Gala Kwartalnika ,,Wyklęci''. Zapraszamy! - zdjęcie
29.01.19, 13:45

Gala Kwartalnika ,,Wyklęci''. Zapraszamy!

1

Już po raz trzeci w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie odbędzie się uroczysta gala Kwartalnika „Wyklęci”, w trakcie której spotkają się kombatanci, rodziny Bohaterów, a także liderzy lokalnych środowisk patriotycznych. Wręczone zostaną Nagroda im. Sierż. Józefa Franczaka „Lalusia” oraz Nagroda im. Michała Krupy „Wierzby” za wybitne zaangażowanie na rzecz przypominania o bohaterach powojennego podziemia. Wydarzenie uświetni koncert znanego barda Andrzeja Kołakowskiego. 1 lutego 2019 r. o godzinie 17:45 – zapraszamy!

- W ubiegłych latach Nagrody im. Sierż. Józefa Franczaka „Lalusia” otrzymali por. Wacław Szacoń „Czarny” – przyjaciel ostatniego Żołnierza Wyklętego, oraz znany publicysta i historyk Tadeusz Płużański – zaznacza Kajetan Rajski, redaktor naczelny Kwartalnika „Wyklęci” i sekretarz kapituł obu przyznawanych nagród. – To ważne wydarzenie. Spotkajmy się w krakowskim Muzeum AK – zaprasza Marek Franczak, syn sierżanta „Lalusia”.

Oprócz wręczenia nagród, podczas uroczystości zaprezentowane będą nowo wydane publikacje poświęcone Żołnierzom Wyklętym, m.in. „Chrystus za nas, my za Chrystusa. Historia Oddziałów Leśnych NSZ pod dowództwem kpt. H. Flamego »Bartka«” dr. Tomasza Greniucha, „Wnutriennicy, czyli cena zdrady” Roberta Radzika, „Mój ojciec – sierżant Laluś” Marka Franczaka, czy „O Polskę wolną i katolicką” ks. dr. Jarosława Wąsowicza SDB. Wręczone zostaną wówczas także Medale „Pro Patria” osobom zasłużonym dla przypominania o historii Polski. Całość wydarzenia uświetni koncert Andrzeja Kołakowskiego.

Uroczystość „Przysięgali na Orła i na Krzyż” organizowana jest przez Fundację Kwartalnika „Wyklęci”, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytut Pamięci Narodowej. Sponsorami wydarzenia jest Agencja Mienia Wojskowego Oddział w Krakowie oraz Suempol Sp. z o.o.

WSTĘP WOLNY!

„Przysięgali na Orła i na Krzyż”, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie (ul. Wita Stwosza 12 – w pobliżu Dworca PKP), 1 lutego (piątek), godz. 17:45. Ze względu na możliwe trudności komunikacyjne występujące w Krakowie w godzinach popołudniowych należy wyruszyć do celu z odpowiednim zapasem czasowym.

Komentarze (1):

Andrzej2019.01.30 11:49
29 stycznia 1946 r. "Żołnierze wyklęci" z 3 Wileńskiej Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem Romualda Rajsa "Burego" wkroczyli do wsi Zaleszany zamieszkanej przez prawosławnych Białorusinów. Najpierw zastrzelili Teodora Sacharczuka, który nie chciał dać im owsa; podobny los spotkał Stefana Weremczuka. Następnie kazali mieszkańcom zebrać się w jednym domu. Wyprowadzili na zewnątrz nastoletniego Piotra Demianiuka i Aleksandra Zielinkowa, których zastrzelili. Zebranym w domu mieszkańcom oznajmiono, że zostaną zamordowani, a wieś - spalona. Zablokowali drzwi i podpalili budynek. Mieszkańcom udało się uciec przez okna i tylne drzwi. W międzyczasie "żołnierze" podpalili inne budynki we wsi. W pożarach lub z powodu oparzeń zginęło łącznie 14 osób, w tym siedmioro dzieci. Tego samego dnia bandyci spalili Wólkę Wygonowską. W pożarze zginęły dwie osoby.