Gdy minie zima, w Rosji może dojść do rewolty - zdjęcie
06.12.14, 15:03Gdy minie zima, w Rosji może dojść do rewolty (fot. sxc hu)

Gdy minie zima, w Rosji może dojść do rewolty

1

Shaltaj Boltaj – to rosyjska grupa, która zdobywa tajne informacje rządowe i przekazuje je społeczeństwu. O jej roli w życiu społeczeństwa Federacji Rosyjskiej mówił na antenie Telewizji Republika dr Rafał Brzeski, autor książki „Wojna informacyjna”.

Jego zdaniem Shaltaj Boltaj chce odkłamać rosyjską rzeczywistość. Grupa twierdzi, że władza musi zrozumieć, iż zakazami nie zdziała wiele, a obywatele nie chcą żyć w zakłamaniu. Shaltaj Boltaj przewiduje, że po najbliższej zimie – jeżeli nic się nie zmieni – wybucha społeczna rewolta.

Według dr. Brzeskiego omawiana grupa jest siatką wewnętrzną, korzystającą raczej z pozyskanych niż wykradzionych informacji. Jest zainteresowana w rosyjskich sprawach i lubuje się w atakowaniu administracji prezydenckiej oraz premiera Miedwiediewa.

„Nie sądzę, żeby to było zewnętrzne, mają za dobre informacje, których nikt dotąd nie zdementował. Nikt też nie zgłosił włamania na serwery, więc możliwe, że ktoś im donosi, a oni publikują przecieki” – mówi dr Brzeski.

Wymienił też dokonania grupy:

„W sylwestra ubiegłego roku rozesłali dziennikarzom tekst orędzia Putina, które on później wygłosił w identycznej formie” – powiedział. „To oni zhakowali telefony, twittera i pocztę Miedwiediewa. A w tym roku ogłosili listę dziennikarzy, którzy dostali nagrody za teksty o Krymie i Ukrainie.

Publikowali również wytyczne rządu, jak dziennikarze mają interpretować to, co się dzieje na Krymie. Ujawnili też „armię trolli”, a także dokumenty spółdzielni mieszkaniowej „Sosna”, zajmującej się mieszkaniami prominentnych urzędników państwowych” – wyliczał dr Brzeski.

bjad/telewizja republika

Komentarze (1):

anonim2014.12.6 20:34
"rosyjska grupa, która zdobywa TAJNE INFORMACJE". Proszę mnie nie rozśmieszać. Tajne informacje są tajne a ci, co je rzeczywiście pozyskują z pewnością ich nie rozgłaszają.