Arkadiusz Czartoryski: Cała prawda o bitwie o Senat - zdjęcie
17.10.19, 16:00Screenshot Youtube - Telewizja Republika

Arkadiusz Czartoryski: Cała prawda o bitwie o Senat

43

Fronda.pl: Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory, utrzymało samodzielną większość w Sejmie, ale już nie w Senacie. To duża przeszkoda dla PiS jeśli chodzi o wprowadzanie tak potrzebnych przecież reform?

Arkadiusz Czartoryski, poseł, PiS: Przede wszystkim nie demonizowałbym i nie przypisywał tak mocnego wpływu przewadze jednego mandatu opozycji w Senacie w stosunku do projektów rządowych czy większości sejmowej, podpartej zresztą dobrą współpracą z prezydentem Andrzejem Dudą.

Dlaczego?

Po prostu utrzymanie dyscypliny „przeciw wszystkiemu” wśród wszystkich partii opozycyjnych w Senacie, który i tak jest izbą specyficzną, gdzie mamy przecież do czynienia z jednomandatowymi okręgami wyborczymi, jest niezwykle trudne i moim zdaniem - zupełnie teoretyczne. Owszem, mamy do czynienia z przewagą jednego mandatu senackiego nad klubem Prawa i Sprawiedliwości, jednak osoby mówiące o tym fakcie, wydają się zupełnie nie zwracać uwagi na praktykę.

To znaczy?

Praktyka podpowiada, że niezwykle trudno jest utrzymać tę głupią postawę, że jest się przeciwko wszystkiemu, co uchwala rząd, a potem Sejm. Pamiętajmy, że bardzo duża część ustaw nie jest kontrowersyjna dla kogokolwiek, bardzo często są to ustawy, na które czekają pewne grupy społeczne. W takim wypadku trzymanie tej dyscypliny przez 51 senatorów, z których każdy wybrany został w okręgu jednomandatowym tylko po to, aby rzucać rządowi kłody pod nogi, jest po prostu bezsensowne! Pamiętajmy, że ci senatorowie odpowiadają przed swoimi wyborcami, którzy będą zwracać uwagę na to, czy w Senacie działali na korzyść społeczeństwa, czy też nie. Praktyka dowodzi czegoś innego, wystarczy zresztą przyjrzeć się pracom izby wyższej parlamentu poprzedniej kadencji. Nigdy nie było tak, że senatorowie Platformy Obywatelskiej w każdym przypadku głosowali przeciwko rządowi. Musimy też mieć na uwadze fakt, że owa większość to nie jest jeden klub!

Dlaczego to takie ważne?

Te osoby przecież bardzo często różnią się wręcz radykalnie jeśli chodzi o poglądy. W ustawach dotyczących kwestii ideowych różnice między senatorami będą bardzo widoczne. Przykładem może być tutaj choćby porównanie senatora Filipa Libickiego do senatorów z SLD. Trudno mi wyobrazić sobie sytuację, w której senator Libicki będzie wówczas z nimi szedł ręka w rękę tylko po to, aby działać przeciwko Prawu i Sprawiedliwości. Nie mówię oczywiście, że tak się na pewno nie stanie, jednak byłbym niezwykle mocno zaskoczony, gdyby te 51 osób zawsze, w każdej sprawie, zachowywało dyscyplinę przeciwko rządowi. Dowód na to, że w opozycji nie ma pełnej jedności w tej sferze mogliśmy oglądać wczoraj. Opozycja podzieliła się w kwestii oceny projektu obywatelskiego, którego celem jest zakazanie różnej maści „edukatorom seksualnym” wstępu do szkół.

Czyli nie będzie jedności opozycji w nowym Senacie?

Moim zdaniem opowieści o tym, że 51 senatorów zawsze i w każdej sprawie głosować będzie przeciwko rządowi i rzucać mu kłody pod nogi, należy włożyć między bajki. Politykom opozycji, którzy wręcz skaczą z radości tylko dlatego, że PiS nie ma większości w Senacie, zalecałbym jednak ostrożność w ocenach. Na koniec przypomnę jeszcze tylko, że jeśli chodzi o kwestie prawa i konstytucji – Senat nie ma prawa zablokować żadnego projektu, może jedynie wydłużyć proces legislacyjny czy nanieść poprawki. Komentatorzy oraz politycy opozycji powinni o tym pamiętać.

Tymczasem w mediach cały czas pojawiają się informacje o rzekomych próbach „przekupywania” senatorów, aby jednak PiS większość uzyskał. Odnosząc się do Pana słów na temat tego, jak rzeczywiście wyglądać będą prace Senatu – czy miałoby to jakikolwiek sens?

Przede wszystkim – PiS nigdy i nikogo nie przekupuje, taką mamy zasadę. Doniesienia na ten temat to po prostu opowiadanie bzdur. Jeśli toczą się jakieś rozmowy dotyczące choćby ułożenia komisji senackich, Prezydium Senatu czy w ogóle ułożenia pracy izby na najbliższe cztery lata, to jest to normalne, naturalne, demokratyczne i właściwe. Można oczywiście zacząć stosować zasadę „wszyscy przeciwko wszystkim” i wówczas każdą rozmowę traktować jako próbę przekupstwa, ale jaki to ma sens? Ja jestem temu zdecydowanie przeciwny. Demokracja pozwala na rozmowy, szczególnie przecież w Senacie, który jest izbą refleksji. Podnoszenie larum tylko dlatego, że ktoś do kogoś zadzwonił czy z kimś rozmawiał to absurd!

W Sejmie z kolei znalazła się Konfederacja, w co przed wyborami niewielu chciało uwierzyć. To formacja, która oskarżana była niejednokrotnie o to, że jest prorosyjska, choćby w związku ze słowami jakie na temat Władimira Putina wypowiadał Janusz Korwin-Mikke. Jak Pan ocenia jej przyszłość? Czy Prawo i Sprawiedliwość może z nią w ogóle w współpracować i czego możemy się spodziewać po tym ugrupowaniu?

Zupełnie nie mam pojęcia, czego można się spodziewać po Konfederacji, która wewnętrznie różni się tak bardzo, że nie sposób przewidzieć, w jaki sposób będzie działać. Dopiero czas pokaże, czym Konfederacja jest w rzeczywistości. Między wieloma politykami tej formacji różnice są po prostu fundamentalne jeśli chodzi o sprawy ideowe. Jedni chwalą, inni krytykują 500+, jedni podkreślają jak ważna jest rodzina w rozumieniu nauki Kościoła, a inni jak poseł Sośnierz – stwierdzają, że każdy powinien się żenić z kim chce. Dopiero praktyka pokaże, czy ten wewnętrznie sprzeczny twór w ogóle pozostanie jednym kołem.

Jeśli z kolei chodzi o to, dlaczego Konfederacja znalazła się w Sejmie – to jet to po prostu najlepszy dowód na to, że w Polsce demokracja ma się świetnie!

W jakim sensie?

Zawsze w społeczeństwie będą istniały grupy o bardziej skrajnych poglądach, które mają przecież pełne prawo do brania udziału w wyborach. Zarówno w przypadku Konfederacji, jak i w przypadku chociażby Wiosny – mają teraz swoich reprezentantów w Sejmie i to właśnie świadczy o bardzo dobrym stanie polskiej demokracji. Wracając do pytania o współpracę z Konfederacją – trudno cokolwiek na ten temat dzisiaj powiedzieć. Wydaje mi się, że największą trudnością dla tej formacji będzie przede wszystkim utrzymanie jedności.

PiS zarzucano między innymi, że nie dokończyło niektórych reform, choćby reformy sądownictwa. Czy w tej kadencji ten temat powróci?

Odpowiadając na to pytanie, pozwolę sobie zacytować słowa pana posła Neumanna, które znalazły się na ujawnionych przed wyborami taśmach:

Sądy dzisiaj – ja ci gwarantuję – nie rozstrzygną żadnej sprawy przed wyborami. Żadnej. Przez rok nie zrobią k... nic. Będą prowadzić sprawy – i ch...”.

Ten sam Sławomir Neumann na manifestacji KOD krzyczał: „Wolne sądy! Wolne sądy”. To powinniśmy reformować wymiar sprawiedliwości, czy nie?

Odpowiedź wydaje się być oczywista…

Tak uważam. Reforma wymiaru sprawiedliwości jest po prostu konieczna.

Jak szybko zatem PiS wróci do tego tematu?

Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie. W tej chwili najważniejsze jest to, żeby ukonstytuował się nowy parlament, bardzo pilne są też rzeczy zapowiadane w kampanii wyborczej, kwestie gospodarcze czy uchwalenie budżetu na rok 2020. Jeśli chodzi o konkretny moment, kiedy rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie chciał do tematu reformy sądownictwa wrócić, musimy zaczekać na decyzje władz klubu parlamentarnego oraz ministra sprawiedliwości.

Rozmawiał Damian Świerczewski

Komentarze (43):

Jan Radziszewski2019.10.19 14:03
Pan 25.09.2019 Kochani, teraz rozgrywa się bój o wasze dusze, bój srogi, w którym złe duchy wytaczają najcięższe „działa”. Demon przez wiele lat przygotowywał grupę swoich sług, które teraz objęły rządy we władzach świeckich i kościelnych. Oni czynią wszystko, aby zniszczyć Kościół Święty, myślą, że jak teraz opanowali jego struktury i kontrolują każdy jego ruch, że całkowite pokonanie jego jest jedynie kwestią niedługiego czasu. Obecne struktury Kościoła zostaną pokonane już niedługo. Syn zatracenia, Antychryst, będzie czynił wiele swoich wysiłków, aby zabić jak najwięcej z w019as. W tym czasie na 1 300 000 000 (miliard trzysta milionów) katolików śmierć męczeńską może ponieść 1 200 000 000 (miliard dwieście miliomów). Z całego stanu kapłańskiego przy życiu na 1000 kapłanów może zginąć męczeńsko 990, a biskupów na 1000 zginie 998, kardynałów zostanie tylko kilku. Te ofiary uratują wieczność tych, którzy będą ginąć, męczeńsko umierać. Tym z was i tym spośród kapłanów, których wyznaczyłem, jako pierwociny Nowej Ery, pozwolę im przetrwać w ukryciu, w domach modlitwy na całym świecie. Działanie syna zatracenia, Antychrysta zakończy ostatni bój i walka ze Świętym Michałem Archaniołem. Aniołowie, wykonawcy Sprawiedliwego Gniewu Bożego uruchomią cztery żywioły ziemi, która pochłaniać będzie miliardy istnień. Z tych, którzy będą ginąć w tym czasie nie będzie nikt wysłuchany, bo nie odwrócą się od zła, które czynią. Na 1 000 000 (milion) ludzi zginie około 989 954, a zostanie 10 046. Z tych co umrą, do piekła pójdzie 743 521 osób, bo nie będzie nikogo, kto będzie chciał ich ratować, reszta, czyli 246 433 na milion trafi do czyśćca. tzn że w PIEKLE budiet 25 miliardów + 5 miliardów razem 30 miliardów w tym słynny Lider PO wraz z,swoimi dlaczego bo jest jednym z 10 króli Antychrysta Antonio Tajani syna Bp i hebrajskiej zakonnicy
anonim2019.10.18 15:54
No ale jeżeli Gawłowski z zarzutami rozdaje w PO karty, to dla nich już nie ma ratunku, niestety!
anonim2019.10.18 8:14
Nie wiem też kto w naszym kraju odpowiada za architekturę, ale jest okropna! Wszędzie baraki z obozów pracy. Może warto wrócić do starych mistrzów i idei, bo brzydota zło i fałsz nie tworzą sprzyjającego środowiska dla rozwoju i dobrostanu naszych dusz!
anonim2019.10.18 7:50
A Panu Kurskiemu i innym odpowiedzialnym za kulturę polecam przejrzeć You Tu be, są tam filmiki bardzo wielu zdolnych i wysoko wykwalifikowanych ludzi, których talenty mogłyby nam służyć!
anonim2019.10.18 7:45
W zaistniałych okolicznościach siłą rządzących są zasoby społeczne, albo wygramy wspólnie tę wojnę kulturową, albo wszyscy, dokładnie wszyscy, łącznie z jej akolitami przegramy!
Barbara2019.10.18 1:37
Widzę, że wielu z was z zacięciem opisuje ułaskawienie niejakiego Dawida Szydło! Poza wysmiewaniem się nic bliżej o nim nie wiedziałam! Aby rozwiać wątpliwości napiszę kilka zdań. Sprawdzałam na Onecie i w innych. DAWID SZYDŁO chociaż nosi to samo nazwisko, JEDNAKŻE MEDIA NIE DOSZUKAŁY SIĘ ZWIĄZKÓW RODZINNYCH POMIĘDZY NIM, A MĘŻEM BEATY SZYDŁO ! 28 letni Dawid, będąc w 2017r. w wakacje w Czarnogórze zgubił się w bliskim lesie. Aby dać znać ludziom gdzie jest, rozpalił małe ognisko. Niestety, szybko nie dało się tego opanować, zajęła się ściółka i spaliła się część lasu. Zatrzymali go i skazali. Odsiedział 8 m-cy, zostało mu 4 m-ce. Został skazany za podpalenie lasu, a to przecież było nieumyślne, chciał się ratować gdy się zgubił ! Dawid napisał list z prośbą o ułaskawienie! Każdy z nas ma takie prawo ! Co w tym złego ? To był straszny zbieg złych okoliczności z tym pożarem! Dobrze, że sam nie zginął ! OT I CAŁA HISTORIA NA TEN TEMAT! Teraz popatrzcie ile wylaliście na niego, na Prezydenta i na B, Szydło nienawiści ! Nie lepiej było wcześniej sprawdzić ! I tak tu jest w większości na Frondzie ! Bijecie tylko pianę ! A co do czego, to jest nieprawdą !
Hak Ci w smark2019.10.18 9:27
Barbara czemu kłamiesz. Beata jest jego ciotką
Irena2019.10.18 13:33
@[email protected] Beata Szydło jest z domu Kusińska (poszukaj w Wikipedii). Beata Szydło ma siostrę, która z oczywistych powodów nie nosi nazwiska męża byłej premier i europoseł! Równie "logicznie" brzmią wywody, że każdy, kto się nazywa Kaczyński, jest "bratankiem" Jarosława Kaczyńskiego. Jakoś nikt nie przyczepia nazwiska Nowak do Sławomira Nowaka:)
Hak Ci w smark2019.10.18 14:04
Ok przyznaję pomyliłam się, przepraszam. Widać nie należy ufać wszystkim komentarzom jakie napotka sie w internecie. Ale i tak nie stawia to prezydenta w dużo lepszym świetle. Facet rozpalił ognisko w lesie i dorowadził do wielu szkód i zwyczjanie powinien swoje odsiedzieć.
Paulina2019.10.18 20:37
Haku ! Siedział przecież 8 mcy! Dostał rok za to ! A czy ty nie pisałbyś o ułaskawienie? Każdy ma prawo z tego skorzystać ! Ty też ! Chciałbyś siedzieć do końca? Wczuj sie w tą sytuację ! Nie pisałbyś???
Hak Ci w smark2019.10.18 21:06
Ma prawo z tego skorzystać ale uważam to za głupotę. Jaki debil rozpala ognisko w lesie przy zerowej wilgotności? Teraz inne kraje będą odmawiać ekstradycji do Polski, bo zwyczajnie tracimy wiarygodność, za ułaskawienie durnego kolesia któremu mózg do niczego nie służy.
Beata2019.10.19 4:12
A tobie mózg do czego służy? Bo widzę, że do wulgaryzmów nie jest ci potrzebny!
Waldek2019.10.18 9:29
Święta racja
Firast2019.10.17 18:26
Czy to ten Szydło z małopolskich Szydłów? • https://wiadomosci.wp.pl/dawid-szydlo-skazany-za-podpalenie-w-czarnogorze-ulaskawiony-decyzja-andrzeja-dudy-6435648423331457a
Hak Ci w smark2019.10.17 18:27
Tak to ten XDDD a co Duduś po znajomości nie ułaskawi?
Nauka głupcze2019.10.17 18:56
Ułaskawić jednego ze swoich zaraz po wyborach - to u nich jak widać już taka tradycja.
Bogdan2019.10.18 0:53
Hak Zbierzność nazwisk jeszcz e o niczym nie świadczy! Wiedz o tym i na darmo nie gadaj! A kim jest Duduś? Nie znam takiego? Czy to jakiś twój bliski kolega ? Bo jeżeli nie? To wiedz, że obrażasz głowę Państwa, a to jest karalne, obojętnie kim by nie był.!
Hak Ci w smark2019.10.18 20:18
Nawet jeżeli to nie jest z tych: "Szydłów" to prezydent ułaskawił idiotę który podpalił las bo tak mu podobno doradzili ratownicy (lol) dwa dni po wyborach. Idiotyzm Duduś to jeszcze nic obraźliwego, pajac już bardziej. Gdyby prezydent miał ścigać każdą osobę, która była złośliwa wobec niego w internecie to zebrałoby się całkiem spore miasto. Wystarczy przeczytać jakie wiadomości dostaje na Twitterze.
Firast2019.10.17 18:22
Z tych Czartoryskich, co siedzieli w Puławach na Lubelszczyźnie?
Kazimierz2019.10.17 17:43
Posłowie, czy też senatorowie przynależność partyjną zmieniali i będą zmieniać. Przejść do partii głupców byłoby wstydem, ale odwrotnie, to nobilitacja. Przewaga PIS-u w Senacie jest tylko kwestią czasu.
Polak2019.10.18 7:09
Skoro "Przejść do partii głupców byłoby wstydem, ale odwrotnie, to nobilitacja. " to to by raczej znaczyło że będą opuszczać PiS.
anonim2019.10.17 17:41
PIĘKNE - KOCHANI POLACY DZIĘKUJĘ - PiS RZĄDZI NASTĘPNE 4 LATA - CUDOWNIE - DZIĘKI BOGU !!
Ordon2019.10.17 17:05
Reytan to jest zydowska bladz kremlowska. W Polsce go nie ma, nie ma praw wyborczych. Typowy zyd-mason jak Jan Hartman
Wiesław Kaloryfer2019.10.17 16:54
PiS ma w Sejmie tylko 5 głosów ponad większość bezwzględną. Opozycja ma w senacie tylko 1 głos więcej ponad większość bezwzględną. Wiecie co to oznacza? Ano oznacza to koniec op....nia się parlamentarzystów wszystkich opcji politycznych (tak PiS jak i opozycji), bo nawet jedna czy dwie głupie absencje mogą przeważyć na wyniku głosowania. W sumie to dobrze. Przynajmniej będziemy wiedzieć, że za coś im wszystkim płacimy ze swoich podatków ^^
Hak Ci w smark2019.10.17 16:49
Senat senatem ale kto się wypowie o ułaskawieniu idioty Dawida Szydło przez jeszcze większego pacana Andrzeja Dudę? Szydło, szydło skąd ja znam to nazwisko? :D 2 dni po wyborach moje drogie frondelki
Bogdan2019.10.18 0:44
Hak..., Czy ty wiesz chłopie co piszesz?? Sam się prosisz o więzienie! Przecież obrażasz Główę Państwa! Przecież to osoba publiczna. Sprawdź sobie w Kodeksie. Wystarczy, że ktoś z nas to zgłosi, albo wyłapią w necie i zdrowo bekniesz ! Myśl co piszesz ! To kosztuje wolność! Dobrze radzę.
Hak Ci w smark2019.10.18 9:25
No tak Szkoda, że fronda nie jest w stanie napisać nic o tym, że Duda dopuścił się zwykłego świństwa.
Paulina2019.10.18 20:31
Hak! O jakie ci chodzi świństwo? Powiedz, przecież nie wiemy, co tam ci w głowie siedzi?
Hak Ci w smark2019.10.18 21:01
O ułaskawienie człowieka który podpalił las doprowadzając do strat na kilkadziesiąt tysięcy euro bo tak podobno doradzili mu ratownicy (ta jasne). Przez tą głupotę inne kraje będą odmawiały ekstradycji do Polski. Ogarniasz już?
Senior2019.10.17 16:48
Gdyby kolesie z zarzutami prokuratorskimi ze mafii PO, udający niezależnych zostali wsadzenie do kryminału już jest większość?
Albert2019.10.17 19:14
To prawda co pisze Senior ! Do odsiadki mogą się już szykować Gawłowski i Kwiatkowski i być może 2-3 innych i większość jest zapewniona !!!
Polak2019.10.17 22:57
Haha...tylko kto ich posadzi ....polski sad ????
Senior2019.10.17 16:46
Dzięki postawie rządu w sprawie sądów- ochrzona przestępców,zdrajców i awanturników w togach , dzieki opiece rządu na wszelkimi burdami i awanturami ulicznymi pedałów, uboli,koderastów, a traktowaniu uczciwych Polaków patriotów pałami,gazem, sikawami Piś stracił w wyborach sporo głosów !!!! Uczciwi Polacy mają dosyć mówienia o reformach, o demokracji, skoro przestępcy i awanturnicy szydzący z Polski, z Boga, symboli narodowych nie tylko są bezkarni, ale są pod ochroną rządu!!!!!! Czy postawa rządu PiS nie przypomina schizofrenika z rozdwojoną jaźnią?
Albert2019.10.17 19:20
Do Seniora, nic nie da się zrobić, bo cała kasta sędziowska jest po stronie PO ! Każde postępowanie jest blokowane przez sędziów, którzy robią wszystko aby uniewinniać oszustów z PO, zawieszać, odwoływać, umarzać itd. Jeżli PIS chce coć zrobić, to kłody rzuca im pod nogi UE lub TSUE. Dopiero po odejściu prezes Gensdorf w maju 2020, PIS zabierze się do dalszej reformy sądownictwa, jak powiedział Kaczyński - obojętnie na przeszkody z UE !!!
Reytan2019.10.17 16:15
PIS mowi tak samo,jak PO ,kiedy miala wladze. Ze opozycja nie ma sensu,i powinni skapitulowac. Demokracja jest w Polsce mloda,narzucona z zewnatrz,i nikt,jak widac,w nia tak naprawde nie wierzy.
anonim2019.10.17 17:41
nic takiego nie wynika z tej wypowiedzi!!!
SLAWAN2019.10.17 18:15
Racja. Do tego gdyby demokracja miała się źle, to ferkwencja by wyniosła 30%
Tadeusz 2019.10.17 16:10
Suweren tak zdecydował i tak ma pozostać.
www2019.10.17 16:04
K ------> kremlowska O ------> onuca R ------> ruskie W ------> walonki I --------> inaczej-mówiąc N ------> nasz-dom-rossija
EGT2019.10.17 16:02
Wystarczy wyjąć im jednego - za jakieś stanowisko - i po krzyku.
Krzysiek2019.10.17 17:20
DUREŃ BEZ SZKOŁY
ardo2019.10.17 18:27
Leming wyłącz TVN-berlin.
Pet2019.10.18 19:23
Czyli taki ktoś będzie zwykłym oszustem, który dostał się do Senatu tylko po zaszczyty i synekury. Zwykła menda bez krzty honoru. Tylko taki akurat by pasował do PiS.