Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała, że opuszcza Porozumienie. Uzasadniając swoją decyzję w rozmowie z PAP stwierdziła, że znalazła się po przeciwnych stronach z Jarosławem Gowinem w czasie ostatnich sporów w Zjednoczonej Prawicy.

- „Podjęłam decyzję o opuszczeniu Porozumienia; pozostaję w klubie PiS i będę wspierać Zjednoczoną Prawicę” – powiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Jak mówi, w czasie poważnych kryzysów, jakie dotknęły Zjednoczoną Prawicę w czasie ostatnich miesięcy, była z liderem Porozumienia Jarosławem Gowinem po przeciwnych stronach, mając inną od niego wizję celów i metod politycznych. Nie zgadzała się z nim ani w czasie majowego sporu o wybory, gdy Gowin wewnątrzkoalicyjny spór przeniósł do przestrzeni publicznej, ani w czasie kryzysu związanego z głosowaniem nad „Piątką dla zwierząt”.

Razem z rekonstrukcją rządu do Rady Ministrów ma wrócić Jarosław Gowin i objąć Ministerstwo Rozwoju. Zgodnie z nowymi ustaleniami, każdy koalicjant będzie nadzorował tylko jedno ministerstwo. Wobec tego już wcześniej media informowały nieoficjalnie, że Jadwiga Emilewicz może opuścić swoje ugrupowanie, aby jako bezpartyjny minister podlegający bezpośrednio premierowi objąć Ministerstwo Finansów.

kak/PAP, Fronda.pl