06.07.15, 13:51

Jak Lidl i Kaufland za pieniądze międzynarodowych instytucji finansowych zdobywały polski rynek

Pieniądze zostały przyznane na rozwój sieci w Europie Środkowej i Wschodniej, w tym Polsce, poprzez dostarczanie biednym konsumentom dobrej żywności po przystępnych cenach. „Taka polityka budzi bardzo poważne wątpliwości, w praktyce bowiem służy niekorzystnej dla krajowych producentów dominacji zagranicznych sieci dystrybucyjnych na polskim rynku” – ostrzega Marcin Kędzierskie, ekspert ds. polityki gospodarczej Klubu Jagiellońskiego.

The Guardian zwraca uwagę na wątpliwości, jakie budzi polityka międzynarodowych instytucji finansowych ze względu na powszechną krytykę niemieckiej sieci w zakresie nieprzestrzegania praw pracowniczych. Poddaje również w wątpliwość celowość wspierania prywatnych sieci przez międzynarodowe instytucje publiczne, jakimi są BŚ i EBOiR. „Na przestrzeni ostatnich 20 lat wielokrotnie udowodniono fałszywość koncepcji, w której zastrzyk kapitału do międzynarodowej firm ma prowadzić do dobrego, stałego wzrostu na przestrzeni” – mówi cytowany w tekście Luiz Vieira, ekspert z Bretton Woods Project, brytyjskiego watchdoga analizującego politykę Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

„The Guardian pisze z brytyjskiej perspektywy, nie dotyka więc najistotniejszego wątku: że w praktyce taka polityka kredytowa BŚ i EBOiR pomaga zagranicznym sieciom budować dominację na polskim rynku” – mówi Marcin Kędzierski. „Jeżeli, jak pisze brytyjski dziennik, faktycznie kredyt przyznany był w celu też w celu tworzenia miejsc pracy i otwarciu nowych rynków dla lokalnych producentów, to jest to argument absurdalny. Doskonale wiadomo, że zagraniczne sieci narzucają polskim producentom trudno warunki finansowe, wykorzystując właśnie dominującą pozycję na rynku”.

„Musimy pamiętać, że rynek dystrybucji żywności jest zdominowany przez zagraniczne korporacje: jedynie 11% tego rynku znajduje się w polskich rękach” – zwraca uwagę ekspert Klubu Jagiellońskiego. „Dotychczas głównym powodem dysproporcji wydawało się unikanie płacenia podatków w Polsce przez zagraniczne sieci, możliwe dzięki sprawnej optymalizacji podatkowej stosowanej przez wielkie korporacje. Bez wątpienia jednak również wsparcie publicznych instytucji międzynarodowych trudno uznać za uczciwą praktykę rynkową” – zwraca uwagę Kędzierski.

„Niemieckie sieci grupy Schwarz w minionym roku stały się największą firmą sektora supermarketów w Europie. The Guardian słusznie zwraca uwagę, że wbrew intencjom kredytodawców Lidl w Polsce wcale nie należy do najtańszych sieci. W tym kontekście argument o dostarczaniu taniej żywności biednym ludziom brzmi podwójnie bulwersująco: nie tylko świadczy o neokolonialnym stosunku do rynków środkowoeuropejskich, ale jest też zwyczajnie fałszywy” – mówi ekspert Klubu Jagiellońskiego. „Dobrze, że politycy w Polsce zaczęli głośno mówić o potrzebie uczciwego, równego opodatkowania zagranicznych sieci. Potrzebujemy dziś w Polsce impulsu, który pozwoli polskim dystrybutorom nawiązać konkurencję z niemieckimi, francuskimi, portugalskimi i brytyjskimi marketami. To nie będzie możliwe, dopóki te będą płacić niższe podatki i korzystać z pomocy publicznej międzynarodowych instytucji finansowych” – podsumowuje Kędzierski.

Komentarze

anonim2015.07.6 13:59
w normalnym kraju wkracza prokurator, gdy śledztwo potwierdza zarzuty w ciągu miesiąca Sąd wydaje wyrok, który może być tylko jeden: zakaz działalności, konfiskata wszystkich obiektów, sprzedaż krajowym podmiotom i wypłacenie potężnych odszkodowań wszystkim którzy w odpowiednim czasie prowadzili konkurencyjne małe sklepy. oraz międzynarodowy list gończy za zarządem...
anonim2015.07.6 15:29
"dostarczanie biednym konsumentom dobrej żywności po przystępnych cenach"... Zdziercy, oszuści !!!! Ceny wyższe niż w Niemczech, a jakość do doopy !!! Wystarczy kupić tu i tam i porównać! Łgarze !!
anonim2015.07.6 15:34
Nareszcie ktoś się obudził... Sprawdźcie jakość towarów na Europę Wschodnią, to wam oko zbieleje.... Same zmiotki i towar kiepskiej jakości, ładnie zapakowany. Jakiś Angol z Tesco wprost powiedział, że jakość nie powala, bo klient ze wschodu dobra jakość mogłaby zbytnio zaszokować... Mają nas za dzikusów w skórach.
anonim2015.07.6 16:35
Skandal, widać jak Niemcy instrumentalnie wykorzystują bank europejski, który ma siedzibę w Niemczech.
anonim2015.07.6 18:42
"Lidl i Kaufland, otrzymały blisko miliard dolarów kredytu od Banku Światowego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju" Korporacyjno - finansowa MAFIA!!! "Pieniądze zostały przyznane na rozwój sieci w Europie Środkowej i Wschodniej, w tym Polsce, poprzez dostarczanie biednym konsumentom dobrej żywności po przystępnych cenach." I tu warto przypomnieć, że (w przeciwieństwie do oficjalnych rządowych informacji) polskie społeczeństwo rzeczywiście zubożało przez ostatnie 10 lat!!! Jedną z przyczyn zubożenia (szczególnie klasy średniej) był drenaż kieszeni przez instytucje finansowe - wywindowane ceny nieruchomości i zaciągnięte na nie KREDYTY (szczególnie te w walutach). Widać jak na dłoni jak sprytnie to zadziałało, drenaż kieszeni przez finansjerę i jednoczesne stawianie supermarketów (finansowane przez instytucje finansowe), wiedząc, że ludzie zubożeją (przy okazji pozbycie się polskich handlowców). Powtórzę jeszcze raz KORPORACYJNO - FINANSOWA MAFIA. A lewicowcy uparcie dalej ten twór - "korporacyjny socjalizm" nazywają wolnym rynkiem. Prawicowcy od dawna wiedzą, że Europa i USA ma tyle wspólnego z wolnym rynkiem, co "państwo islamskie" z miłością i pokojem. W normalnym kraju powinno się dokładnie tak zrobić jak opisał @Zerro.
anonim2015.07.6 19:50
@Max49: sam sobie przeczysz. Skoro nic w tym złego, po jakiego gwinta zalecasz "podziękowania" dla posłów, że nie wprowadzili ochronnych regulacji rynkowych? Przed czym mieli nas chronić, skoro mieli takich doradców jak ty, twierdzących, że "nie widzą problemu"?
anonim2015.07.6 19:53
Swoją drogą, Brytole mają chyba Niemców po dziurki w nosie na każdym polu. Dawniej w Anglii było Tesco i koniec (inne też, ale brytyjskie). Dziś Lidle i Aldi rozpanoszyły się jak w Polsce. To wkurza.
anonim2015.07.7 9:39
Zerro tak!