IPN: niemieckie mordy to zbrodnie przeciwko ludzkości - zdjęcie
01.08.18, 08:49Wikimedia Commons

IPN: niemieckie mordy to zbrodnie przeciwko ludzkości

"Prokuratura IPN w Warszawie prowadzi śledztwo ws. niemieckich zbrodni popełnionych na ludzkości cywilnej i rannych powstańcach podczas Powstania Warszawskiego. Przyjęliśmy kwalifikację prawną tych mordów jako zbrodni przeciwko ludzkości" - mówi prokurator Marcin Gołębiewicz.

Postępowanie Instytutu Pamięcie Narodowej to zadanie zakrojone na szeroką skalę. Zbrodnie zostały podzielone na poszczególne dzielnice. I tak jednym z głównych elementów śledztwa są zbrodnie popełnione na terenie Woli, gdzie doszło do masakry ludności cywilnej.

Szacuje się, że tylko w pierwszych dniach Niemcy zamordowali do 40 do 60 tysięcy mieszkańców dzielnicy. Ludność była rozstrzeliwana, a ciała zabitych były natychmiast palone na stosach.

"W tej sprawie przyjmujemy kwalifikację dotyczącą zbrodni niemieckich z tzw. dekretu sierpniowego z 31 sierpnia 1944 [...] te czyny kwalifikujemy jako zbrodnie przeciwko ludzkości w związku z artykułem 3 ustawy o IPN. To oznacza, że zbrodnie te są nieprzedawnialne, a ewentualni sprawcy bez ograniczeń czasowych mogą być pociągani do odpowiedzialności karnej" - wyjaśniono.

mor/IPN/Fronda.pl