Luiza Dołęgowska, Fronda.pl: Pani Premier Beata Szydło odniosła się w swoim piątkowym wystąpieniu, przed próbą  przegłosowania wotum nieufności dla rządu, do pozytywnych zmian, które wprowa rząd PiS, w tym do reform w polskiej Policji. Czy są to dobre zmiany i czy PO - zamiast zaszkodzić rządowi  - dała mu doskonały powód do podsumowania pozytywnych zmian?

Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA: Dokładnie tak. Uważam, że Platforma Obywatelska strzelia sobiew kolano tym wnioskiem o  wotum nieufności, bo Polacy mogli po raz kolejny przypomnieć sobie i odświeżyć obraz, który związany jest z ośmioma latami rzadów koalicji PO-PSL. Najkrócej mówiąc - to obraz państwa teoretycznego:  (..., ....) i kamieni kupy - tak bym to streścił najkrócej. Jestem przekonany, że teraz sondaże powinny Platformie spaść, a wzrosnąć Prawu i Sprawiedliwości.

W świetnym wystąpieniu pani Premier Beata Szydło przypomniała przede wszystkim to, co udało się zrobić w ciągu tego krótkiego czasu - przez niecałe półtora roku  - naszemu rządowi i przywołała obraz Polski z czasów rządów Platformy i PSL-u. Zresztą Grzegorz Schetyna, występując w imieniu klubu PO i przedstawiając argumenty, przemawiające zdaniem tego klubu za udzieleniem wotum nieufności, wyraźnie charakteryzował rządy swojej formacji, a nie naszej - co bardzo dobrze wytknął mu pan Prezes Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu w imieniu Prawa i Sprawiedliwości.

Jedno zdanie z wystąpienia Grzegorza Schetyny odnotowałbym w sposób szczególny i odwrócił je w stronę Platformy. Mianowicie, Platforma Obywatelska to nie tylko nazwa partii, ale to stan świadomości, a ten stan świadomości najcelniej można scharakteryzować jednym słowem: schizofrenia.

Wystąpienia pana Jarosława Kaczyńskiego i szefowej rządu, pani Beaty Szydło pozwoliły podsumować fakty?

Platforma stworzyła okazję dla rządu Prawa i Sprawiedliwości żeby przypomnieć, kto naprawdę dba o Polaków, jak to wyglądało za ,,ich czasów'' i jak to wygląda dzisiaj. Wystarczy przywołać kilka cyfr i liczb. Pani Premier je przywołała: najniższe bezrobocie po '89 roku - 8,2 proc.; obniżka wieku  emerytalnego, przywrócenie praw rodzicom do wyboru wieku, w którym dzieci rozpoczynają obowiązek szkolny;  obniżenie podatków dla przedsiębiorców z 19 proc. do 15 proc.

Premier przypomniała także sprawy bezpieczeństwa, sukces szczytu NATO, rozmieszczenie wojsk sojuszniczych w Polsce, które już w tej chwili się dokonuje, jak również sukcesy w zakresie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - prawie 50 posterunków, przywróconych po zlikwidowaniu ich przez naszych poprzedników, kolejne są na bieżąco przywracane.  Przypomnijmy, że koalicja PO-PSL zlikwidowała aż 418 posterunków policji w kraju.

Szefowa rządu przypomniała o podwyżkach  dla nauczycieli, dla których wzrost wynagrodzeń wyniósł o 1,3 proc., zaś z mojej dziedziny mogę przypomnieć program modernizacji służb mundurowych - kwota przeznaczona na modernizację wynosi prawie 9,2 mld na cztery lata, tj. od 2017 do 2020 r. dla czterech służb: Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i dla Biura Ochrony Rządu.

Będzie budowa nowych obiektów, będą zakupy wyposażenia - nowoczesnego sprzętu, uzbrojenia. I są już powyżki - pierwsza transza podwyżek właśnie została wprowadzona - 254 zł średnio na etat każdego funkcjonariusza, druga transza będzie od 1 stycznia 2019 roku.To tylko niektóre przykłady świadczące o tym, jak dla porównania wygląda czas naszych rzadów i jak wyglądał tamten czas. W kwestii poprawy bezpieczeństwa - nastąpił wyraźny wzrost bezpieczeństwa we wszystkich kategoriach przestępstw.

Dzięki dobrej pracy policji przestępstw jest mniej, co można zaobserwować  w podsumowaniach za 2016 rok. Policja pracuje lepiej, jest bardziej przyjazna dla obywateli, nie nastawia się na represje tylko na prewencję.

Przyjęliśmy do służby 5400 nowych policjantów w 2016 roku i zmniejszyliśmy zdecydowanie liczne wakatów w policji - ta liczba wakatów jest najniższa w ciągu ostatnich 15 lat i wynosi na dzis tylko 2,3 proc. w wstosunku do limitu, a np. w 2012 roku liczba wakatów wynosiła prawie 6 procent! To znaczący spadek liczby wakatów, bo przecież to nie wakaty dbają o nasze bezpieczeństwo, nie puste miejsca w policji tylko funkcjonariusze, policjanci. W tym roku także trwa nabór, przyjmujemy 4300 nowych policjantów, to samo mamy w Biurze Ochrony Rządu, bo i tu brakowało funkcjonariuszy.

A co warto szczególnie podkreślić w zakresie dobrej zmiany - które jeszcze obszary poprawy bezpieczeństwa obywateli uznałby Pan za warte zaznaczenia?

Naprawiamy służby, jest bezpieczniej i Polacy się czują bezpieczniejsi. Dodajmy, że Polska jest dziś jedynym krajem w Europie, gdzie ludzie mogą cieszyć się spokojem, gdzie nie ma zamachów terrorystycznych  - a to m. in. dzięki naszej polityce migracyjnej i nieprzyjmowaniu imigrantów, którzy niosą ze sobą różnego rodzaju zagrożenia. To dzieje się między innymi dzięki dobrym przepisom - choćby ustawie antyterrorystycznej no i oczywiście usprawnieniu pracy służb, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Działa skutecznie Krajowa Mapa Zgrożeń Bezpieczeństwa. O tym, że Polacy wierzą w skuteczność działania polskiej Policji, mogą świadczyć wskaźniki potwierdzalności zgłoszeń dokonanych  za pomocą tej aplikacji - uśredniony wskaźnik wynosi  35,73 proc.; w najbliśzych tygodniach odbędą się testy nowych funkcjonalności Krajowej Mapy Zagrożeń a ich wdrożenie nastąpi w drugiej połowie bieżącego roku.  To nowoczesne i bardzo istotne narzędzie, dzięki któremu obywatele mogą aktywnie, i co ważne - w bardzo prosty sposób - włączyć się do minimalizowania wielu codziennych zagrożeń wspólnego bezpieczeństwa.

W internecie od Marszu Niepodległości w 2011 krąży film, na którym policjant w cywilu bije i kopie przypadkowego przechodnia,  pryska mu w oczy gazem łzawiącym, rzuca na ziemię, dalej go kopie, po czym przybywa umundurowany policjant i nadal leżący człowiek  jest kopany w głowę. Podobno ten tzw. policjant dostał tylko karę w zawieszeniu. Tak działały ,,organy bezpieczeństwa'' za PO-PLS a jak jest teraz?

Nie ma teraz takich zdarzeń i za naszych rządów takich zdarzeń nie będzie. Za naszych rządów to przestępcy mają się bać, a nie uczciwi ludzie.

Dziękuję za rozmowę.