Irackie media relacjonują powrót migrantów - zdjęcie
22.11.21, 13:52Fot. screenshot - YouTube (The Telegraph)

Irackie media relacjonują powrót migrantów

7

Irackie media relacjonują powrót migrantów, którym nie udało się przekroczyć granicy Unii Europejskiej. Oszukani przez Łukaszenkę, pełni żalu migranci przekonują, że więcej nie będą próbować dostać się do Europy tym szlakiem.

W Mińsku trwa operacja związana z opuszczeniem Białorusi przez migrantów z Iraku.

- „Do Mińska przyleciał samolot ewakuacyjny. 340 osób opuści Białoruś i wróci do Iraku. Tymczasem na Białorusi nadal przebywa prawdopodobnie 8-22 tys. migrantów. Część nadal znajduje się w strefie przygranicznej, część znajduje się w centrum logistycznym”

- pisał w czwartek doradca Swiatłany Cichanouskiej, Franak Viačorka.

O sytuacji powracających migrantów piszą irackie media. Portal Kurdistan24.net wskazuje, że migranci zdecydowali się wrócić do swojego kraju ze względu na „brak szans na dostanie się do krajów UE”. Rozmówcy portalu mówią o trudnych warunkach, złym traktowaniu przez Białorusinów i skutecznie strzeżonej polskiej granicy. Wskazują też na wysokie koszty, które ponieśli, aby dotrzeć na Białoruś. Jedna z kobiet przekonuje, że napotkane trudności skutecznie zniechęciły migrantów od kolejnych prób przedostania się do Unii Europejskiej tym szlakiem.

Specjalne oświadczenie ws. powrotu migrantów wydał Rząd Regionalny Kurdystanu.

- „W ostatnich tygodniach grupa mieszkańców KRA stała się ofiarą przemytników działających w imię uzyskania korzyści materialnych. Z powyższego niektóre siły polityczne postanowiły zrobić użytek i zdyskredytować władze KRA. Niemniej jednak oczywiste jest, iż było to działanie bezpodstawne i miało tylko wymiar propagandowy. Władze Kurdystanu podjęły niezbędne działania na rzecz umożliwienia dobrowolnego powrotu tym, którzy utknęli na granicy Białorusi i Polski. Rząd Autonomii dziękuje także irackiemu ministerstwu spraw zagranicznych i innym zaangażowanym w pomoc w repatriacji migrantów podmiotom”

- czytamy.

Jedna z Kurdyjskich migrantek zaapelowała w rozmowie z rudaw.net do osób rozważających migrację, aby nie decydowali się na podróż przez Białoruś.

- „Błagam wszystkich, aby nie próbowali korzystać z tej trasy. To wszystko kłamstwo”

- powiedziała kobieta.

kak/gov.krd, rodaw.net, kurdistan24, tvp.info

Komentarze (7):

Wygląda na powrót Bułgarów2021.11.24 4:39
Był taki jeden. Bazyli Bułgaroktonos. Poszukajcie co zrobił.
Anonim2021.11.23 19:16
Nie należy ulegac opinii, jakoby to byli oszukani biedacy. Oni dobrze wiedzieli, że jadą na lewo przekroczyć granicę, mieli telefony, byli ustawieni z kurierami, nie zjechali jednego dnia, wiec mogli ostrzegać innych. Jest to lud idący po bandzie, jak trzeba to kamienie, jak nie działa, to dzieci, kobiety, niewinne oczka. Oczywiście Łakszenka, korzysta z tego, ale nie nalezy na siłę spłycać problemu.
Majeczki, Klaudzynki , Janinki2021.11.23 10:31
i inne dziewczynki - jest okazja do pomocy okradzionym, sponiewieranym ludziom na miejscu u nich w domu. Może jakieś realne fundacje w ich krajach dające pomoc w domaganiu się od łukaszystów odszkodowań ? Rekompensaty za poniesione koszty?
Ciekawe2021.11.23 10:16
czy tak wielu oszukanych - realnie okradzionych z pieniędzy, godności i sponiewieranych ludzi nie będzie się chciało terrorystom łukaszystom odwdzięczyć? Niech dalej próbuje igrać na skrajnych emocjach.
hahaha same kobiety i dzieci2021.11.22 17:12
No i paru neurochirurgów i architektów. Kozy się bardzo stęskniły. Krowy też.
Po 11 ...Skrzypek co sra z dachu ... saldo mortale2021.11.22 15:54
Żydek coś niepewnie twierdzi, CYT.: "...bo przecież to Żydzi obsługiwali krematoria”. . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . A NIE?! . . . . . . . . To NIE Niemcy upychali żydów do wagonów na m.in. Umschlagplatz
Skrzypek na dachu2021.11.22 14:43
Baca Lukaszenka wie ze przegral , ale nie moze sie przyznac , bo turysci chca zwrot pieniedzy .