Janusz Szewczak dla Frondy: Wracamy do grona państw szanowanych - zdjęcie
07.07.19, 11:15

Janusz Szewczak dla Frondy: Wracamy do grona państw szanowanych

41

"Zeszłoroczne zakupy kilkudziesięciu ton złota dały nam ponad 700 milionów złotych czystego zysku [...] Polska jest krajem, który nie wyprzedaje się, tylko kupuje [...] Decyzje NBP pokazują, że rośnie nasza ranga, że trzeba się z nami liczyć [...] Nie jest tak, że my mamy wszędzie na świecie samych przyjaciół" - Janusz Szewczak, poseł PiS, wiceprzewodniczący Komisji Finansów Publicznych specjalnie dla portalu Fronda.pl.

 

Fronda.pl: NBP zakupił ponad 100 ton złota w 2019 roku. W ostatnich dwóch latach polskie zasoby tego kruszcu zwiększyły się ponad dwukrotnie z ok. 103 ton do ponad 228 ton. Czy to dobra dla nas wiadomość?

Poseł Janusz Szewczak: To jest absolutnie sensacyjna wiadomość! Fakt podwojenia tych rezerw w okresie dwóch ostatnich lat rządów Prawa i Sprawiedliwości. Za rządów PO- PSL słyszeliśmy, że „piniędzy nie ma i nie będzie”. Jednocześnie trwał systematyczny rabunek dochodów podatkowych, nie tylko z VAT’u i akcyzy, które mogłyby posłużyć do takich właśnie zakupów. Koncepcja neoliberałów była taka, żeby Polacy nie posiadali za dużo. I znalazły się na to pieniądze. Przez ostatnie cztery lata nastąpił wzrost rezerw walutowych o prawie 25 miliardów Euro- to jest olbrzymi wzrost, który nastąpił za rządów PiS.

Na ile decyzje prezesa NBP mają wymiar symboliczny i wizerunkowy, a na ile są decyzjami gospodarczymi?

To jest przede wszystkim wymiar historyczny. Zaczynamy znacząco zwiększać ilość posiadanego złota, chociaż daleko nam jeszcze do takich państw jak Francja, Niemcy, Rosja, które mają po kilka tysięcy ton. My jesteśmy nadal za Portugalią, za stosunkowo niedużym krajem i nie aż tak zamożnym, ale ruszyliśmy z kopyta. Tylko zeszłoroczne zakupy kilkudziesięciu ton złota dały nam ponad 700 milionów złotych czystego zysku. Tegoroczne zakupu ponad 100 ton to kolejne kilka miliardów złotych zysku. Na dziś ceny złota są najwyższe od 6 lat.

Zwiększenie polskich rezerw złota ma wielkie znacznie praktyczne. My potrzebujemy w rezerwach walutowych pewnego procentowego udziału złota. Mamy obligacje tak potężnych krajów jak Stany Zjednoczone, czyli dolarowe obligacje, euroobligacje, czy waluty Szwajcarii i Japonii, ale złoto stanowi ważny składnik rezerw. W wielu krajach jest to nawet 20%, średnia to około 10%. My byliśmy daleko poniżej tych poziomów. Ostatnie zakupu świadczą o pewnej dalekowzroczności i dobrej analizie, bo ceny złota poszły w gorę od zeszłego roku. W Europie jesteśmy poza pierwszą dziesiątką a jesteśmy dużym krajem. Powinniśmy prowadzić dalej tego typu działania i intensyfikować zakupy.

Czy informacja o podwojeniu zasobów złota przez NBP może wpłynąć na uatrakcyjnienie postrzegania Polski przez europejskich i światowych graczy?

Absolutnie tak. Wpływa na lepsze postrzeganie polskiej waluty, chociaż ta już jest dobrze postrzegana, to poprawia dodatkowo tę ocenę. Wpływa na ocenę polskich obligacji, bo ci którzy pożyczają nam pieniądze mają świadomość, że mamy odpowiednie rezerwy i je powiększamy. To wpływa również na zainteresowanie inwestorów Polską na świecie. Oni widzą, że Polska jest krajem, który nie wyprzedaje się tylko kupuje. Że stać nas na to, że mamy odpowiednie rezerwy finansowe. Przypomnę, że za rządów PO- PSL złota nie tylko nie kupowaliśmy, raczej się go pozbywaliśmy. Oni podnosili VAT i obniżali zasiłek pogrzebowy- to były ich ruchy. My jesteśmy w stanie dokonywać poważnych zakupów wzmacniających rezerwy w Polsce.

Wracamy do grona państw wiarygodnych i poważnych?

Myślę, że od czterech lat i prób naprawy polskiego państwa wróciliśmy do grona państw poważnych. Decyzje NBP pokazują, że rośnie nasza ranga, że trzeba się z nami liczyć, że jesteśmy silnym partnerem w biznesowych relacjach, i że nas na to stać. Przypomnijmy, że w razie jakichś wielkich kryzysów, kryzysów finansowych, bankowych, czy gospodarczych na świecie, a nawet militarnych, rezerwy złota zawsze były pewną gwarancją wypłacalności.

Kupujemy złoto, i to jest bardzo ważna informacja, jednak nie mniej elektryzującą informacją jest ta, że co najmniej połowa polskich rezerw tego kruszcu przechowywana dotąd poza naszymi granicami ma wrócić do Polski.

Tak zrobili Niemcy jeszcze w ubiegłym roku, tak robi wiele innych krajów- one głównie sprowadzały złoto ze Stanów Zjednoczonych, my z Londynu. To jest sygnał niesłychanie ważny dla ludzi myślących, że polskie złoto wraca do Polski. Dziesiątki lat nie mogliśmy o tym myśleć- nie było żadnej szansy, nie było chęci, nie było możliwości. To jest historyczne wydarzenie. To jest dowód wielkiej różnicy profesjonalizmu pomiędzy obecną ekipą, nie tylko rządową, ale również tą bankową w banku centralnym, a poprzednikami.

Skąd zatem mogą płynąć bezpardonowe ataki na szefa NBP i jego najbliższe otoczenie?

To co wygadują przedstawiciele totalnej opozycji, którzy tak jak pani Dulkiewicz zdaje się nie może zrozumieć, że Westerplatte i Gdańsk to jest nadal państwo polskie nie żadne Wolne Miasto Gdańsk, tylko polskie terytorium, to nic dziwnego że może im się nie podobać polityka pieniężna banku centralnego. Nie jest tak, że my mamy wszędzie na świecie samych przyjaciół, i wielu się nie podoba to, że Polska wybija się na pewną niezależność, że święci absolutne sukcesy gospodarcze. Wszystkie wskaźniki makroekonomiczne, które mamy dziś w Polsce, w połowie Europy wzięliby z pocałowaniem ręki. To wzmacnia naszą siłę przetargową, co było widać w Brukseli w czasie ostatnich rokowań personalnych.

Dla wielu obcokrajowców, którzy nie kierują się informacjami z TVN’u, te fakty gospodarcze muszą świadczyć o formie pewnego cudu gospodarczego. On się jeszcze nie przełożył w 100% na poziom zamożności, na poziom wynagrodzeń, ale to trzeba robić stopniowo, i to się robi. Nie tylko gonimy, ale zaczynamy niektórych doganiać, albo nawet przeganiać, i to wzbudza nie tylko pewne złośliwości, ale wręcz próby zaszkodzenia temu powrotowi Polski do grona państw rozgrywających, liczących się i szanowanych.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze (41):

wacula2019.07.8 17:08
Skoro Polska należy do grona państw rozgrywających, liczących się i szanowanych wedle pis .To dlaczego mój 1 zł. nie jest taki sam jak 1$, euro itd OD LAT wielu.
robaczek 2019.07.8 10:13
No teraz to juz nawet mi was szkoda!!!! nie mozna sie smiać z takich ludzi. dlatego powiem wam prawdę : OKŁAMUJĄ WAS! PIS WAS OKŁAMUJE!! naprawde nie kłamie ;]
Marek2019.07.7 21:18
Sensacja! Udało się kupić!
anonim2019.07.7 20:11
Janusz Szewczak dla Frondy: Wracamy do grona państw szanowanych, chyba u Trampka. Hahahahahaha
wacula2019.07.7 15:26
Szewczak twierdzi że pis Wpływa na lepsze postrzeganie polskiej waluty .Zapomniano powiedzieć prawdę celowo ,a prawda jest taka że euro i $ jest nadal 4 razy wyższy od złotego od kilku dziesięciu lat BEZ ZMIAN
JanP2019.07.7 14:47
A kto pozwoli to złoto przewieźć do Polski? W Londynie będzie zabezpieczeniem wykonania ustawy 447.
Stara Reperecka 2019.07.7 14:00
Panie Szewczak, a gdzie pieniądze ze SKOKów ? Coś około 4,5 miliarda zł ?
Zerr02019.07.7 18:12
Musisz zapytać Oficerów WSI Oni z całą pewnościa mają wiedzę operacyjną
piotrek2019.07.8 18:16
Pytasz o te prawie 2 mld ukradzione przez kolegów Bronka żyrandola? Co ma PiS do afer WSI?
Max Fiend2019.07.7 13:05
Ciekawe. Za rządów PO-PSL PiS twierdził, że takie rezerwy są szkodliwe. Wskazywał także na to NIK twierdząc, że utrzymanie rezerw NBP kosztuje zbyt dużo. Nawet Radio Maryja się oburzało. Ale teraz u władzy jest PiS i to, że zyskowność takich rezerw jest mała i bez sensu, nie ma żadnego znaczenia :-D
piotrek2019.07.8 18:14
Co ty za bzdury wypisujesz? Zawsze PiS twierdził, że rezerwy trzeba zwiększać,a na pewno trzeba inwestować w złoto. Takie poglądy postawiły Glapińskiego na czele NBP. Wy ruskie trole nawet nie dbacie o pozór wiarygodności
Ja 2019.07.7 12:43
Pan Bóg się nad POLAKAMI ulitował i dał im PIS.
andrzejhahn32019.07.7 12:32
chyba szanowanych inaczej..............................ze smiechem i z politowaniem
krzysztof 542019.07.7 12:24
niech ci ten jezor uschnie pisowski cepie ,
ZłotoNaZłoteZębyWoźnicówElektrycznychFurmanek2019.07.7 12:15
W porozumieniu partyjno-państwowym PiSoidy kupują wszystko. Szastają bilionami na złoto, najdroższe militaria, na rozdęte inwestycje o przydomku "narodowy" i "centralny". Kupują głosy za miliony drobnych jałumużn i sypią miliardy rocznie watykańskiemu okupantowi. A kto obraca wielkimi kwotami, sam zarabia krocie.Tak to działa. Jednocześnie metodycznie morduje się sektor lecznictwa starym Polakom i edukację młodych Polaków. To dla przyszłości. Krach pomoże zawładnąć Polską, bo długi państwowe muszą być spłacone, a formę spłaty wybiera wierzyciel.
wacula2019.07.7 16:48
A DOKŁADNIE masz rację
Mirek2019.07.7 12:12
A kacapskie lewactwo znowu drze japy . Fakty są takie że dzisiaj w Polsce żyje się dobrze . Gdyby rządziła dalej w Polsce banda Ryżego to większość młodych już dawno pojechałaby do Reichu zbierać truskawki i szparagi . Dlatego będę głosował na PiS .
Ateista2019.07.7 12:10
SZANOWANYCH PRZEZ KOGO? ROSJA, NIEMCY, UKRAINA, WĘGRY, CZECHY, USA, FRANCJA, UK, ONI WSZYSCY SIĘ Z NAS ŚMIEJĄ.
nikt2019.07.7 11:46
Inaczej bym to ujęła . Nie szanowanych państw , ale państw z którymi trzeba się liczyć . Niekoniecznie godnych szacunku . Ale to już dużo przez te kilka lat . Tym bardziej , że pierwsze miesiące rządzenia było katastrofalne w skutkach międzynarodowych .
Moni2019.07.7 11:36
Wybory wkrótce, lewacka tłuszczo. Teraz już na dobre dowiecie się czy Polska to faktycznie miejsce dla waszej podłej egzystencji. Najwyżej masowo udacie się do wymarzonych krain waszego szczęścia. Demokracja.
Saki faki2019.07.7 11:43
Lewackiej tłuszczy to wśród wyborców jest 90%, co pokazały ostatnie wybory, więc towarzyszko, Polska widocznie jest miejscem dla waszej podłej egzystencji :-)
edi2019.07.7 11:45
NA NIC LEWACKIE PODRYGI - POLACY JUŻ NIE POPEŁNIĄ BŁĘDÓW Z PRZESZŁOŚCI - Prawo i Sprawiedliwość WYGRAŁO wybory do UE i następne wybory TEŻ WYGRA gdyż OPATRZNOŚĆ MA TAKI PLAN - JEZUS JEST PANEM POLSKI a MARYJA KRÓLOWĄ - Polska BĘDZIE URATOWANA ! NIE BĘDZIE W POLSCE ANI GENDER ANI KOMUNY ANI LGBT !!!!!
Urszula2019.07.7 12:46
Na ustach Jezus Maryja, a w sercu nienawiść. Oto typowy katol.
Zerr02019.07.7 18:07
Nienawiść do Zła jest Cnotą.
edi2019.07.7 11:36
PiS zarządza budżetem PRAWIDŁOWO, PO PROSTU UKRÓCIŁ KRADZIEŻE VAT, PALIWA ITP - i przekazuje środki TAM GDZIE TRZEBA - DZIĘKI TEMU MAMY BARDZO DOBRE PARAMETRY GOSPODARCZE - INWESTYCJE ROSNĄ, KONSUMPCJA TEŻ - KAŻDY INWESTOR KIERUJE SIĘ STABILNOŚCIĄ BUDŻETU ! WSZYSCY TO WIDZĄ - TYLKO oPOzycja i lewactwo idzie w zaparte i bredzi ŻE KATASTROFA !!!!
krzysztof 542019.07.7 12:28
nie mam juz czasu ale takich debilnych tekstow to nie czytalem dawno . kc wyru,,polakow z kasyb
Urszula2019.07.7 12:38
Nie ma próżni. W miejsce mafii vatowskiej pojawiła sie mafia śmieciowa i nic nie wskazuje na to aby PiS coś z tym robił. Śmieci zasypują Polskę.
Zerr02019.07.7 18:11
Mafia Śmieciowa starsza jest niz Mafia Vatowska. Obie pochodzą z matecznik POdłej Zmiany.
krzysztof 542019.07.7 20:48
to jest biznes pisowski
Urszula2019.07.7 11:24
Awantura na konwencji PiS. To tylko pisdzielcom się wydaje, że jest różowo: http://wyborcza.pl/10,152484,24970278,awantura-w-kuluarach-kongresu-pis-poszlo-o-rolnictwo.html#S.main_topic-K.C-B.2-L.1.maly
edi2019.07.7 11:42
spadaj RUSKI ZNIEWOLONY TROLLU - nie rozumiesz POLSKI - POLSKA TO WOLNY KRAJ !
andrzejhahn32019.07.7 12:35
typowy ciemny i zacofany poganski sekciarz katolicki............po prostu katol kretyn
Urszula2019.07.7 12:43
Ty jesteś przypadek beznadziejny.
Zerr02019.07.7 18:10
Mam upartą nadzieję, że Polska będzie WOLNYM KRÓLESTWEM Wy zas macie nadzieję, że Polin będzie zdegradowanym euroobszarem władzy Sekty LGBT. i dla naszej nadziei jestesmy gotowi na więcej niż wy.
jozef2019.07.7 11:20
Propaganda sukcesu, doganiamy, przeganiamy. Liczą się z nami - kto?
anonim2019.07.7 11:19
Polska jest krajem, który nie wyprzedaje się, tylko kupuje! kupuje bez-mózgów którzy głosują na PiS!
edi2019.07.7 11:40
Spadaj do Moskwy RUSKI TROLLU - albo jesteś jednym z mafii VAT który dostał PO kieszeni - WYJEDŹ I NIE WRACAJ - TU JEST POLSKA - WOLNY KRAJ ! I DUMNI POLACY POPIERAJĄCY NAJLEPSZY POLSKI RZĄD PiS !!
andrzejhahn32019.07.7 12:33
a ty spadaj do watykanistanu katolicki trollu...............
krzysztof 542019.07.7 12:26
najlepszy jest plebs pisowski co zostal juz wyprany mozg m, te swiry wierza gnomowi jak wyroczni ,
ardo2019.07.7 14:52
Włóż głowę w odbyt i zobacz czy pasuje ruski trollu.
rozbawiony2019.07.7 22:03
Największe amerykańskie media piszą o Polsce – "Ten kraj wrócił do ustroju sprzed 89. roku