Jerzy Bukowski: Czy Andrzej Duda udźwignie rolę faworyta? - zdjęcie
07.02.20, 13:01Fot. PiS via Flickr

Jerzy Bukowski: Czy Andrzej Duda udźwignie rolę faworyta?

20

Czy Andrzej Duda udźwignie rolę faworyta?

Kampania prezydencka wreszcie wystartowała oficjalnie, chociaż już od dosyć dawna wiadomo było, kto stanie do walki o najważniejszy urząd w państwie.

Podstawowe pytanie brzmi: czy jeżeli Andrzej Duda nie zapewni sobie reelekcji w pierwszej turze, to czy zdoła wygrać w drugiej?

Uważam, że rozstrzygnięcie dokona się dopiero w dogrywce i wtedy urzędująca głowa państwa będzie w bardzo trudnej sytuacji. Trudno bowiem przypuszczać, że którykolwiek z przeciwników Dudy zaapeluje do swojego elektoratu o przerzucenie głosów na niego. Można oczywiście założyć, że prośba poparcia jego rywala w drugiej rundzie - ktokolwiek nim będzie - przez wszystkich przegranych w pierwszej nie zostanie wysłuchana i część osób, które wcześniej poparły innych kandydatów zagłosuje w drugiej na reprezentanta Zjednoczonej Prawicy, ale czy to wystarczy?

W tegorocznych wyborach będziemy mieli do czynienia w drugiej turze - jeżeli do niej dojdzie - z powszechną mobilizacją wszystkich przeciwników obecnego obozu rządzącego, którego przedstawicielem jest Andrzej Duda. Ten swoisty plebiscyt może, ale bynajmniej nie musi skończyć się dla niego porażką.

Ogromne znaczenie będą miały w kampanii bezpośrednie spotkania z wyborcami, a w tej materii aktualna głowa państwa jest niekwestionowanym mistrzem. Duża swoboda i autentyczna spontaniczność stanowią poważne atuty Dudy. Żaden z jego rywali nie może pochwalić się taką łatwością nawiązywania kontaktu z rodakami. Chociaż nie wiem jak by się starali, w tej materii stoją na straconych pozycjach.

Głównym problemem obecnego prezydenta będzie natomiast obarczanie go odpowiedzialnością za wszystkie decyzje jego zaplecza politycznego, które akceptował, szczególnie w kwestiach sądowniczych. Zastanawiam się, czy i w jaki sposób sobie z nim poradzi, a zwłaszcza na ile zdoła przekonać swoich potencjalnych wyborców, że miał rację nie wetując ostatniej nowelizacji ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości. Z sondaży wynika przecież, że nawet w prawicowym elektoracie nie ma powszechnej zgody na jego decyzje w tych sprawach.

Pięć lat temu Andrzej Duda wygrał, ponieważ Bronisław Komorowski w ogóle nie przyłożył się do kampanii uważając, że ma zapewnione zwycięstwo, w czym utwierdzali go liczni klakierzy z Adamem Michnikiem na czele. Teraz rola faworyta również przypada urzędującej głowie państwa. Czy zdoła ją udźwignąć?

Powyższy tekst ukazał się pierwotnie na stronie internetowej Radia RMF FM.

Jerzy Bukowski

Komentarze (20):

Leszek 2020.02.13 17:10
Pilne!!!!! https://www.youtube.com/watch?time_continue=10&v=gubYPFOpDys&feature=emb_logo
MT2020.02.7 21:18
Dlaczego nie ma ani słowa na portalu poświęconym, o kandydacie, który jako pierwszy został zarejestrowany? Krzysztof Bosak to jedyny prawicowy i konserwatywny kandydat w wyścigu o urząd prezydenta. Jako jedyny działa konsekwentnie w obronie życia i rodziny. Andrzej Duda jest otwarty na uregulowanie statusu osoby bliskiej wprowadzającego związki partnerskie, nie wniósł projektu ustawy chroniącej nienarodzone dzieci, które codziennie są mordowane w polskich szpitalach. Andrzej Duda w 2015 roku deklarował ochronę szkół i młodzieży przed lewactwem i LGBT, a tym czasem to za jego kadencji problem najbardziej narósł. Dlaczego w pałacu prezydencki pali się chanukowe świece zamiast wieńca adwentowego?
anonim2020.02.7 18:32
Krzysztof Bosak inauguruje kampanię prezydencką! youtu.be/FwEwgYfosqk?t=688
anonim2020.02.7 16:03
PAD udźwignie, my NIE! nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki
J.P2020.02.7 15:34
Najważniejsze by udźwignąl długopis..
Pisowiec2020.02.7 14:15
To jest ten co to obiecał że jeśli wygra wybory a stawka wolna od podatku nie wzrośnie to on się w ciągu roku poda do dymisji? Jakoś trudno uwierzyć, żeby tak wielki prezydent, mąż stanu się okazał takim drobnym cyganem. Ja osobiście nie wierzę w takie oskarżenia!!!! Tylko PiS!!! Tylko Andrzej Duda!! Naprzód Polsko!!!
Nie będzie "prezydenta pedała" w Rz. P. - NIGDY!2020.02.7 13:54
GDZIE W POLSCE JESTEŚ PEDALE ??? GDZIE JEST "WIOSNA I JEJ NACZELNA SUKA ??? GDZIE JEST "PREMIER" BIEDROŃ" ??? GDZIE SĄ PIENIĄDZE ZEBRANE DLA "MIKOŁAJA" ???
MarcinP2020.02.7 13:09
ADRIAN DU.A - WYPAD SPASIONY PAJACU !!!!! DO CZYSZCZENIA KUWETY SIĘ TYLKO NADAJESZ !!! NAJGORSZY ,,PREZYDENT" W HISTORII !!!
Polak Ateista Dumny Gej2020.02.7 13:04
doopek jest już na wylocie
Kazimierz2020.02.7 13:01
Szansą na sukces jest niezłomność w prezentowaniu poglądów, aktywność, wyrazistość i wytężona praca w czasie całej kampanii. Andrzej Duda jest faworytem i ma wielką szansę wygrać, pomimo teoretycznej przewagi totalnej opozycji. Wierzę, że gdy dojdzie do drugiej tury wyborów, ludzie mądrzy, bez względu na pierwotne preferencje zagłosują na Andrzeja Dudę.
ggg2020.02.7 12:53
Jak można wybrać ponownie prezydenta, który podpisał nam 30 ustaw podwyższających podatki i różne daniny. Co PiS proponuje Polakom oprócz podwyżki podatków i inflacji, a w polityce zagranicznej uleganie Żydom? 30 lat od okrągłego stołu, a oni wciąż nami rządzą.
Dell2020.02.7 12:51
8 lutego 2020 godz 12 Warszawa Aleja Szucha 12a. Demonstracja popierająca zmiany w sądownictwie.
JanP2020.02.7 12:41
Pan prezydent padnie na sprawach światopoglądowych, bezustannym klęczeniu i obracaniu się wśród sukienkowych, na nowym pisaniu historii, gdzie z bandytów i zdrajców próbuje się kreować bohaterów. Falandyzacja prawa też nie nagoni mu wyborców. Oparcie się tylko na elektoracie PiS, to strategiczny błąd.
TAK Z INNEJ BECZKI.....2020.02.7 12:39
https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,25674940,sad-biskupi-kryli-ksiedza-pedofila-dwie-kurie-musza-zaplacic.html#s=BoxWyboMT
Marcin №2020.02.7 12:24
Ten osobnik powinien wisieć! TA kreatura powiedziła że Każdy Polak ma w sobie domieszkę pejsatego robala (żyda) ....tak między nami... żydzi wymarli dawno temu, to co teraz sie włuczy po naszym pieknym globie, to południowo afrykańskie robactwo, zasadniczo ogłupia społeczeństwa podległe... Ludów Semickich jako takich juz nie ma... zostały wyparte przez gorszy jeszcze twór ( są takie ) Niech ręka broni.... nie rozmawia z żadnym pejsem... jego ślina to jad! Nie lubie Francuzów... lecz oni sami przeszło 8 wieków temu na wiele stuleci wypedzili plemie żmijowe z swych granic... bądzmy jak Francuzi! Walić Dooopę! ... w doopę! i głebiej!
antykatolik2020.02.8 9:17
Zgłaszam ten wpis do prokuratury. Retoryka rodem znazistowskiego Berlina. Porownywanie Żydów do robactwa i groźby karalne. Mam nadzieje ze masz pieniądze bo zpabulisz nieżle.
PiS nie sprosta kryzysowi2020.02.7 12:12
Będzie #DudaExit.
LUKA2020.02.7 12:20
DNO INTELEKTUALNE -ANTYPOLAK
katolik2020.02.7 12:09
Nie będzie żadnej dogrywki, o jakich rywalach mowa o ludzich ,którzy nie reprezentują zadnego poziomu, Polacy nie ośmieszajmy się przed samymi soba i za granicą , bo zrobia znas swoje pomiotło! Bóg da,że Prezydent A. Duda będzie Prezydentem Polski i Polaków.
Polak Ateista Dumny Gej2020.02.7 13:08
Twoje mierniki poziomów nikogo nie interesują, bo ty sam nie przedstawiasz innego poziomu niż poziom dna i wodorostów. A dvupek wyleci w II turze na zbity pysk prosto przed Trybunał Stanu, bo raz że ma za małe poparcie żeby wygrać w I turze, a dwa w II Kidawa zgarnia głosy Biedronia Hołowni i Kamysza, a tym samym sprzedaje Doopkowi kopa w tyłek, który nie może liczyć na żadne dodatkowe % poza mizernym poparciem Bosaka, który zresztą też go nie lubią, a co za tym niewielu jego wyborców postawi na Budynia.