Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 13 września 2018 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw.

Ta ustawa wprowadza istotną zmianę systemową – mówił Prezydent podczas uroczystego podpisania ustawy w Pałacu Prezydenckim. – Także przeze mnie była ona bardzo oczekiwana – dodał i podziękował wszystkim zaangażowanym w proces jej przygotowania.

Podpisana dziś ustawa jest zmianą ustawy z czerwca 2017 roku, która – jak zauważył Prezydent – nie rozwiązywała w sposób wystarczający problemów związanych z wynagrodzeniem dla osób zaangażowanych w procesy ochrony zdrowia.

Andrzej Duda wyjaśnił, że nowelizacja wprowadza zmiany poprzez poszerzenie zakresu podmiotowego także na inne, poza osobami wykonującymi zawody medyczne, osoby uczestniczące w tzw. „działalności podstawowej”.

Jako beneficjentów ustawy Prezydent wymienił m.in. sanitariuszy, fizyków medycznych, techników, i opiekunki. – To osoby, które uczestniczą w procedurach medycznych, a nie wykonują zawodów medycznych – mówił.

Prezydent podkreślał, że przewidywane pozytywne następstwa tej ustawy to m.in. zwiększenie wynagrodzeń dla pracowników placówek medycznych i, idącą za tym, poprawę jakości usług medycznych oraz wzrost konkurencyjności.

W wydarzeniu uczestniczyli także m.in.: Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska oraz Piotr Duda, Przewodniczący NSZZ „Solidarność” i Maria Ochman, Przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.

Ustawa została przygotowana przez Radę Ministrów.

dam/prezydent.pl