Jan Mosiński o projekcie ws. mandatów: Będę go bronił - zdjęcie
10.01.21, 17:18Fot. screenshot - YouTube (Janusz Jaskółka)

Jan Mosiński o projekcie ws. mandatów: Będę go bronił

11

Porozumienie Jarosława Gowina nie popiera złożonego przez posłów PiS projektu ws. zmian zasad dot. wystawiania mandatów. Na krytykę koalicjantów odpowiada poseł PiS Jan Mosiński, który podkreśla, że proponowane zmiany są bardzo dobry rozwiązaniem.

Prawo i Sprawiedliwość złożyło poselski projekt nowelizacji Kodeksu postępowań ws. o wykroczenia, mający znieść możliwość odmowy mandatu karnego na rzecz możliwości zaskarżenia nałożonego mandatu do sądu. Projekt krytykuje opozycja, ale również część Zjednoczonej Prawicy. Oficjalnie sprzeciwiło mu się Porozumienie. Na wątpliwości ugrupowania wicepremiera Gowina odpowiada poseł Jan Mosiński, który najpierw zwraca uwagę na sposób, w jaki o tych wątpliwościach koalicjanci informują.

- „Pragnę zwrócić uwagę naszym koalicjantom, że jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości, to należy je rozwiązywać na forum Rady Koalicji, a nie na forum mediów, bo od projektu do uchwalenia ustawy jest daleka droga – trzeba przejść cały proces legislacyjny” – powiedział parlamentarzysta w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

Polityk wskazuje, że proponowane zmiany mają pomóc w usprawnieniu pracy sądów, które zwłaszcza na poziomie rejonowym, są przeciążone sprawami dot. wykroczeń.

- „Jest ścieżka odwoławcza dla osoby, na którą został nałożony mandat. Jest zachowana instancyjność dla tego typu spraw. Sprawdzałem też statystyki – w rozprawach sądowych dot. wykroczeń, 80 proc. wyroków jest skazująca, podtrzymująca decyzję funkcjonariusza, który nakładał mandat. Nie rozumiem zatem tego głosu krytyki” – podkreśla.

- „Ten projekt ustawy jest dobry, będę go bronił. Tutaj nie ma żadnego zamachu na swobody obywatelskie” – dodaje.

Zaznacza, że w myśl tego projektu obywatel, który nie zgadza się z nałożonym mandatem, będzie miał możliwość odwołania się do sądu.

kak/wPolityce.pl

Komentarze (11):

jj2021.01.11 19:25
Pośle Mosiński pomysł, który [pan tak popiera jest nie do przyjęcia. Nie będę pisał dlaczego bo to nawet głupek wie, a pan nie.
Sin2021.01.11 7:49
Rozumiem PIS i ten pomysł. Ciekawy. To co mnie zastanawia, to to, że zawsze się znajdą oszołomy, które nie mając swojego zdania, będą klepać śpiewkę ułożoną przez TVN i GW i patologię PO-wską. Te śpiewki o faszyzmie, mafii (czyste frazesy) bardzo łatwo przerobić na faktyczny lewacki zamordyzm który wyrasta w USA i na Zachodzie z cenzurą w mediach Facebooku, , Twiterze czy Youtube na czele.
pp2021.01.11 9:00
Co pozytywnego jest w tym projekcie? Bo ja widzę same negatywy - zwłaszcza więcej pracy dla sądów. A te i tak są mocno zasypane sprawami. W jaki sposób ta zmiana ma być komukolwiek potrzebna?
Polak2021.01.11 6:01
Pisowska mafia, tak samo jak wszyscy komuniści, zawsze gotowa jest bronić łamania prawa.
AAAtomek2021.01.10 19:19
Kolejny dzień z życia w faszystowskim kraju.
spawacz słomy2021.01.10 18:47
tak rodzi się pisowski nazizm, taką samą drogą szedł Hitler,
Po 11 ...2021.01.10 17:55
Problemów jest kilka, o podstawowych już pisałem. Dodam jeszcze jeden. Sądy w Polsce praktycznie nie działają. Prowadzę firmę i mam kilka spraw w sądach ... od kilku lat. Po takim czasie trudno sobie nawet przypomnieć o co chodziło na początku. To patologia. Sprawy o wykroczenia (mandaty) powinny być rozstrzygane inaczej - sędziowie pokoju. PiSowi chodzi o zniszczenie sądów przez ich totalne zamulenie pierdołami.
Alojzy Cedzidło2021.01.10 18:23
Pan prowadzi firmę , panie "P11 " ? A to ciekawe Na sądy Pan nadaje a o PiS -e który próbuje sądy na ludzkim poziomie postawić, pochlebnej opinii Pan niema . A tu nie chodzi ani o sady ani o mandaty , bo to dopiero początek sprawy . Chodzi głównie o koalicję i sposób pracy koalicji nad propozycjami jednego z koalicjantów . Pan Gowin , A pan Ziobro też trochę wg pana Jana Mosińskiego ( moje zrozumienie sprawy) zapominają o podstawowej zasadzie pracy w koalicji. Sprawy załatwia sama koalicja , bez pomocy " doradców " z poza koalicji , nie koniecznie ": kochających PiS -u i reszty . Opozycja wewnątrzkoalicyjna jest bardzo potrzebna , ale nie taka jaką już kilka razy prezentuje pan Gowin.
pp2021.01.11 9:05
Panie Alojzy niech pan nie powtarza kłamstw. PiS chce sądy ROZWALIĆ a nie postawić. PiS to ludzie niekompetentni bez jakiejkolwiek znajomości merytorycznej przepisów prawa. Tacy "prawnicy" pokroju Pawłowicz to porażka systemu edukacji. PiS "poprawił" stadninę koni, radiową Trójkę a teraz poprawić chce sądy. Do tej pory - jeśli mandatu ktoś nie przyjął - do sądu "z automatu" trafiała sprawa opisana przez policjanta. Teraz w pierwszej kolejności trafią zeznania "poszkodowanego" a sąd będzie musiał poświęcić znacznie więcej czasu na uzyskanie "zeznań" od policjanta. To spowoduje że sprawa - zamiast zakończyć się na pierwszym posiedzeniu - będzie trwała trzy albo i cztery posiedzenia sądu. I to jest "stawianie sądu na ludzkim poziomie"?
Alojzy Cedzidło2021.01.11 13:32
Szanowny '"pp" . Ani nie powiem :tak tak , racja , Ani też nie , nie . Ani w tak , tak nie jestem mocny ani w nie , nie . Na Sądy nie ja narzekam . Etymologie słów KOALICJA i KOMPROMIS obiło mi się o uszy . Ale to nie było to co robi pan Gowin. i tyle . Pozdrawiam.
Po 11 ...2021.01.10 17:49
A gdzie o tym: Czapka błazna dla Kaczyńskiego od Trzech króli. Happening podczas obchodów miesięcznicy katastrofy smoleńskiej