Jan Maria Rokita: Co zostanie ,,z dobrej zmiany''? - zdjęcie
01.11.19, 16:50

Jan Maria Rokita: Co zostanie ,,z dobrej zmiany''?

54

PiS w nowej kadencji stoi przed dylematem: poszukiwać swojego modelu „ciepłej wody w kranie" czy skorzystać być może z ostatniej szansy na konserwatywną „kontrreformację" - przekonuje na łamach "Rzeczpospolitej" Jan Maria Rokita. 
 
 Według Rokity PiS staje wobec "absolutnie centralnego pytania" - to znaczy, na czym ma polegać czterolecie rządów, czyli utrwalanie "dobrej zmiany". Kwestia dotyczy tego, czy prezes PiS chce ugruntować "jakieś nieodwracalne przeobrażenia kraju", czy też może raczej chce postawić na "zwyczajne rządzenie". 
 
Jak wskazuje, temat głębokich reform instytucjonalnych podniósł po wyborach Patryk Jaki.
 
"Jaki, postać niebłaha dla pisowskiej polityki (skoro Kaczyński powierzył mu walkę o prezydenturę stolicy), otwarcie i bez typowego dla działaczy partyjnych oportunizmu postawił kwestię dalszych politycznych ambicji obozu rządowego. Zrobił to (na łamach „Rzeczpospolitej") w prowokacyjny dla Kaczyńskiego sposób" - wskazuje Rokita.
 
Jego zdaniem Jaki stawia tezę, według której PiS może po prostu "przegapić proces wrogiej indoktrynacji", co doprowadzi do "wrogiej socjalizacji" młodego pokolenia - i w efekcie za kilka lat społeczeństwo będzie nie tylko wrogie wobec PiS, ale zniknie też możliwość oddziaływania prawicy na państwo. Konserwatyści, tak jak w Anglii, wyrzekną się po prostu swoich przekonań.
 
W ocenie Rokity widać, że premier Mateusz Morawiecki realizuje politykę raczej "transakcyjną" niż "transformacyjną".
 
"Odkąd Morawiecki mocno „dostał po łapach" za pisowską nadgorliwość w kwestiach polityki historycznej (kapitulacja wobec Żydów) i przebudowy kadrowej Sądu Najwyższego (kapitulacja wobec Luksemburga), nie robi już wrażenia polityka, który miałby jakieś plany sygnalizujące wolę „twardych" zmian. Wygląda raczej na to, że radykalny odwrót od przeszłości III RP, czy też szerzej – wszelką „twardą" ideologię, premier traktuje jako przydatną w przemówieniach, mających służyć pobudzeniu emocjonalnego napięcia i mobilizacji zwolenników. Natomiast praktyka działania rządu już od pewnego czasu przypomina poszukiwanie jakiegoś nowego modelu „pisowskiej ciepłej wody w kranie", to znaczy polityki obłej, obcinającej ostre kanty, które komukolwiek mogłyby zawadzać" - pisze Rokita.
 
"Trudno więc wyobrazić sobie, aby nowy gabinet Morawieckiego mógł w ogóle bardziej metodycznie zabrać się do budowania konserwatywnego frontu w tak wrażliwych dziedzinach, jak oświata, nauka, kultura czy media. Tymczasem, jak roztropnie zauważa Jaki, to na tych polach długofalowo rozstrzygną się polityczne losy polskiej prawicy" - dodaje.
 
W ocenie komentatora pytanie o to, co zostanie z "dobrej zmiany", to dziś dla PiS pytanie absulutnie kluczowe. 
 
"PiS jako partia skłonna raczej „zdobywać" instytucje, aniżeli je „reformować", nigdy nie budził wielkich nadziei, gdy idzie o trwałe reformy instytucjonalne. Jeśli teraz stary przywódca PiS zdecyduje, że konserwatywna kontrreformacja ma się ograniczyć do jego własnych ideologicznych przemówień oraz filipik PiS-owców w państwowej telewizji, to będzie musiał postawić sam sobie pytanie, gdzie się podziała jego idea „społecznej przebudowy". I czy poza faktycznie trudno odwracalnymi transferami socjalnymi coś naprawdę trwałego ma zostać za cztery lata z jego „dobrej zmiany" - kończy autor.
 
Cały tekst w serwisie "Rzeczpospolitej" - tutaj.
 
bsw/rzeczpospolita.pl
 

Komentarze (54):

Reytan2019.11.2 14:29
Wyjatkow inteligentny i przemyslany komentarz. Zreszta oba te komentarze,Jakiego i Rokity,nalezy ujmowac lacznie.
Marek2019.11.2 14:28
Po PiS przede wszystkim zostaną afery, skandale, kilka bilionów złotych długu i podzielone społeczeństwo.
Reytan2019.11.2 14:31
Jestes komunista.
anonim2019.11.2 17:05
Reytanku, masz ty jeszcze jakieś argumenty, czy tylko chorobę psychiczną !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
anonim2019.11.2 14:01
Kamień na kamieniu nie powinien pozostać,
sewen2019.11.2 14:00
Jaki by ten program nie był, władza, panie Rokita nie może przejść w wasze łapy. Wystarczyło 8. lat, już wszystko prawie wiemy o was.
Urszula2019.11.2 16:02
Przejdzie, przejdzie. Nic nie jest wieczne i PiS też przeminie.
ignacy2019.11.2 12:24
PełOwskO-żydowska III RP trzyma się dzięki gangsterowi Sorosowi .Trzeba odciąć III RP dostęp do tej kasy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Reytan2019.11.2 14:27
No wlasnie,napisz o tym do Kaczynskiego,dlaczego nie robi tego samego co Orban.
SR-712019.11.2 11:24
Wystarczy tylko, a raczej aż, zreformować media i sądownictwo. W tej właśnie kolejności. Wyzbycie się obcego, we większości niemieckiego kapitału z mediów, oraz postsowieckich familijnych dynastii z sądów, bazujących na 'systemie prawnym' sowieta Andriejewa, wywoła prawdziwe samooczyszczenie w polskiej sferze społecznej, publicznej oraz prawnej, i PiS, wiele robić ponad to nie będzie już musiał. A widząc że lewactwo rozpanoszyło się ponad miarę, bo czerwono-rózowi dobrze wiedzą że nie mają innego wyjścia, i za sowiecką doktryną - czym są bardziej bezsilni, tym głośniej drą ryja; możemy być pewni że szlag ten neomarksizm niedługo trafi, gdyż, jadąc Lincolnem - "można oszukiwać wszystkich przez pewien czas, a część ludzi przez cały czas, ale nie da się oszukiwać wszystkich przez cały czas"
Reytan2019.11.2 14:24
Pomijasz kulture,oswiate i sadownictwo. A minela juz jedna tura PIS-u !
Urszula2019.11.2 9:09
Wszystkim przeciwnikom słów Rokity radzę przeczytać jego wypowiedź jeszcze raz i jeszcze raz i obiektywnie sprawę przemyśleć. To co zrobi PiS przez następne 4 lata będzie dotyczyć i dotykać wszystkich Polaków, również opozycję więc nikomu nie jest obojętne co będzie się dziać w naszym kraju.
max2019.11.2 14:04
Daj adres to ci wyślę książkę tego szamana, za darmo! Tytuł: Alfabet Rokity. Chciałem sprzedać w antykwariacie, ale właściciel powiedział, że nawet gdyby stół mu się kiwał, to by tej książki nie podłożył pod nogę.
Urszula2019.11.2 16:00
Adresu ci nie podam bo mi nie po drodze z tobą. Tylko ludzie, którzy wiedzą co to jest obiektywizm zasługują na uwagę. Ty obiektywny nie jesteś. Aha. Mam "Alfabet Urbana" i to mi wystarczy. Zanim zaczniesz tu pluć na niego to ci zdradzę tajemnicę - intelektualnie nie dorastasz mu do pięt i nigdy nie dorośniesz choć gość ma tylko maturę. Dlaczego tylko maturę to sobie poczytaj w internecie. W to, że antykwariat nie chciał kupić książki Rokity to ci nie uwierzę. Po co ją w ogóle kupowałeś jeśli Rokita jest szamanem. Mój syn niedawno sprzedał w antykwariacie "Ja jako były" Jerzego Urbana. Książka została natychmiast kupiona. Więc nie pitol tu głupot.
Oskar2019.11.2 8:08
Biadolenie Rokity ma taką samą wartość jak jego wrzaski w samolocie '... Niemcy mnie biją", "...ratujcie mnie Polacy"...
Reytan2019.11.2 14:22
Jestes bezmyslnym partyjniakiem od pluga.
Alojzy Cedzidło2019.11.3 14:50
Nie idz ,,Reytanku " śladem .,,Farmy inowrocławskiej' . Tą ,,partyjność od pługa " wymaga uzasadnienia . Chyba, że nie o ..Oskara " chodzi .
ewa2019.11.2 6:01
Rokito, zrób coś dla Polski, bo narzazie tylko wstyd nam przynosiłeś ( awantury tu i ówdzie), łatwo gadać, przy tej hołocie i uwikłanych w bagno wielu Polaków, którzy wola aferzystów, mimo naprawdę dobrych zmian - dziękuje PISOWI, ze w ogóle cos jeszcze chce dla Polski zrobić. Praktycznie nie mieli ani 100 dni =, ani żadnych dni spokoju - tylko wciąz darcie mordy tych oszustów i złodziei.
Urszula2019.11.2 16:05
ewa, zrób coś dla Polski bo na razie tylko pierdoły posuwasz.
anonim2019.11.2 16:59
Ewciu kochana, dlaczego to PiSdzielcy nic tym oszustom, złodziejom nie mogą nic udowodnić i posadzić. Są to złodzieje, tak czy nie ???????????????
Grzegorz z Domaradza2019.11.2 2:35
Niestety pytania postawione przez pana Rokitę są bardzo trafne. Wydaje mi się niestety że PiS zgubi sam PiS a dokładnie stary beton partyjny. Ten cały skostniały beton Zakonu PC. Muszą się określić bo za 4 lata babciom z Podkarpacia już nie wcisną kitu że są pro live a ustawa antyaborcyjna z 800 tysiącami podpisów idzie na śmietnik. Druga sprawa to te ich żałosne umizgi do elektoratu wielkomiejskiego który tak naprawdę jest odporny na wszelkie racjonalne argumenty, który weźmie 500+ a potem i tak zagłosuje na post platformerską hołotę choćby ta kradła w żywe oczy i gówno do Wisły spuszczała . Nadzieja tylko w takich młodych politykach jak Jaki czy Wasserman ale raczej płonna bo jak się obserwuje takiego choćby Sasina jak przebiera nóżkami do władzy i słucha jego kitu jaki wciskał przed wyborami w Radiu Maryja to się odechciewa na nich głosować. Pozdro dla wszystkich oczywiście oprócz sodomickiej trolowni.
w odpowiedzi2019.11.2 11:54
moim zdaniem Kaczorom wystarczy być stanowczymi i konsekwentnymi, bo gra nie toczy się o elektorat tefauenowskich lemingów, ale o Polaków którym nie podoba się brak rozliczenia komuny i stanowczości w sprawach związanych m.in. ze zboczeńcami wkraczającymi do szkół i teatrów. Czyli o elektorat Konfederacji, która moim zdaniem powinna ponad podziałami połaczyć się z PiS, chyba że rzeczywiście, jak donoszą niektórzy, nie chodzi im wcale o Polskę
Reytan2019.11.2 14:18
w odpowiedzi,i wlasnie dlatego perspektywa jest Tak beznadziejna,bo Kaczynski tego NIGDY nie zrobi,,bo jest nieelastyczny,i nigdy sie nie liczyl ze swoim twardym elektoratem,ktory teraz ma alternatywe,ktora nie jest dla niego specjalnie atrakcyjna,ale jednak istnieje.
BiegunkaProrocza2019.11.1 23:21
Zostanie to co na początku czyli kupa kału. Z tą różnicą, że połowa z niego będzie na meblach. suficie, rozmazana po ścianach itd. Dużo też będzie na podłodze. A szyby w oknach będą ofajdane gejzerami biegunkowymi. Tak właśnie będzie.
Reytan2019.11.2 14:13
Nie musisz opisywac swojego domu,komunisto.
Chinka2019.11.1 22:49
Artykuł JM Rokity czytałam w ".Rz": Kompletnie rozleciały, bez porządnej analizy jakości rządzenia - w atmosferze permanentnego bojkotowania państwa przez kumpli Jana Marii (którzy utracili władzę) w sojuszu z kastą prawniczą tego państwa, gremiami pseudouczonych uniwersyteckich z uniwersytetów z 500-ego miejsca w świecie oraz tzw. aferzystów biznesmenów odzyskiwaczy kamienic, powiązanych z WSI oraz tzw. "zbiedniałymi SB-ekami" (po odebraniu im ememrytur!). Oto jest PRAWDZIWE OBLICZE OPOZYCJI w tym kraju . Do tego dodać nalezy nierozliczone PSL na sznurku agentów prowadzących z KGB-FSB. Panie Rokita pana artykuł do kosza - nic z Pana nie zostało z dawnego ostrza kłów z początku lat 90-ych !!! NIC !
Reytan2019.11.2 14:08
Naucz sie czytac ze zrozumieniem,a nie po partyjniacku.
Mirianah2019.11.1 22:39
ale wypociny "upadłego" pana Rokity. prawie jak Graczyk na Interia.pl
Alojzy Cedzidło2019.11.1 22:12
I znów czuję niedosyt informacji. Tym razem pan Jan Maria dwojga imion, Rokita zafundował nam krytykę PiSu . Daleki jestem , z powodu braku wiedzy politycznej , od negowania argumentów Pana , było nie było, doświadczonego działacza politycznego .Ale tego ,,niedosytu " pozbyć się nie mogę.No bo tak . PiS będzie rządził następne cztery lata , Noo , Chyba ,,Nocnej zmiany " Wałęsa nam nie załatwi .Praktycznie rządził , i nic się nie zapowiada ,że będzie inaczej,bez ,,nadzoru " prawdziwej opozycji Bo trudno tych kapusi unijnych , polskiego podobno pochodzenia , nazwać ,, opozycją" ,,Kapusi ' którzy niestety maja ,, podparcie ' w części tzw , wyższych sfer '. O ,,poparciu " , ,,popieranym przez naszych totalnych , również Brukseli , świadczy ostatni wyrok ichniego Trybunału .Polska ma być ukarana za winę ktora juz nie jest winą .POWRACAJAC do NIEDOSYTU , panie Rokito dwojga imion Janie Mario , ma Pan rację krytykując rządy PiS -u Tylko błagam , jesli ma Pan odrobinę przyzwoitości , honoru , opisz Pan warunki w jakich rządzi PiS. pod ,, nadzorem " Pana kolegów .
2019.11.1 22:14
Oszczędniej gospodaruj spacją, Cedzidło.
Alojzy Cedzidło2019.11.2 8:25
No dobra, masz rację. A co z treścią? Nie ma tam ,,spacji , ,,dato " Szanowna . A może jest?.
Reytan2019.11.2 14:06
Blad metodologiczny,jaki popelniasz polega na tym,ze zakladasz,ze albo PO nie ma racji,albo PIS,pomijajac mozliwosc ,ze obie partie prowadza polityuke antypolska,tylko PIS ma lepszy patriotyczny pijar.
ridado2019.11.1 19:15
Po dobrej zmianie pozostanie tylko swiety smrod
Alojzy Cedzidło2019.11.1 22:19
Pewno tak , pewno tak , drogi ,,ridago " , czuć smród jak diabli . Ale to cuchnie z kloaki , która macie przygotowaną do lania po Pis-e. To od Was cuchnie.
BiegunkaProrocza2019.11.1 23:42
Smród kału, przetrawionego przez bakterie klerowe
Reytan2019.11.2 13:52
Jestes komuszym wypierdkiem mamuta.
Alojzy Cedzidło2019.11.2 21:49
A to nowość .... Do tej pory,,prorocy " wróżyli z fusów po kawie .A tu proszę . Do czego nasza cywilizacja doszła .Wróżą z kloaki . tylko na Boga wróżcie gdzieś dalej od Polski , Za bardzo to wróżenie cuchnie.
Marian2019.11.2 7:13
Będzie rozwój Polski pod każdym względem,i to jest najważniejsze ! Opozycja niema żadnego dobrego planu ! PIS będzie rządził normalnie, zgodnie z prawem ! Służby będą pilnowały porządku w Kraju ! Bizesmeni i ludzie przedsiębiorczy zajmą się produkcją najwyższej jakości ! Szkoły uczyć będą zawodów różnych potrzebnych młodym do pracy ! Kościół dbał będzie o społeczeństwo; normalne, dobre, z szacunkiem dla każdego o wielkiej moralności, i kultury osobistej !!!
Reytan2019.11.2 13:55
Niestety nic tego nie zapowiada. PIS po cichu wspiera LGBT w szkolach,oddal uniwersytety Komunie,takze kulture,dokladnie niestety tak,jak mowi Rokita i Jaki.
max2019.11.2 14:12
To co potraficie to "zrzut do Wisły". To są osiągnięcia "złej zmiany". Na szczęście już nie wróci do władzy.
jastral2019.11.1 19:11
Mimo wszystko tezy Rokity są warte zastanowienia ,on już nie jest politykiem i nie chce raczej niczego "ugrać dla siebie ,bądź swojej partii .Nie widzę w tym artykule żadnej złośliwości.Tak więc raz jeszcze zachęcam decydentów do przemyśleń !
max2019.11.2 14:15
jastral, nie pochylaj się tak za bardzo nad Rokitą, bo cię ucapi za gardło i już nic nam nie napiszesz.
poPO=kurw...i złodzieje2019.11.1 18:21
kurw...polityczna jan maria bankrut łysy jak zwykle ma cos do powiedzenia!!!! hahaha
Polak Ateista Dumny Gej 2019.11.2 12:08
zobaczcie co zostało z"" premiera z Krakowa '"---dno i mirabelki
Ja2019.11.1 17:33
Nie macie już Kogo cytować???!!!
ktoś tam2019.11.1 18:06
He, he, he... "stary lider PiS"... Taaa... powinien jeszcze napisać, że śliniący się, zramolały i z demencją starczą... A skąd to wiecie na pewno "kolego" Rokita, że jutro nie umrzecie?
ktoś tam2019.11.1 18:09
@Redakcja A gdzie się podział "stary lider"?
JONASIK2019.11.1 17:30
Następny lewacki debil wypowiada się na temat PIS-u - tym razrm Rokita - nazwisko rodowe.– Izaak Goldwicht .......... ręce opadają jak taki jełop żydowski ma czelność cokolwiek mówić, kiedy jego głowa służy mu już tylko do jedzenia.
JONASIK2019.11.1 19:07
Dzieki za pomoc. Jest nas kilku :))
JANOSIK2019.11.1 20:11
I bedzie nas wiecej
JANOSIK2019.11.1 20:39
Za chwile beda same Janosiki
elbezet2019.11.2 18:35
"jak taki jełop żydowski" To nie jełop "judoka", to "Ratunku, Niemcy mnie biją"!
Genny2019.11.1 17:16
Macie pozwolenie na przedruk z Rzepy?
Analityk 2019.11.1 17:22
Przecież serwery w kirgistanie nie podlegają polskiemu prawu. Moderacja to murzyni z afryki.