Gen. Roman Polko dla Fronda.pl: Mówiąc brutalnie: mamy problemy z morale ukraińskiej armii - zdjęcie
03.03.14, 14:33(fot: facebook).

Gen. Roman Polko dla Fronda.pl: Mówiąc brutalnie: mamy problemy z morale ukraińskiej armii

17

Fronda.pl: Wojska rosyjskie zajęły terminal promowy w Kreczu oraz naruszyły przestrzeń powietrzną nad Morzem Czarnym. Jak należałby określić działania Rosji na terenie Ukrainy?

Gen. Roman Polko: To są działania bez precedensu. Złamanie wszelkich konwencji międzynarodowych, nawet złamanie prawa wojennego bo widzieliśmy rosyjskich żołnierzy bez jakichkolwiek emblematów. Jest to niedopuszczalne. Z drugiej strony, mimo wszystko, zastanawia brak reakcji, tak łatwo to wszystko im wychodzi. Trzeba to brutalnie powiedzieć: mamy problemy z morale ukraińskiej armii, żołnierzy którzy powinni znać swoje podstawowe zadanie. Niedopuszczenia do naruszenia integralności własnego terytorium.

Na razie nie padają strzały. Można odnieść wrażenie, że Ukraińcy nie dają się sprowokować. Kto według pana generała pierwszy zacznie strzelać?

To nie jest kwestia nie dać się sprowokować, to jest kwestia rozbicia morale. Żołnierz ukraiński nie walczy.

Żołnierz broni własnego terytorium. Mi jako żołnierzowi, jako dowódcy, nie mieści się w głowie, że chroniąc terytorium własnego kraju, mając podstawy prawne, nawet do tego by użyć broni, w obronie własnej ojczyzny, własnej ojcowizny, by tego nie robić.

Tutaj nie potrzeba komend z góry, od wyższych przełożonych. Jak ktoś, zupełnie obcy, wchodzi do mojej jednostki, nie mając ku temu żadnych podstawa prawnych to jak? Ja mu oddaje terytorium zupełnie bez walki? Przecież złodzieja nie wpuszczam na teren jednostki, czy własnego domu, tylko stawiam czynny opór.

Tutaj jest ogromny znak zapytania: jakie jest morale ukraińskich żołnierzy. Gdzie jest głowa tej armii, gdzie są dowódcy? Bezprecedensowa była postawa admirała, dowódcy marynarki wojennej, który został zdymisjonowany. To pokazuje, że tutaj tkwi problem. Nie w tchórzostwie ukraińskich żołnierzy. Ja z tymi żołnierzami byłem w trudnych sytuacjach. Wiem, że w sytuacjach kryzysowych to są odważni ludzie.

Not.Ab

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze (17):

anonim2014.03.3 15:00
A Kuklinski jest bohaterem i współpracował z owczesnym wrogiem Polski a teraz piszecie że żołnierz nie może współpracować z obcymi. Niech dział propagadny Frondy zdecyduje się na cos.
anonim2014.03.3 15:06
pablo81: "A Kuklinski jest bohaterem i współpracował z owczesnym wrogiem Polski..." Z ówczesnym wrogiem kogo ?? PRL to nie Polska. PRL to zachodnia gubernia Związku Sowieckiego, tak jak kiedyś było Królestwo Polskie zwane Kongresowym.
anonim2014.03.3 15:07
Przykłady z historii wskazują że najchętniej to ukraińscy wojownicy lubią walczyć z ludnością cywilna która nie ma broni ,a rodzaj i sposób użytej wówczas broni jest przebogate .
anonim2014.03.3 15:27
To nie kwestia morale, a chaosu i anarchii. Dziwne, że żołnierza, o tak wysokim stopniu awansu zawodowego, nie stać na tak prosty wniosek. Swoją drogą, gdzie ci banderowcy?, za żywą tarczą w Kijowie czuli się mocni, teraz pewnie gacie pełne… i na Krymie nie zobaczymy ich pewnie przez następnych parę wieków. Ukraina militarnie została upokorzona przez Putina, ani mnie to ziębi, ani grzeje. Pokazała przy okazji mieszkańcom Krymu, jak „wspaniale” potrafi ich obronić. Ukraina militarnie została upokorzona przez Putina, ani ziębi, ani grzeje.
anonim2014.03.3 15:54
@konsul Tylko dobrze ze ta gubernia stworzyła jakiś przemysł bo wolna polska nie miałaby czego sprzedawać.
anonim2014.03.3 15:54
@Trex Czegoś tu nie rozumie ,przed czym to mieszkańcy Krymu zostali obronieni .
anonim2014.03.3 16:03
@uczen Widziałem, jak wozy bojowe tarasowały wjazdy do jednostek wojskowych Ukrainy. Rosjanie pewnie świadomie ukryli emblematy, aby pokazać na jaką pomoc militarną mogą liczyć mieszkańcy Krymu z strony Ukrainy. Wiosek jest taki, że wystarczy paru ludzi z karabinami by przejąć kontrole nad całym półwyspem, totalna kompromitacja Ukrainy.
anonim2014.03.3 16:24
@Trex Nie wiem czy ty jesteś idiotą czy mnie za takiego uważasz, sugerujesz może że to Talibowie Krym zaatakowali z bazy Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu .
anonim2014.03.3 16:26
@uczen Sam za idiotę się nie uważam, więc pozostaje ta druga opcja.
anonim2014.03.3 17:34
Morale ukraincow bierze sie z wyobrazen o tym co odczlowieczone ruskie dzikie malpy z tundry zrobia ich zonom i corkom jesli zaczna walczyc. Trzeba byc po prostu polakiem, aby w takich warunkach umiec podjac decyzje i walczyc za wszelka cene. Na tym polega roznica miedzy nami i nimi.
anonim2014.03.3 17:36
@Trex Wybacz za tego idiotę ,sam nie mam za co Ukraińców gloryfikować ale prawda jest taka że zagarnia się terytorium suwerennego Państwa, które na dodatek jest w kryzysie tylko po to by zaspokoić swoje ambicje mocarstwowe . Jest dwudziesty pierwszy wiek globalizacja ,gospodarki są tak powiązane że wystarczy mieć silne państwo gospodarczo i droga do eksploatacji innych otwarta . W żaden sposób ludność rosyjska na terenie Ukrainy nie była represjonowana . Rosja powinna być strażnikiem nienaruszalności granic Ukrainy a nie bandytą
anonim2014.03.3 18:31
przede wszystkim wazne sa dla mnie umowy jakie podpisali miedzy soba w sprawie Krymu i portow floty Czarnomorskiej kraj ZSRR i kandydat na wolne panstwo region zwany Ukraina. Ukraina miala sie zachowac jak Bialorus i zostac strefa bezpieczenstwa dla Rosji, wybrala inny kierunek i wiekszosc panstw ma jak narazie z tym tematem dyplomatyczne problemy, miejmy nadzieje ze bez rozlewu krwi.
anonim2014.03.3 20:19
Ruskie szmaty posuną się do najgorszego
anonim2014.03.4 0:24
Mamy problemy z faszystami na Ukrainie,którzy represjonują inne języki w tym kraju(rosyjski,polski)i którzy wywołali bunt przeciw swemu prezydentowi wybranemu legalnie.Niebezpieczni bandyci zajęli Kijów i zachodnią Ukrainę,miejmy nadzieję że Rosja coś z tym zrobi.Liczę na to,że Rosja Krym sobie weźmie na wieki i że przywróci władzę pana Janukowycza w Kijowie oraz że wyłapie tych bandytów i umieści gdzieś gdzie nie będą dalej protestować.Putin działa jak Hitler a krymscy Rosjanie są jak Niemcy sudeccy.Mimo tego moja sympatia nie może być po stronie szowinistycznych bandytów.Jak przyjdą z Rosji po Białystok to też nie będę protestował tylko emigruję.Jest XXI wiek i ni warto się przejmować takimi przesądami jak naród,państwo,granice,flagi itd.
anonim2014.03.4 0:32
co prawda rosjanie to też bandyci,ale to nie oni zaczęli i tak się składa,że ich bardziej lubię.Jeszcze 30 lat temu o żadnej Ukrainie nikt nie słyszał,a teraz nagle mówią,że mamy zobowiązania wobec tej Ukrainy.Nie,nie mamy.NIe chcę jednak przemocy dlatego najlepiej aby odbyła się pokojowa i pozytywna aneksja Ukrainy przez Rosję(moze nie całej,jak większość ie chce to tylko Krym do Rosji i rosyjskojęzyczne regiony). Poza tym "rząd" Jaceniuka nie może być uznawany-to tak jakby w Polsce uznać władzę jakichś kiboli z ulicy,to jest absurd.Trzeba tam rozpisać wybory,ale takie,żeby partie nacjonalistyczne i te,które były przed rokiem nie mogły startować.Janukowycz na prezydenta a partie tylko umiarkowane.Polska nie ma pomagać tym nielegalnym bandyckim pseudo "rządom: tylko Janukowyczowi.
anonim2014.03.4 0:50
Cheswaw2: http://projektjunior.files.wordpress.com/2014/02/facepalm.jpg
anonim2014.03.4 9:26
Cheswaw2 Nie lekceważ swego stanu udaj się do lekarza , może jeszcze wyzdrowiejesz . http://www.youtube.com/watch?v=dSEIFumQSFc