7:19
Górale przede wszystkim bronią dudków,. Ksyzo tys, cosik pan Bócek zuci za te łobrone? Hej!
Chory Portier2019.09.4 7:13
Krzyż na Giewoncie będzie trwał do końca tego świata. Proste? A prymitywne bluzgi lewaków to nic zaskakującego. W końcu to "Znak, któremu sprzeciwić się będą".
aju na haju2019.09.4 6:39
usunąć natychmiast usunąć i wielką 88 razy większa gwiazdę tam postawić :p
AM2019.09.4 6:36
A z czego zbudowana jest Wieża Eiffla? Czy Francuzi mają z tym problem? Wręcz odwrotnie. Gdyby to nie był KRZYŻ to nie było by tematu. Walka ideologiczna trwa. Stójmy na straży Krzyża i naszych wartości.
jacek2019.09.4 7:40
Krzyż powinien być kilka rzazy większy tak by ściągał wszystkie "pieruny"
Tomek2019.09.4 6:35
Najbardziej zabija głupota - proponuję ją zająć się i to wszystkim. Oczywiście każdy niech zajmie się wykorzenianiem swojej własnej głupoty w pierwszej kolejności.
Gienia z Lubelszczyzny2019.09.4 6:20
potomkowie kolaborantów z Goralenvolk...zacne:))
oda2019.09.4 13:12
Gienia z Lubelszczyzny ma przodkow kolaborantow, to wie, :)