Gdańsk zapłaci 45 mln Francuzom. Radni PiS: To haracz i zadłużanie gdańszczan. Liczymy na CBA - zdjęcie
02.10.21, 12:42Fot. Screenshot You Tube wp.pl

Gdańsk zapłaci 45 mln Francuzom. Radni PiS: To haracz i zadłużanie gdańszczan. Liczymy na CBA

18

Kilka tygodni temu w tekście „W co gra Dulkiewicz?” pisaliśmy na Frondzie o dziwnej transakcji miasta, które chce zapłacić francuskiej firmie z kieszeni mieszkańców 45 mln zł. za coś, co za kilkanaście miesięcy i tak przejdzie w posiadanie miasta. W czwartek Rada Miasta, przy sprzeciwie niespełna połowy radnych, podjęła ostatecznie uchwałę, w myśl której, do kontrowersyjnej transakcji jednak dojdzie.

Za przyjęciem uchwały przeznaczającej aż 45 mln zł. z budżetu miasta na zakup akcji w spółce Saur Neptun Gdańsk, głosowało 21 radnych, przeciwnych było 10, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

„Wybrany wariant to najlepsze, najbardziej korzystne rozwiązanie. Gwarantuje płynne przejście i brak jakichkolwiek zmian dla mieszkańców” – starał się tłumaczyć wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak. A przewodnicząca klubu „Wszystko dla Gdańska” Beata Dunajewska powiedziała: „Zamieszanie wokół tego tematu nie sprzyja kolejnym negocjacjom”.

Zupełnie inaczej na całą sprawę patrzą radni PiS. Andrzej Skiba, który złożył wniosek formalny o odesłanie tego projektu uchwały do komisji, powiedział: „Mimo wielokrotnie powtarzanych pytań ze strony radnych Prawa i Sprawiedliwości, nie otrzymaliśmy od nikogo z władz dokumentów i dowodów, których treść potwierdzałaby wartość majątku spółki. Nie mając takiej wiedzy nie możemy zagłosować inaczej, jak przeciwko nieodpowiedzialnemu zadłużaniu gdańszczan. Kupowanie kota w worku za 45 milionów złotych to zły pomysł. Liczymy, że sprawę dokładnie zbada CBA”.

Z kolei szef gdańskich struktur PiS Kazimierz Koralewski stwierdził: „Liczyliśmy na dynamiczne i twarde negocjacje. Stawka, którą miasto wynegocjowało za zakup akcji, w żaden sposób nie odnosi się do rzeczywistej wartości spółki. Ta kwota to po prostu haracz za to, że Francuzi zgodzą się odsprzedać nam udziały. Mamy prawo żądać ujawnienia treści warunków porozumienia. Dzisiaj gdańszczanie wiedzą zbyt mało o tej transakcji”.

Dziennikarz Radia Gdańsk Maciej Naskręt odnosząc się niedawno do niejasnej transakcji miasta Gdańsk z francuską spółką dopytywał na swym twitterowym profilu: „O co tu chodzi?”. A na swym blogu w następujących słowach zobrazował całą sytuację: „Wyobraź sobie, że wynajmujesz na 30 lat swój lokal mieszkalny. Umowa dobiega końca i obawiasz się, że najemca wyprowadzi z lokalu wszystko to, co umożliwiało jego funkcjonowanie - krany, zlewy, gniazdka elektryczne, oświetlenie i etc. Stąd w ostatnim roku umowy postanawiasz zwrócić 7-letni zysk najmującemu, ale że nie masz tych pieniędzy to idziesz jeszcze po kredyt do banku. Czy w realnym świecie ktoś by tak postąpił? Okazuje się, że tak. Chcą to zrobić na większą skalę i trochę w innej branży władze miasta Gdańska ze spółką Saur Neptun Gdańsk”.

 

 

ren/PAP, twitter, polityczny.blog

Komentarze (18):

Filip2021.10.3 8:43
Politycy z PiS-u zmarnowali 4 mld zł na wybudowanie bloku C elektrowni w Ostrołęce, zmarnowali 134 mln zł na wybory kopertowe bez podstawy prawnej, zrujnowali stadninę w Janowie, przekazują dotacje z budżetu państwa rocznie 2 mld zł na TVP, a na fundacje Tadeusza Rydzyka wydali 325 mln zł. Łukasz Szumowski zmarnował miliony na respiratory, których nie ma i nie będzie. Fundusz Sprawiedliwości podległy Zbigniewowi Ziobrze zmarnował miliony z Funduszu Sprawiedliwości. Jaka szkoda, że Fronda nic o tym nie pisze, a czepia się Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.
psychiczni2021.10.2 19:28
tak bym nazwał tą panią i tych radnych co głosowali za tą transakcję. i stawiam zapytanie do p. prokuratorów -co Wy z tym zrobicie?
alzara_2021.10.2 18:28
Straszne ! zagraniczni zorientowali się, że jest w Gdańsku taka głupia kobieta do wykorzystania i będą teraz ją doić do upadłego jak oszuści matrymonialni. No, niestety ! takie kobiety są do wydojenia. Gdańszczanie nie śpijcie, bo miasto ogłosi upadłość. Są mądrzejsze kobiety, taką wybierzcie.
PRAWDZIWIE POLSKIE PO2021.10.2 15:51
Przypomnę. "W czasie okupacji jak ktoś "broniąc własnych interesów i przywilejów zdecydował się godzić w polskie interesy, szkodzić polskiej racji stanu" NIEUCHRONNIE usłyszał, "W IMIENIU POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO ZA ZDRADĘ OJCZYZNY JESTEŚ SKAZANY NA KARĘ ŚMIERCI", zdrajcy, konfidenci gestapo, szmalcownicy, donosiciele i oprawcy w czasie bolszewicko-niemieckiej okupacji nie mogli spać spokojnie. Polowali na nich egzekutorzy z Armii Krajowej. Wykonali ponad 3,5 tys. wyroków śmierci, na SKAZANYCH ZDRAJCACH i przestępcach przez PRAWDZIWE POLSKIE SĄDY.".
POLSKIE PRAWDZIWIE PO2021.10.2 15:49
Mogli wybrać PRAWDZIWEGO POLAKA PATRIOTĘ, ale nieraz wolą WYBRAĆ jakiegoś PRZYBŁĘDĘ nie wiadomo skąd przybyłego i kto był jego przodkiem. Mają co chcieli, niech się cieszą, a po drugie to są wyborcy tych TAWARISZCZI DANZINGÓW i niech będa zadowoleni, ze maja OPERATYWNYCH FIRERKÓW DANAZNGIERKÓW.
taaa2021.10.2 19:31
Ci z PO tak już mają , sprzedaliby wszystko za parszywą kasę oni tacy są, po prostu folksd....
Jim2021.10.2 14:20
Jeśli Gdańszczanie to akceptują, tzn. że zgadzają się być de facto poddanymi panów z zachodniej Europy. Przyznam, że patrzę na to ze zdumieniem. Jeszcze stoją Trzy Krzyże przypominające prześladowania i krew Ofiar walki o wolność, a większość Gdańszczan przyjmuje rolę niewolników
Gdzie jest CBA ?2021.10.2 13:30
To będzie jawna niegospodarność pieniędzmi publicznym przez włodarzy miasta !
Anonim2021.10.2 13:21
Te 21 głosów to oczywiście radni totalnych.Polska tez tak rządzili i rzadzic będą do czego mam nadzieje nigdy nie dojdzie
gorka2021.10.2 13:12
A jakby jej przeczepić twarz to może zmienił by się jej charakter?? Bo tak to "krzywa" zakwalifikowana do ogolenia na łyso!
ceramik2021.10.2 13:03
PO dalej kręci w Polsce ogromne lody. To hucpa.
Anonim2021.10.2 12:48
Płacenie 5 mln euro DZIENNIE Czechom jakoś w PiSdzielcach oburzenia nie wzbudza?😁😁😁 CBA jakoś nie zawiadamiają?
gorka2021.10.2 12:51
Nikt nie ma zamiaru płacić, synu owcy!
Anonim2021.10.2 13:04
Owszem, ściągną sobie z dotacji, matołku😁😁😁
gorka2021.10.2 13:16
A my odliczymy sobie ze składki, synu oślicy!
Anonim2021.10.2 13:30
Po co tlumaczysz?Na tvn tak powiedzieli wiec musi to być prawda najczystszej wody :)
gorka2021.10.2 13:46
Tusk Vision Network? Nie oglądam.
Jim2021.10.2 14:19
Już zestawienie tych sytuacji dyskwalifikuje intelektualnie autora tej wypowiedzi. To nie PIS deklaruje, że zapłaci 5 mln dziennie, są to bezprawne (niezgodne z traktatami) działania TSUE i KE. Natomiast w Gdańsku Dukiewicz za zgodą KO chce płacić haracz, na który się zgadzają choć nie muszą.