Badanie zostało przeprowadzone we Wielkiej Brytanii przez organizację sprzyjającą homoseksualistom, Metro. Opisano je jako największe badanie życia społecznego młodzieży LGBT w Anglii. Uczeni przebadali siedem tysięcy osób w wieku od 16 do 25 lat; 89 proc. z nich identyfikowała się jako homoseksualiści, biseksualiści lub transpłciowcy. 11 proc. badanych było heteroseksualnych.

42 proc. badanych z grupy LGBT przyznało, że zasięgało pomocy medycznej z powodu depresji lub nerwicy. Wśród heteroseksualistów odsetek wyniósł 29 proc.

52 proc. młodzieży LGBT wykazywało zachowania autoagresywne w porównaniu do 35 proc. wśród heteroseksualistów.

Dodatkowo 44 proc. młodych osób LGBT myślało o samobójstwie. Spośród normalnej młodzieży taki krok rozważało 26 proc. badanych.

Badacze uznali, że za problemy psychiczne wśród homoseksualistów odpowiada przede wszystkim społeczny brak akceptacji oraz „klimat strachu i wrogości”.

Takie wnioski są kwestionowane przez dr Michaela L. Browna, amerykańskiego badacza zajmującego się homoseksualizmem. „Słyszałem wiele osobistych historii kobiet i mężczyzn, którzy wyszli z homoseksualizmu. Opowiadali o bólu, w jakim kiedyś żyli, o niezdrowych praktykach, w jakie się angażowali... a wreszcie o życiu i wolności, jakich doświadczyli, gdy przestali identyfikować się jako homoseksualiści i wdawać się w jednopłciowe relacje” – powiedział uczony.

„Bóg nie chce, by mężczyzna żył z mężczyzną, albo kobieta z kobietą. Zawsze pojawiają się konsekwencje odejścia od Boga: nie dlatego, że jest On okrutny, ale dlatego, że Jego droga jest najlepsza” – dodał.

Tezę dr Browna wspierają przeprowadzane dawniej badania. Jedno z nich wykazało na przykład, że homoseksualna młodzież pięć razy częściej niż heteroseksualna podejmuje próby samobójcze. Według Petera Spirgga z Family Research Council jest to odsetek niezależny od środowiska, w jakim żyją homoseksualiści. Nawet w atmosferze akceptacji liczba prób samobójczych jest wśród nich wyższa.

Z kolei dr Neil Whitehead, badacz z Nowej Zelandii, przeprowadził badanie chorób psychicznych wśród homoseksualistów w trzech krajach: w USA, Danii i Holandii. Nie znalazł żadnych znaczących różnic, pomimo tego, że społeczeństwo w Holandii jest bardzo tolerancyjne wobec homoseksualistów. Odsetek chorób psychicznych był wśród nich w każdym kraju wyższy, niż wśród heteroseksualistów.

Link do brytyjskiego badania: http://www.youthchances.org/wp-content/uploads/2014/01/YC_REPORT_FirstFindings_2014.pdf

Pac/lsn