Jerzy Bukowski: Filantropijne dylematy - zdjęcie
12.01.20, 09:45

Jerzy Bukowski: Filantropijne dylematy

8

Każda działalność charytatywna prowadzona na dużą skalę budzi podejrzenia co do przejrzystości finansowej. Jedni stawiają zarzuty w tej materii Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, drudzy Caritasowi i innym kościelnym instytucjom filantropijnym.

 

Jest oczywiste, że zorganizowanie tak gigantycznej imprezy jak finał WOŚP musi za sobą pociągać spore koszty nie licząc darmowego czasu antenowego w mediach. Caritas jest pod tym względem znaczniejsza skromniejsza, co nie oznacza, że również nie generuje pewnych kwot koniecznych dla skutecznego prowadzenia szlachetnych akcji.

Nikt nikomu nie narzuca, komu ma przekazać datek na pomoc bliźnim. Każdy decyduje sam i albo stara się sprawdzić daną instytucję pod kątem jej uczciwości, albo macha na to ręką słusznie uważając, że gros zgromadzonych przez nią środków pieniężnych z pewnością zostanie przeznaczonych na cele, dla których została ona powołana do życia.

Jerzy Bukowski

Komentarze (8):

Contral2020.01.12 16:27
Trzeba pamiętać, że jeżeli dajemy pieniądze na jakiś charytatywny cel odpowiedniej organizacji to wcale nie oznacza, że sto procent zbiórki idzie na ten cel. Trzeba odliczyć koszty organizacyjne. Jest więc pytanie ile dana organizacja wydaje na koszty a ile na konkretne cele. Więc pytanie ile Jurek Owsiak kosi tych pieniędzy na cele organizacyjne a ile wydaje zebranych pieniędzy na rzeczywistą pomoc? To samo dotyczy Caritasu.
Katolicka Kretynizacja Polski2020.01.12 10:34
Owsiak robi coś dobrego dla ludzi i jest to widoczne gołym okiem. WOŚP po zbiórce kasy kupuje za nią sprzęt medyczny do szpitali i rozlicza się z każdej złotówki. Na co idzie kasa zebrana przez "fundację" rydzyka? Komu te fundacje pomagają prócz siebie i gdzie można sprawdzić ile i na co zebrane pieniądze zostały wydane?
Jan Radziszewski2020.01.12 17:02
Trole zwolennicy Jerzego Owsiaka - Owsiak i na pewno dostać do PIEKŁA wam dopomoże!!! ha ha ha !!!
JS2020.01.12 10:23
Z uzbieranego już miliarda złotych, nadal nie wiemy ile dokładnie poszło na pomoc szpitalom, ile wzięły mrówki Owsiaka, ile rozeszło się do firm zewnętrznych, ile, ile, ile ... Może znajdzie się jakiś zdrajca w kręgu słynnego filantropa i wszystko zdemaskuje ? Czekamy... Zamiast wpłacać na coroczny cyrk Owsiaka, może lepiej wymyśleć inną, konkurencyjną i CZYSTĄ, PRZEJRZYSTĄ akcję zbierania na szpitale ? Pozdrawiam
Albert2020.01.12 10:11
"Caritas jest pod tym względem znaczniejsza skromniejsza, co nie oznacza, że również nie generuje pewnych kwot koniecznych dla skutecznego prowadzenia szlachetnych akcji. " Za to ma o wiele wyższe koszty prowadzenia swojej działalności. Do tego dochodzą zarzuty prokuratorskie i udowodnione machlojki. WOŚP jest pod tym względem czysty. A mimo wielkiego szumu w mediach, koszty obsługi są znacznie niższe, niż w przypadku Caritasu. Wnioski są oczywiste.
Contral2020.01.12 16:30
No niezupełnie prawda. WOŚ też ma na swoim koncie machlojki. Awantura już o to była kiedy Piotr Wielgucki domagał się informacji J. Owsiaka o konkretnych rozliczeniach.
MaxFiend2020.01.12 23:02
Ma dostęp do wszystkich rozliczeń WOŚP. Są jawne i transparentne.
Jan Radziszewski2020.01.12 17:03
Trole zwolennicy Jerzego Owsiaka - Owsiak i na pewno dostać do PIEKŁA wam dopomoże!!! hahaha !!!