IPN protestuje przeciw zakłamywaniu Zbrodni Katyńskiej przez władze dzisiejszej Rosji - zdjęcie
09.05.20, 09:00IPN.gov.pl

IPN protestuje przeciw zakłamywaniu Zbrodni Katyńskiej przez władze dzisiejszej Rosji

17

Wiosną 1940 roku Związek Sowiecki, wbrew najbardziej elementarnym zasadom cywilizowanej ludzkości, wymordował niemal 22 tysiące oficerów Wojska Polskiego i innych polskich formacji mundurowych. Byli oni jeńcami wojennymi, pojmanymi przez sowieckich agresorów w czasie inwazji na Polskę, dokonanej przez ZSRS wspólnie z Rzeszą Niemiecką we wrześniu 1939 roku. Wśród miejsc, gdzie dokonywano zbrodni, objętych później wspólną nazwą Zbrodnia Katyńska, były obiekty należące do zarządu NKWD-MGB obwodu kalinińskiego w obecnym Twerze.

W późniejszych latach władze sowieckie zakłamywały tę zbrodnię, przypisując ją innym sprawcom i cynicznie wykorzystując kłamstwo katyńskie do uderzeń w państwo polskie wewnątrz koalicji antyniemieckiej. W 1946 roku ZSRS podjął nieudaną próbę skazania za tę zbrodnię przed Trybunałem w Norymberdze zupełnie innych ludzi, nazywając ją ludobójstwem. Aby zatrzeć fakty na temat zbrodni, zbudowano w Katyniu pomnik ukrywający prawdziwych sowieckich sprawców oraz przez dekady prześladowano ludzi świadczących prawdę o Katyniu.

Dopiero w latach 90. władze ZSRS uznały, że nie da się dłużej utrzymać w tej sprawie zakłamania, a podtrzymywanie fałszu przynosi ZSRS szkody polityczne. Przyznały się do sprawstwa zbrodni, publikując stosowne, utajnione wcześniej dokumenty. Jednocześnie w kolejnych latach władze Rosji wciąż odmawiały ujawnienia pełnej dokumentacji śledztwa w tej sprawie, a z czasem zaczęły powracać do różnych form zakłamywania Zbrodni Katyńskiej.

Obecnie w takie działania władz rosyjskich wpisuje się demontaż z budynku dawnej siedziby obwodowego zarządu NKWD-MGB w dzisiejszym Twerze tablic upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej – jeńców obozu w Ostaszkowie.

Inskrypcja na jednej ze zdemontowanych tablic brzmiała: „Pamięci jeńców z obozu w Ostaszkowie zamordowanych przez NKWD w Kalininie. Światu ku przestrodze”

Instytut Pamięci Narodowej stanowczo protestuje przeciwko nowej fali zakłamywania Zbrodni Katyńskiej. Takie praktyki oznaczają wpisywanie się dzisiejszego państwa rosyjskiego w tradycje propagandowych manipulacji i zbrodni sowieckiego, stalinowskiego totalitaryzmu.

(infografiki za: ipn.gov.pl)

IPN.gov.pl

Komentarze (17):

Tusk Vision Network2020.05.9 16:13
Zlikwidować IPN bo wykryją,że ciotka Donka na Gustloffie płynęła do Niemiec w styczniu 1945 roku i pyknęli ją czerwonoarmiści z łodzi podwodnej.
Lewacka kretynizacja polski 2020.05.9 15:37
Rosja, bandyckie, zbójeckie państwo, Mordor. http://reporters.pl/3257/wielcy-rosjanie-o-swojej-ojczyznie-z-przerazeniem-mysle-kogo-urodzi-to-pijane-krwawe-bydlo-foto/ https://eprudnik.pl/bronislaw-komorowski/ W polskiej polityce sporo jest bachorów czerwonoarmiejców, przechrztów, lub wnuków ruskich onuc. Do puki nie oczyści się przestrzeni publicznej z tej czerwonej zarazy, nie będzie można w spokoju budować i rozwijać naszego państwa. Na pohybel wrogom Polski ! Na pohybel Targowicy !
Lewacka kretynizacja polski 2020.05.9 15:29
https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a
Maciej2020.05.9 15:27
BRAWO !! IPN !!!!
Russische untermenschen! 2020.05.9 14:25
RUSSISCHE UNTERMENSCHEN!
JanP2020.05.9 14:22
IPN może sobie protestować, ile tylko chce ale nic z tego nie wyniknie. Ruski już się skapnęli, że tylko twarda polityka historyczna z elementami sankcji kryminalnych może przerwać falę rusofobii i pisania historii na nowo. Wcale się nie zdziwię, jak zacznie się polowanie z nagonką na najbardziej zacietrzewionych rusofobów.
Lewacka kretynizacja polski 2020.05.9 15:31
Spadaj ,kacapska onuco, synu czerwonoarmiejca i kozy. https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a
riti2020.05.9 16:41
Ruski już się kapnęły, że w Katyniu to Polacy sami sobie w głowy strzelali podobnie jak i Ukraińcy mieli Gołodomor bo się odchudzali za bardzo. Zdolne ludzie te ruskie!
zlikwidować wszystkie pomniki tych bandytów2020.05.9 14:20
"Zwycięskie" koorva armie bandytów azjatyckich pod dumnymi sztandarami: DAWAJ CZASY TY JOB TWOJU MAĆ
ed2020.05.9 12:59
9 мая вся страна отдает дань памяти героям, победившим в Великой Отечественной войне URAAA!!!!
Karolina2020.05.9 15:42
ed! Nie popisuj się tu ! Jesteście i będziecie mordercami ludzkości! Zabiliście i zagłodziliście kilkadziesiąt milionów swoich rodaków! Nie mogliście znieść, że mamy tylu mądrych ludzi! A u was takich "niet" ! Więc kula w łeb! Taka dzicz, jak wy, tylko tak umiała. NIE UDA SIĘ WAM ZAKRZYCZEĆ PRAWDY !
Maciej Łagodny.2020.05.9 11:14
A GDZIE jest IPN,gdy OSZOŁOMY ogarnięte RUSOFOBIOM niszczą Żołnierskie Pomniki i Mauzolea -Cmentarze Żołnierskie.
Tusk Vision Network2020.05.9 16:11
Przecież w mojej telewizji to wyjaśnili,nie oglądasz zacznij piękna Monika i Morozowski gwarantują przekaz,a i Kolenda Zaleska ta najbardziej super TV .
riti2020.05.9 16:38
Rusofobia tak jak homofobia to bardzo dobre uczucie, ponieważ obydwa przynoszą wymierne korzyści. Pierwsza fobia chroni wolność i prawdę, a druga chroni przed HIV. My Polacy nie zwykliśmy stawiać grobów naszym mordercom, a wy Ruskie tez chyba nie czcicie Żółkiewskiego za zajęcie Kremla.
MT(*)2020.05.9 10:23
Rosja pod rządami Putina to republika bandytów ze spec-służb zarówno komunistycznej jak i współczesnej już Rosji i proletariackich lumpów poubieranych w markowe garniturki nabyte za ukradzione pieniądze. Ale tak wygląda niby-państwo, które jest rządzone przez plemię ludzi ze zbrodniczej bezpieki funkcjonujących za ogromną kasę wyciągniętą z kieszeni złodziei nazywanych przez skorumpowane i "jedynie słuszne" media biznesmenami. W tym mniej więcej kierunku szedł też los Polski po słynnych patologicznych niby-reformach i rzekomo własnościowych przekształceniach początku lat 90-tych, po scementowaniu się patologicznego i trwającego do dziś układu w sądownictwie i absolutnym zmonopolizowaniu polsko-języcznego rynku medialnego przez obce koncerny. Do tego doszło niby-wychowanie młodego pokolenia w zwyrodniałej, antypolskiej i antypaństwowej formule "róbta co chceta" oraz antypolska interpretacja historii Polski. To wszystko miało uczynić z Polski i Polaków konglomerat uległych wyrobników harujących za marne srebrniki na dobre życie nowych hegemonów zza zachodniej granicy. Rodzimi renegaci z ukształtowaną przez wieki mentalnością sługusów usłużnie trwali i trwają u stóp nowych - tym razem europejskich panów - tak jak czynili to ich dziadziusiowie i tatusiowie z bojaźnią schyleni przed władcami z sowieckiego Kremla. Ponieważ władcy Zachodu bardziej zainteresowani są pomyślnością bandyckiej Rosji Putina niż losem polsko-języcznych sługusów znad Wisły, sługusy te od 30-tu lat dwoją się i troją byle tylko nie narazić się na pomruk gniewu i niezadowolenia zarówno ze strony Zachodu Europy jak i tej bandyckiej Rosji Putina. I aktualnie na dziś, to jest na 9 maja 2020 roku, w Polsce trwa jedna z faz walki z olbrzymią patologią stworzoną przez władców III RP. Należy mieć nadzieję i uczynić wszystko by była to faza końcowa. By raz na zawsze skończyć z ukrytymi patologicznymi wpływami populacji polsko-języcznych komunistów z UB, SB, PZPR, WSI etc, ich dzieci i wnuków, które dziś usadowione w newralgicznych miejscach życia publicznego bronią rozpaczliwie jednego z ostatnich bastionów chroniących ich patologiczną egzystencję to jest sądownictwa. Po jego gruntownej reformie pora przyjdzie na szkolnictwo wyższe i rynek mediów. No i obejrzyjcie sobie Państwo po raz kolejny na YT filmik pod wiele znaczącym tytułem "O, te niezależne sądy idą..." Może wielu z was - mających do dziś wątpliwości - uzyska, po jego obejrzeniu, odpowiedź na pytanie czy dotychczasowe sądownictwo w Polsce było do teraz niezależne. Ja mam swoją odpowiedź - tak, było niezależne, ale od przyzwoitości, poczucia wstydu i hipokryzji.
Skrzypek na dachu2020.05.9 10:02
Brawo IPN .
Gregor2020.05.9 9:37
To państwo nigdy się nie zmieni chwilowo jak prezydentem był Jelcyn mozna było mieć nadzieję ze jednak Niestety Putin jest zwykłym bandziorem a nie zadnym politykiem został wyrzucony z salonów politycznych swiata