Jarosław Gowin: Jeżeli będzie inaczej, podam się do dymisji - zdjęcie
13.09.19, 18:30

Jarosław Gowin: Jeżeli będzie inaczej, podam się do dymisji

12

"Wypracowaliśmy wspólne stanowisko. Z jednej strony zgodnie z propozycją PiS szybciej niż pierwotnie zakładaliśmy wzrośnie płaca minimalna. Jeśli chodzi o przyszły rok, zamiast 2450 zł będzie to 2600 zł. Z drugiej – PiS zaakceptowało postulat Porozumienia, aby tak obniżyć ZUS dla małych firm, żeby wzrost płacy minimalnej nie podkopał ich finansowych fundamentów" - mówi Jarosław Gowin w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Wicepremier przyznał, że o ile przedsiębiorcy duży i średni poradzą sobie bardzo łatwo z podwyżką płacy minimalnej, to mali - już niekoniecznie. Dlatego właśnie rząd Zjednoczonej Prawicy pracuje nad obniżeniem ZUS.

Gowin zapowiedział też, że NIE BĘDZIE TAK, iż po wyborach będzie czekała na przedsiębiorców duża podwyżka składek.
"Chcę złożyć dwie jednoznaczne deklaracje. Pierwszą, że nie ma takiego planu i tego nie zrobimy. Drugą, że ręczę za to swoją wiarygodnością. Gdyby było inaczej, podałbym się do dymisji" - zapowiedział.

Następnie Gowin opowiedział się jednoznacznie przeciwko likwidacji 30-krotności w naliczaniu składek.

"Wyobraźmy sobie taką sytuację: czteroosobowa rodzina. Mąż zarabia na rękę 8 tys. zł, czyli ma pensję jak na polskie warunki bardzo godną. Żona zajmuje się wychowaniem dwójki dzieci i jeszcze – jak to zwykle bywa w młodych małżeństwach – mają kredyt na mieszkanie. Czy naprawdę to są bogacze? A przecież likwidacja 30-krotności oznaczałaby, że ta rodzina straciłaby jedną pensję rocznie. Musimy sobie zadać pytanie, czy zależy nam na skutecznej konkurencji z najbardziej zamożnymi państwami świata. To jest wyścig o talenty, o ludzi szczególnie uzdolnionych. Jako minister współodpowiedzialny za rozwój technologii i innowacyjność jestem rzecznikiem klasy średniej. Bo jej interesy są przecież zbieżne z polską racją stanu." - powiedział.

Jak dodał, będzie starał się przekonać Zjednoczoną Prawicę, by z tego zrezygnować, bo w jego przekonaniu zaszkodziłoby to Polsce w perspektywie zgoła cywilizacyjnej.

bsw/rzeczpospolita.pl

Komentarze (12):

Koń by się uśmiał2019.09.14 20:17
Ten Gowin to już dawno powinien być wyrzucony z rządu. To szkodnik. Co zrobi, to spartoli. Taki typ.
Foster2019.09.14 19:48
Ale też mi strata, facet buja w obłokach, ma zbyt wysokie mniemanie o sobie.
Nauka 2.02019.09.14 9:58
Super. Już się cieszę. Na razie narobił pan sporo dziadostwa. Co daje?
krzysztof2019.09.14 9:01
SZKODZISZ PISOWI ODEJDŻ I NIE WRACAJ
Jarek2019.09.14 8:49
Już pisałem, ale fronda kombinuje i usuwa wpisy. To gaszenie pożaru wywołanego po wiecu PIS w Lublinie Wszyscy słyszeli o ZUSie od dochodu dla prowadzących działalność gospodarczą, każdy kto prowadzi działalność umie liczyć. Kłamczuszek, nie podał szczegółów. Ale po poprzednim "udogodnieniu" gdzie obniżono o 75% koszty z tytułu używania samochodu, ułatwieniem jest brak konieczności wypełniania kilometrówki. Też mi ułatwienie. Tuż przed wyborami taki samobój - wow. Prowadzący działalność zastanowią się czy na PIS głosować. Myślę, że właściciele małych firm również. Jednak banda psychologów, socjologów i innych xxxlogów, zatrudnionych przez PIS (o czym wyraźnie powiedział Kaczor) nie przewidziała skutków.
Urszula2019.09.13 20:22
Panie Gowin, jeśli składka na ZUS będzie liczona od dochodu ( bez limitu) to wzrośnie i to bardzo dla wielu przedsiębiorców. Co zrobią? Przerzucą ciężar tych składek na klienta podnosząc ceny swoich wyrobów i usług. Ludzi nie stać już teraz na zakup wielu artykułów, potem będzie jeszcze gorzej. Czeka nas horrendalna podwyżka za energie elektryczną, obniży się poziom egzystencji wielu rodzin, a wy coś o dobrobycie lepszym jak na Zachodzie. Z czego ma być ten dobrobyt skoro niczego sie nie buduje, polskiego przemysłu praktycznie nie ma choć Kaczyński obiecywał przed wyborami, że polski przemysł będzie odbudowany. A mamy bardzo dobre doświadczenia chociażby z przemysłem lekkim i przetwórczym. Ale wy wolicie jednym zabrać i dać drugim. To jest cała wasza polityka. Tak dobrobytu nie zbudujecie.
Spoko2019.09.13 20:33
Ty orszula, skocz do gabinetu cieni PO. Jesteś dobra - już na ich poziomie !
anonim2019.09.14 6:07
TAK i to z NAWIĘZKĄ
drobny ciułacz 2019.09.13 23:18
Co, Rzońca ekspert PO cie uświadamia? Prowadzę sklep z odzieżą i obuwiem sportowym, jak myślisz, jak młodzi ludzie zaczynają pod wpływem mody kupować np. alphadunk to podnoszę na nie cenę czy obniżam? pytanie retoryczne, a przy okazji, gdyby następowała pauperyzacja, to ludzie nie kupowaliby na kopy modnych butów, tylko kasę na żarcie wydawali. Ludzie maja prace, pieniądze, kupują dobra, które ktoś produkuje, klient się cieszy gratą, producent marżą a podatkobiorca podatkiem. Nie oglądaj tych tefauenów i tych "ekspertów" ekonomicznych, bo jak nie przepowiadają deficyt budżetowy na poziomie 100 mld PLN (tymczasem budżet mamy zbilansowany), to znowu armagedon i ucieczkę inwestorów. Strachy na lachy, już zachodnie sieci miały uciekać z Polski a mają się dalej doskonałe. A poza tym, dlaczego jesteś przeciwna temu żeby zwykli szarzy ludzie więcej zarabiali, jesteś wrażą kapitalistką czy tylko PiS-u nienawidzisz? Okazuje się, że największymi przeciwnikami bogacenia się ludzi biednych jest lewica... kawiorowa lewica. A tu coś z archiwum "Część składek, które zamiast do OFE mają trafić na indywidualne subkonta w ZUS będzie waloryzowana prawdopodobnie na podstawie nominalnego tempa wzrostu PKB - powiedział w Senacie we wtorek, 11 stycznia, minister finansów Jacek Rostowski." Mówi ci to coś ? Przypomina to jeszcze że ci złodzieje z PO buchnęli 150 miliardów z OFE
Jarku i Arku2019.09.13 19:24
jedź na Ukrainę i nie wracaj.
Spoko2019.09.13 20:32
Na Ukrainę idioto ?!!!! Tam już jest Slawku Nowaku, który siedział w departamencie dróg, a teraz będzie siedział gdzie indziej !
anonim2019.09.14 6:08
powiedziałeś jak jest i to z NAWIĘZKĄ