Jan Paweł II tuszował pedofilię? TO KŁAMSTWO!!! - zdjęcie
14.03.19, 20:36Zdj. Pixabay, domena publiczna, CC0

Jan Paweł II tuszował pedofilię? TO KŁAMSTWO!!!

11

"Benedykt XVI mógł w pierwszych miesiącach swojego pontyfikatu ogłosić wyrok, dlatego że przez Jana Pawła II zostało zadecydowane, że idziemy w kierunku wyjaśniania wszystkiego, co było"- Powiedział podczas dzisiejszej konferencji Episkopatu ks. Adam Żak, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy KEP. 

Duchowny odniósł się w ten sposób do zarzutów dotyczących rzekomego tuszowania pedofilii przez św. Jana Pawła II w okresie, gdy Papież Polak zasiadał na Tronie Piotrowym. 

"Kiedy Jan Paweł II został skonfrontowany z tym problemem, był już człowiekiem w podeszłym wieku, miał inną energię i inne możliwości działania, ale nie można mu zarzucić bezczynności"- ocenił ks. Adam Żak. Kapłan odniósł się także do słynnej sprawy Marciala Maciela Degollado, założyciela zgromadzenia Legion Chrystusa, sprawcy wieloletniego molestowania seksualnego dzieci i seminarzystów. Koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży zwrócił uwagę, że dochodzenie w tej sprawie, tj. badanie skarg, rozpoczęło się za pontyfikatu Jana Pawła II. Ksiądz Żak przyznał, że trudno mu zrozumieć, dlaczego Watykan nie zdołał o tym powiedzieć. Dochodzenie zaczęło się w grudniu 2004. Na początku kwietnia 2005 r. papież zmarł, a w tym czasie księża zajmujący się tą sprawą przebywali za granicą. Stolica Apostolska zleciła duchownym kontynuowanie dochodzenia także w nowej sytuacji. Jan Paweł II zdążył jednak podjąć decyzję o konieczności wyjaśnienia wszystkiego, co należało wyjaśnić, dzięki czemu jego następca, Benedykt XVI w pierwszych miesiącach pontyfikatu mógł ogłosić wyrok. W ocenie ks. Adama Żaka z tego względu nie można zarzucić Papieżowi Polakowi obojętności w zwalczaniu pedofilii wśród duchownych. 

"Ojciec Święty najpierw ufał, że episkopaty krajowe same sobie z tym problemem poradzą. W momencie, w którym zauważył, że jednak sobie nie radzą, a to jest rok 1994 dla Stanów Zjednoczonych, wydał indult zatwierdzający politykę „zero tolerancji”. (…) W 1996 r. ten sam indult papież rozszerzył na Irlandię. Te rzeczy działy się przed sprawą „Spotlight”, czyli największej fali ujawnień, jaką znamy, spowodowanej publikacjami w „Boston Globe”. Widząc, że episkopaty sobie nie radzą, tam gdzie ten problem istniał, gdzie był publiczny, gdzie było to dyskutowane, papież przekazał sądom biskupim uprawnienia dotyczące laicyzacji, czyli wydalania ze stanu duchownego"- mówił koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy KEP. Kapłan dodał również, że papież Jan Paweł II zobowiązał do zgłaszania Stolicy Apostolskiej wszystkich tego rodzaju przypadków, aby zapobiec dowolności postępowania. Zdaniem ks. Żaka, działania Ojca Świętego były skuteczne  „do tego stopnia, że dziś mamy zasadnicze normy postępowania w takich sprawach”.

"Co prawda, nowelizował je Bendetykt XVI, prawdopodobnie zrobi to również Franciszek I, ale „zasadniczy zrąb tych norm to zrąb, który dał Kościołowi Jan Paweł II”- podkreślił duchowny. 

yenn/TVP Info, Fronda.pl

Komentarze (11):

zuza2019.05.13 8:18
mam wrażenie,że wszyscy tutaj komentujący sprweę JP2 to dyżurni zastepcy Piotrowskiego, lub jego POtomkowie- język ten sam -zajadły i pyszny
Eliza2019.03.16 9:37
Umiłowani "PEDOFILE" nie opuścimy was i dalej będziemy ukrywać wasze postępki i przenosić z parafii na parafię.
Kościelny 2019.03.15 11:07
Kościół w Polsce nie jest gotowy aby ujawnić prawdę, o Św Janie Pawle, dlatego ciągle słyszymy zaprzeczenia, gdyż ta prawda będzie kroplą która przepełni czarę i doprowadzi do lawinowego eksodusu wiernych.
lolek kremowka2019.03.15 5:39
Abp Markowi Jędraszewskiemu hasło "zero tolerancji dla pedofilii w Kościele" kojarzy się z Holokaustem i zbrodniami bolszewików. Abp Stanisław Gądecki z kolei przyczyn wykorzystywania seksualnego dzieci upatruje w "programach seksualizacji". Zacieśniamy problem od szerokiego do wąskiego, zamiast mówić o całej skali problemów nadużyć wobec dzieci: turystyce seksualnej, handlu organami, zmuszaniem dzieci do tego, aby były żołnierzami. Dziecko jest bezbronne. Powinniśmy wrócić do istoty problemu, a nie marginalnego problemu jakim jest pedofilia. Kiedy nazizm hitlerowski walczył z Żydami stosował wobec nich "zero tolerancji", w wyniku czego powstał Holokaust. Kiedy w systemie bolszewickim stosowano zero tolerancji wobec wrogów ludu, doszło do kolejnej masakry w skali liczącej dziesiątki,  a może nawet setki milionów ofiar Kościół musi być nieskazitelnie stanowczy w piętnowaniu zła, ale musi także zgodnie z tym, czego uczył nas Jezus, wzywać do nawrócenia, pokuty i okazywać miłosierdzie sprawcom W S T Y D !!!!!!!!!!!!!!!!!
Naczelny2019.03.14 22:40
Skończcie się pogrążać frondziarze.
Janek2019.03.14 22:37
Tu możecie poczytać więcej na ten temat: https://opinie.wp.pl/jan-pawel-ii-wiedzial-o-pedofilii-w-kosciele-mogl-ukrecic-leb-tej-hydrze-dlaczego-tego-nie-zrobil-6290324431546497a
JaKi2019.03.14 21:52
Oczywiście że to kłamstwo o tuszowaniu,ale JP2 doskonale o wszystkim wiedział ,o czym ostatnio mówił kard. Dziwisz w wywiadach.Nic nie robienie w tej strasznej sprawie ,nie można nazwać tuszowaniem.
Stachu2019.03.14 21:28
"TO KŁAMSTWO!!! Kopernik była kobietą!"
dawidek982019.04.3 13:20
A może Curie-Skłodowska też?!
KtoWylatałWięcejMilOdJanaPapyBisa?2019.03.14 21:09
Nie kombinujcie, jak konie pod górę, tylko przestańcie krzywdzić ministrantów po plebaniach i w zakrystiach. Możliwe, że skoro JanPapaBis latał po całej płaskiej kuli ziemskiej jak najęty, to nie miał czasu zajmować się ohydną siatką klero-homo-pedofilską w Watykanie. Wolał składać całusy na asfaltach w egzotycznych kraikach, gdzie świeżo ochrzczeni tubylcy trzęśli powitalnie spódniczkami z sitowia. A rezydujący tam misjonarze zapewniali na wieczornych audiencjach, że trzymają całość spraw za pysk i odprowadzają kasę z nowo złowionych dusz do skarbca w Watykanie. Że przy tej okazji budowali sobie w interiorze prywatne haremy, gwałcili, zapładniali, rabowali i niewolili miejscowych, to już zapominali JanowiPapieBisowi wyszeptać. Taki to był polski, przaśny wikary wadowicki, któremu z nieba sfrunął wypasiony urząd, a wraz z nim fruwanko all-inclusive i nie trzeba było ubekom się kłaniać o paszport. Pontyfikat przeleciał, klero-zboki rozpanoszyły się jak pluskwy nie wygniatane. Kiedy wszedł do tego burdelu Ratzinger, poczuł się za stary, żeby wygrać.
OLIVIA2019.03.14 22:44
Zal mi ciebie.Tyle i az tyle ...