Jerzy Bukowski: Chocholi taniec wokół AK - zdjęcie
29.11.19, 07:35Fot. via Pixabay, CC 0

Jerzy Bukowski: Chocholi taniec wokół AK

7

Chocholi taniec wokół AK

W tym roku nie zostanie przeprowadzony panel obywatelski w sprawie formy uczczenia Armii Krajowej w Krakowie, ponieważ władzom miasta nie udało się - mimo dwóch konkursów - wyłonić firmy, która by go zorganizowała.

Prezydent profesor Jacek Majchrowski podjął decyzję o przeniesieniu tego zadania na przyszły rok i ogłoszeniu z jego początkiem kolejnego konkursu.

I tak chocholi taniec wokół AK będzie trwał nie wiadomo jak jeszcze długo. Odnoszę wrażenie, że część radnych za punkt honoru przyjęła, aby nie zbudować na bulwarze Czerwieńskim, między Wawelem a Skałką, poświęconego tej armii pomnika „Wstęga Pamięci”. Najwidoczniej obce są im ideały niepodległości, o którą walczyła ta formacja zbrojna Polskiego Państwa Podziemnego.

Jak już tutaj kilkakrotnie pisałem, Rada Miasta Krakowa dwukrotnie podjęła uchwały - obie po konsultacjach społecznych - w sprawie wzniesienia tego monumentu we wskazanej wyżej lokalizacji. Kilka miesięcy temu anulowała je i zarządziła kolejne badanie opinii publicznej krakowian, a po niej panel w formie cyklu spotkań, warsztatów oraz dyskusji, w którym miałoby wziąć udział 60 uczestników w różnym wieku i z różnych środowisk wyłonionych spośród 300 tysięcy (!) mieszkańców podwawelskiego grodu.

Tej najnowszej inicjatywie zdecydowanie sprzeciwiają się środowiska kombatanckie i niepodległościowe ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej na czele. Sędziwi weterani walk o wolną Polskę obawiają się, że żaden z nich nie doczeka dnia odsłonięcia „Wstęgi Pamięci”, o ile w ogóle dojdzie do jej zbudowania.

A dzieje się to w słynącym z kultywowania patriotycznych tradycji Krakowie, co napawa mnie wielkim smutkiem i niesmakiem.

Jerzy Bukowski

 

Komentarze (7):

Leon2019.11.29 11:21
Krakow byl nie tylko siedzibą Franka ale i "najgrzeczniejszym" miastem w GG.
Andrzej 2019.11.29 10:56
No cóż, kiedyś Kraków był ostoją (wzorem) patriotyzmu, miłością do Ojczyzny. Teraz jest ostoją lewactwa i innych grup niosących za sobą destrukcje i głupotę.
Andrzej Malik2019.11.29 9:41
Twój smutek i niesmak Jureczku jest naszą radością. Pomysł na pomnik jest koszmarny, projekt jest paskudny, co w konsekwencji oznacza, że spaskudzisz piękny kawałek Krakowa. W Krakowie AK ma muzeum, ulicę, i pomnik- 100 metrów od miejsca w którym chcesz postawić swoją paskudę. Już park Jordana jest niemożliwie spaskudzony, pozwól ludziom na odrobinę zieleni w centrum....
zatroskany2019.11.29 9:21
Za to stawiają w wymiarze społecznym ( nie tylko oni ) pomnik ludzkiej słabości i najohydniejszych grzechów
Katolik2019.11.29 8:59
Panie Jerzy, proszę dziś po pracy kupić sobie jakąś dobrą flaszkę i indywidualnie wykonać ŁYK TRYUMFALNY w swojej intencji zamiast zaśmiecać przestrzeń publiczną kolejnym pomnikiem.
zatroskany2019.11.29 9:24
Dobry pomysł trzeba zrobić pomnik w kształcie butelki wódki i zaśmiecać przestrzeń publiczną pijakami
KamienicaAKowskiejPamięciKrakowskiej2019.11.29 7:56
Pomnikomaniak krakowski Bukowski w swoich chocholim tańcu wokół AK-owców. Środowiska inteligenckie Krakowa wiedzą, że ten władzolizus i PiSowłaz Bukowski chce upamiętnić głównie siebie samego, wystawieniem jakiejś poronionej Wstęgi Pamięci. Pamięć AK-owców najlepiej upamiętnia niejaki Kryształowy Sutener Banaś. W Krakowie za ich pomnik robi cała kamienica. Może i jest w niej burdel, ale jednak przeszłość ma AK-owską.