Giertych może mieć kłopoty. Senator PiS złożył zawiadomienie - zdjęcie
11.02.19, 20:15screenshot Youtube

Giertych może mieć kłopoty. Senator PiS złożył zawiadomienie

7

Wygląda na to, że mecenas Roman Giertych może być w sporych tarapatach. Senator Prawa i Sprawiedliwości Marek Pęk złożył do rzecznika dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie zawiadomienie o możliwości naruszenia etyki zawodowej przez Romana Giertycha i Jacka Duboisa.

Chodzi o sprawę Geralda Birgfellnera, którego według senatora PiS obaj adwokaci mogli narazić na odpowiedzialność karną. Pęk powołuje się tu na przepisy Kodeksu Etyki Adwokackiej i wskazuje, że zarówno Giertych jak i Dubois mogli:

[…] udzielić klientowi porady prawnej niezgodnie z dobrą wolą i wiedzą, bez dochowania należytej uczciwości, sumienności i gorliwości, zatajając przed nim ryzyko poniesienia przez niego odpowiedzialności karnej”; „[…] naruszyć obowiązek dochowania tajemnicy zawodowej” a także „[…] przyjmować w mediach rolę rzecznika prasowego ich klienta oraz udzielać wypowiedzi, które nie wynikały z merytorycznej potrzeby odpowiedzi na zarzuty stawiane klientowi”.

Pęk wskazuje tu między innymi na publiczne wypowiedzi Giertycha, które bardzo często „mają charakter polityczny”. Senator zwraca uwagę, że należy zastanowić się, czy klient Giertycha nie jest tu instrumentem dla prowadzenia szerzej działalności. Wątpi też, czy zgodnie z zasadami Kodeksu Etyki Adwokackiej obaj kierują się dobrem swego klienta.

 dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze (7):

Karol2019.04.24 11:08
I dzis Izba wysłała zawiadomienie na drzewo.
jozef2019.02.11 22:21
Nareszcie coś się dzieje, należy wszystkich którzy nie są za prezesem aresztować, pozbawić prawa wykonywania zawodu, ośmieszyć. Wtedy będzie wiadomo że prezes jest kryształowo czysty, a oni mu wbijali szpilki, to nie ludzie to wilki.
Alojzy Cedzidlo2019.02.12 18:46
Trudno się z Panem nie zgodzić. Pan Tusek tak Brukselę ustawił ,że tylko wyroki na Prezesa będa dozwolone. Boję się tylko , czy ten świerzo wypuszczony ,,cybowaty" co to u pani Kępie biuro podpalił . majac nawet z nosie ,że na piętrze mogo mieszkać wyborcy PO , niewkroczy do akcji.
Jan2019.02.11 22:18
Wszędzie same procesy PiS,codziennie słyszymy o nowych.Zapowiada się niezły teatr przed wyborami.Sam Kurski szykuje kilkadziesiąt pozwów.Róbcie zapas popcornu i coli na przedstawienia.
Alojzy Cedzidlo2019.02.12 18:36
Jeśli ktoś przed 2o15 patrzył w Tuska , Kopacz z całym ich towrzystwem jak w święty obraz . to teraz się dziwi skad te procesy A jest za co pośladki nadstawić .Ale Wy z totalnej możecie spać spokojnie . Przecięz to wszystko wina PiS-u . Mecenas Giertycvh , jak dotrwa , wszystkich wybroni . Gorzej by tylko było ,gdyby Bruksela po wyborach dyktował dalej wyroki.
Dariusz Andrzej Kowarczyk2019.02.11 20:47
Kochani! Pan Birgfellner jest odpowiedzialny karnie za dopuszczenie sie wrogiego ataku na prawodawstwo europejskie posilkujac sie polska prokuratura i adwokatura. Caluski!
anonim2019.02.22 11:08
Może wprowadzicie do kodeksu karnego odpowiedni $: "Kto oskarża na prezesa PiS ..."