Gen. Rajmund Andrzejczak: Siły zbrojne to za mało. Musimy odrobić lekcje - zdjęcie
21.11.19, 08:15Screenshot Youtube - Defence24

Gen. Rajmund Andrzejczak: Siły zbrojne to za mało. Musimy odrobić lekcje

6

Szef Sztabu Generalnego, gen. Rajmund Andrzejczak w rozmowie z Defencer24 TV podkreślił, że dziś o potencjale obronnym państwa stanowi całe społeczeństwo, szczególnie w scenariuszu hybrydowym.

Jak podkreślił, obecnie w poszczególnych państwach wdraża się różne modele systemów rezerw. Dodał też, że dowiadczenia z misji ekspedycyjnych poskutkowały powstaniem w armii określonej kultury, która zakłada między innymi długi czas przygotowania, jak i udział głównie żołnierzy zawodowych.

Dziś z kolei, podkreślił generał, Wojsko Polskie powinno przygotować się do nowych wyzwań, nie tylko konwencjonalnych, ale i tych, które zakładają scenariusze hybrydowe. „Dzisiaj musimy troszkę odrobić lekcję” - podkreślał dowódca.

Owe nowe wyzwania, zaznaczał generał, sprawiają że siły zbrojne to za mało. Wskazywał także na tym, że znaczenie w systemie obronnym państwa mają także takie sektory jak bankowość, handel czy transport lub zarządzanie aglomeracjami. Jak dodał, mogą one odgrywać ważną rolę choćby w kontekście wczesnego ostrzegania przed zagrożeniami. Pozytywnie ocenił też duże zainteresowanie Wojskami Obrony Terytorialnej.

tag/defence24.pl,Fronda.pl

Komentarze (6):

Zenon2019.11.21 17:19
Bezbronny naród jest posłuszny władzy, dlatego Polacy nie mają powszechnego dostępu do broni. W tej kwestii talmudyczny PiS nie różni się niczym od bolszewickiego PO/PSL/POKO.
JKan2019.11.21 11:01
Polskę i Polaków może uratować tylko powszechny dostęp do broni. Dla wroga to sygnał, że każdy będzie bronił się do ostaniej kulki. Napaść na taki kraj staję się bezsensowna. Za duże ryzyko za duże koszta. (patrz Szwajcaria) Zero wojen i miliony pod bronią.
Tadeusz 2019.11.21 10:30
PIS zwija wojsko, już nawet wojskowi mówią, że mamy bronić się sami. Na co tylko idzie budżet wojskowy wielkości budżetu wojskowego Izraela? tego nie wiemy ale PISowce bawią się znakomicie. Gdzie 1000 dronów, helikoptery, czołgi, rakiety, okręty podwodne? Wszystko to obiecali a nic nie ma a kaska leci.
NACZELNY OSZUST PACHOLEK ANGELI2019.11.21 13:26
ICEK TY JESTES 8 LAT DO TYLU TO WY ZYDOKOMUNA CHCIELISCIE Z POLAKOW ZROBIC DZIADOW I PAROBKOW NIEMIECKICH
NACZELNY OSZUST PACHOLEK ANGELI2019.11.21 13:28
tadzu ty jestes przyglup proniemiecki czy bolszewicki
A POLSKIE DZIECI JADLY SZCZAW I MIRABELKI2019.11.21 8:37
ZA RZADOW PARTI OSZUSTOW I CZERWONEJ KONICZYNKI WSZYSTKO ZWIJANO WOJSKO, POLICJE, SZKOLY KOLEJ A MILIARDY DZIELILA ZYDOKOMUNA MIEDZY SIEBIE.