Gadowski kontra Ringier Axel Springer. Będzie mediacja - zdjęcie
18.12.18, 07:50

Gadowski kontra Ringier Axel Springer. Będzie mediacja

Sąd w Warszawie zdecydował o odroczeniu rozprawy Witolda Gadowskiego pozwanego przez koncern medialny Ringier Axel Springer. Postanowiono o mediacji, na którą strony mają 2 miesiące. Jak mówi Gadowski, jest zaskoczony profesjonalizmem składu sędziowskiego. Zapewnił, że nie zamierza iść na żadne ustępstwa, bo ,,nie wypada polskim dziennikarzom stawiać zarzutów za mówienie prawdy historycznej''.

Koncern Ringier Axel Springer pozwał Gadowskiego za naruszenie dóbr osobistych. W 2017 dziennikarz powiedział:

,,To Niemcy robili mydło z ludzkiego tłuszczu. To Niemcy robili abażury z ludzkiej skóry. To Niemcy robili maskotki z ludzkich kości. To Niemcy rozsiewali po polach popioły zwęglonych ludzi jako nawóz. To wszystko robili "kulturalni" Niemcy. Dziś, kiedy słyszę, że m.in. w ZDF, „Fakcie”, Axel Springer zasiadali wermachtowcy, SS-mani - to rozumiem skąd ta agresja na Polskę''.

Wówczas z pismem procesowym wystąpił do Gadowskiego ,,Fakt''. Gadowski przyznawał, że to pewne nieporozumienie, bo wymienił go tylko ze względu na jego wydawcę, wiedząc, że dziennik ten powstał w 2003 roku, stąd nie może być w żaden sposób związany z nazizmem.

Komentarz ten został jednak niedawno przedrukowany na portalu wPolityce.pl. Szybko go usunięto, a redakcja wydała oświadczenie, w którym zapewniła, iż nie zgadza się ze słowami Gadowskiego zwłaszcza co do ,,Faktu'', pisząc, że ,,nie identyfikuje się i nie zgadza się między innymi z fragmentem (...) sugerującym bezpodstawnie związki między innymi ,,Faktu'', jako tytułu prasowego wydawanego przez Ringier Axel Springer Polska Sp. z o.o., z przedstawicielami niemieckiego reżimu nazistowskiego''.

Wydaje się, że to właśnie ten fragment wywolał cały spór, bo przeszłość samego Axela Springera, który w 1946 roku założył wydawnictwo Axel Springer, nie jest tajemnicą. Nawet niemiecka wikipedia podaje, iż był on członkiem paramilitarnej organizacji podległej NSDAP, Nationalsozialistische Kraftfahrkorps; w okresie nazistowskim pracował też w gazecie Altonar Nachrichten, gdzie - jak można przeczytać nawet na niemieckiej Wikipedii - ,,był współodpowiedzialny za antysemicką propagandę''. 

Mediacja jest pozasądową negocjacją obu stron przy udziale mediatora. Zawarta na tej drodze ugoda, zatwierdzona przez sąd, nabiera mocy prawnej takie, jak ugoda zawarta przed sądem. 

bb