Jerzy Bukowski: Falstart Gibały - zdjęcie
07.09.17, 06:10

Jerzy Bukowski: Falstart Gibały

Kiedy można rozpocząć - zgodnie z kodeksem wyborczym - kampanię samorządową bądź parlamentarną?

To pytanie właśnie padło w przypadku pozapartyjnego kandydata na prezydenta Krakowa Łukasza Gibały. Były poseł, reprezentujący najpierw Platformę Obywatelską, a potem Twój Ruch od dawna ma chrapkę na zastąpienie profesora Jacka Majchrowskiego w roli ojca miasta. Dysponując sporymi finansami już wykonuje czynności, które mogą być uznane za prowadzenie kampanii.

            Państwowa Komisja Wyborcza zwróciła mu uwagę, że wszelkie działania, które mają charakter agitacji wyborczej, a podejmowane są przed formalnym utworzeniem komitetu i tym samym zgłoszeniem się do wyborów stanowią łamanie kodeksu wyborczego. A właśnie w tych kategoriach należy potraktować zlecony przezeń sondaż, w którym wystąpił on jako kandydat.

            PKW podkreśla, że jest to łamanie zasady równości, a korzystanie z efektów takich działań (np. sondażu) może zostać uznane za naruszenie zasad finansowania kampanii wyborczej. 

            Nie wiadomo, czy Gibała przejmie się taką wykładnią przepisów, ale znając jego nieskrywane parcie do władzy należy przypuszczać, że raczej będzie starał się kamuflować te działania, które mogłyby poskutkować przykrymi dla niego konsekwencjami, aż do odpowiedzialności karnej włącznie.

            W poprzednich wyborach prezydenta Krakowa Łukasz Gibała zajął w pierwszej turze trzecie miejsce, gromadząc ponad 27 tysięcy głosów (11.06 procenta), co było sporym zaskoczeniem dla opinii publicznej.

            Ostatnio coraz więcej mówi się pod Wawelem, że mógłby on zostać wspólnym kandydatem Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, które na razie nie są w stanie wyłonić ze swoich szeregów polityków mogących skutecznie rywalizować z prof. Majchrowskim (jeszcze nie ogłosił decyzji o ubieganiu się o piątą kadencję) oraz z nie ustaloną jeszcze osobą desygnowaną do walki o prezydenturę przez Prawo i Sprawiedliwość.

Jerzy Bukowski