Grzywna i sąd za uczczenie pamięci o Powstaniu Warszawskim. Nielegalne zgromadzenie czy nadgorliwość policji?  - zdjęcie
06.08.13, 12:04Powstanie Warszawskie (fot. Wikipedia)

Grzywna i sąd za uczczenie pamięci o Powstaniu Warszawskim. Nielegalne zgromadzenie czy nadgorliwość policji?

17

Portal Narodowcy.net podaje relację z wydarzenia w Częstochowie, powołując się na naocznego świadka zajścia. „Wczorajsze obchody zaczęły się o godzinie 17:00, kiedy to odbyła się Msza Św. w intencji Bohaterów Powstania Warszawskiego w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny. Następnie zaplanowano uroczysty przemarsz z kościoła, pod Pomnik Nieznanego Żołnierza. W momencie, gdy zaczęła się formować kolumna marszowa, nasi działacze dołączyli do niej, po czym rozpoczęli rozkładanie samodzielnie zrobionego transparentu z napisem "Wszechpolacy Pamiętają - Bohaterów Wysławiają". W czasie tej czynności, trzech działaczy, wraz z transparentem zostało zaciągniętych pod kordon policji, w ,,celu wylegitymowania''. Wylegitymowanie to jednak nie doszło do skutku, gdyż działacze zostali umieszczeni w radiowozie i przewiezieni na Komendę Miejską Policji w Częstochowie. Na miejscu, dowiedzieliśmy się, że nie posiadamy zgody organizatora marszu na rozpostarcie naszego transparentu. Na mocy art. 63a Kodeksu Wykroczeń, wobec dwóch z nas skierowano wniosek do sądu o nałożenie grzywny w wysokości 500 złotych, trzeci działacz - z racji swojej niepełnoletności - odpowie przed Sądem Rodzinnym z tego samego artykułu” - czytamy na portalu Narodowcy.net.

Nieco inaczej przebieg wydarzeń wygląda w relacji rzeczniki częstochowskiej policji podinp. Joanny Lazar, na którą powołuje się „Wyborcza”. „Policjanci z Komisariatu I Policji zabezpieczali uroczystość rocznicy Powstania Warszawskiego. Podczas rozpoczęcia uroczystości, po przekazaniu informacji, iż grupa zgromadzonych na placu Biegańskiego młodych osób wyciąga transparenty, na miejsce skierowano policjantów z oddziałów prewencji. W tym czasie uczestnicy zgromadzenia opuścili plac Biegańskiego . Jednak po zakończonej mszy, gdy uczestnicy uroczystości szykowali się do przemarszu do alei Sienkiewicza, trzech młodych ludzi, skandując hasła, wywiesiło transparent. Wobec takiej sytuacji w związku z naruszeniem artykułu 63a Kodeksu wykroczeń, dwóch 23-letnich mieszkańców naszego regionu i towarzyszący im 16-latek, zostali przewiezieni do Komisariatu I Policji. Dwaj 23-letni mężczyźni usłyszeli zarzuty popełnienia wykroczenia przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu, osoby te dobrowolnie poddały się karze. Trzeci z uczestników -16-latek - został przekazany rodzicom. Nieletni odpowie przed Sądem Rodzinnym i dla Nieletnich. Dodatkowo - jak zapowiada rzeczniczka komendy miejskiej - policjanci przyjrzą się również zapisom z monitoringu z placu Biegańskiego, czy nie doszło tam do nielegalnego zgromadzenia” - wyjaśnia Lazar.

Zdaniem narodowców, została przekroczona kolejna granica. „Jeżeli dojdziemy do kuriozalnej sytuacji, w której policja będzie bezkarnie wyciągać ze zgromadzeń młodych patriotów, na oczach setek ludzi właśnie w ten sposób ich poniżać i karać za to, że chcieli oddać cześć naszym Bohaterom, zamiast w tym czasie np. spędzać czas na bezmyślnym oglądaniu telewizji, będziemy musieli wyciągnąć z tych faktów konkretne wnioski i coraz odważniej walczyć o nasze prawa” - uważa Adam Andruszkiewicz, wiceprezes Młodzieży Wszechpolskiej.

Dodaje, że w ostatnim czasie narodowcy coraz częściej doznają różnego rodzaju represji i zapewnia: „Nie pozwolimy, aby nasi Koledzy zostali ukarani za transparent widoczny za zdjęciu. Nigdy nie będzie naszej zgody, na gaszenie patriotyzmu i samodzielnego myślenia w młodym pokoleniu, za pomocą aparatu policyjnego. Na to, naszego biernego przyzwolenia nie ma i nie będzie”.

MBW/Wyborcza/Narodowcy.net

Komentarze (17):

anonim2013.08.6 12:40
Policja kolejny raz na usługach lewackich bandytów? Jak można karać za promowanie patriotyzmu Powstania Warszawskiego? Czy komuna wróciła do Polski? Zgroza.
anonim2013.08.6 13:55
Marqs2 pełna zgoda.
anonim2013.08.6 14:03
A może policja powinna też legitymować autostopowiczów. Robią nielegalne zgromadzenie, trzymają w reku jakieś transparenty. Co to za porządki? :D Policjo do dzieła !!! :D
anonim2013.08.6 14:50
Sprawdź ;-)
anonim2013.08.6 15:08
100% poparcia DLA SSTASZEKA'A! Tacy jak oni prawdopodobnie doprowadziliby do drugiego holokaustu! Trzeci holokaust spowodowałby faszysta "atakujący" Miecugowa, a czwarty sam Sstaszek ubijając komara, jutro wieczorem. Taaaak, faszyzm jest tym gorszy, tym bardziej podstępny i śmiercionośny im bardziej dotyczy dupereli. Sstaszku, mój kochany, ten świat jest dla ciebie zbyt niebezpieczny...
anonim2013.08.6 15:26
Jak tak patrzę na to co dzieję się w tzw. postępowych krajach, w których nawet nie można powiedzieć na stadionie Liverpoolu "grasz jak dziewczyna", albo w USA niepoprawne politycznie zaczyna być picie rosyjskiej wódki, bo Rosja jest "homofobiczna", to jest dopiero holokaust. Aż włosy się na głowie jeżą. Przy czymś takim wystawienie transparentu tych osób to zdrowy odruch.
anonim2013.08.6 17:26
"Nigdy nie będzie naszej zgody, na gaszenie patriotyzmu i samodzielnego myślenia w młodym pokoleniu, za pomocą aparatu policyjnego" - ha. A co Wszechpolacy mają wspólnego z myśleniem?
anonim2013.08.6 18:14
Bardzo dobrze się stało że Policja zrobiła porządek z młodymi bandytami. Tacy jak oni, "patrioci", są zagrożeniem dla społeczeństwa.
anonim2013.08.6 18:36
Marqs2 Wszystko ok, tylko "sed", a nie "set". Nemo "Bandytą" możesz być Ty. Uważaj na słowa. Język mainstreamowych mediów się mi znudził. Sprawy nazywaj po imieniu: patriota, to nie "bandyta".
anonim2013.08.6 18:44
Państwo tuskomatołów gorsze od państwa stalina
anonim2013.08.6 19:09
@drulix12 Był już taki " patriota", narodowiec- mały kapral. Oczywiście ci trzej, sami w sobie nie są zagrożeniem, ale już to co reprezentują- jak najbardziej.
anonim2013.08.6 21:32
Grubsi muszą uważac na napisy na koszulkach, bo ich pociagną za nielegalne transparenty :)
anonim2013.08.6 22:49
sstaszek bierzesz leki czy oglądasz tvn ? bo bredzisz te dwa ss na początku to przypadek czy przynależność ...?
anonim2013.08.6 22:52
W tym kraju trzeba mieć zgodę władz aby być patriotą ? Witaj pieprzona komuno i po co była ta cała heca z solidarnością?
anonim2013.08.6 22:56
Do nieuków i i omamionych przez mętne media przeczytajcie sobie definicję ,czym jest faszyzm i nie używajcie znaczeń o których nie macie pojęcia!
anonim2013.08.7 3:57
W III RP faszyzm jest kreowany przez fałszystów agoralnych.
anonim2013.08.7 12:20
Pikanterii dodaje fakt, że Częstochową rządzi lewica. Zastanawiam się, czy ci policjanci byli by równie nadgorliwi w karaniu takiej błahostki gdyby to była trójka "tęczowych" głosząca progejowskie hasła.