Franciszek: Św. Jan Paweł II był okłamywany ws. nadużyć - zdjęcie
28.05.19, 18:25fot. Itto Ogami, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia

Franciszek: Św. Jan Paweł II był okłamywany ws. nadużyć

55

Nikt nie może wątpić o świętości i dobrej woli Jana Pawła II. Jego świętość była wielka, naprawdę wielka – powiedział Franciszek w wywiadzie dla meksykańskiej telewizji. Papież wyjaśnił m.in. sens „anegdoty”, którą opowiedział w lutym podczas konferencji prasowej w samolocie, w locie powrotnym z Emiratów Arabskich do Rzymu.

Franciszek wykazał w niej odwagę kard. Ratzingera w walce z nadużyciami, ale pośrednio obciążył też Jana Pawła II. Opowiedział bowiem, że ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary miał dokumentację w konkretnej sprawie. Jan Paweł II chciał poznać prawdę i zwołał spotkanie. Po spotkaniu kard. Ratzinger musiał odłożyć dokumenty do archiwum i przyznał, że wygrała strona przeciwna.

Teraz po trzech miesiącach Franciszek przyznaje, że w sprawie tej chodziło o Marciala Maciela Degollado, założyciela Legionistów Chrystusa. Papież z całą stanowczością zaprzeczył jednak, jakoby Jan Paweł II utrudniał wyjaśnienie tego przypadku. „Jan Paweł II nie był obecny na tym spotkaniu – powiedział Franciszek. – Było to spotkanie zwierzchników Kurii, różnych dykasterii, by rozpatrzyć przypadek Maciela”. Franciszek zaznaczył też, że Jan Paweł II niekiedy był oszukiwany, na przykład w sprawie kard. Groëra, arcybiskupa Wiednia.

Franciszek zaznaczył w walce z nadużyciami odważny był zarówno kard. Ratzinger, jak i Jan Paweł II. „Trzeba też zrozumieć niektóre postawy Jana Pawła II – kontynuował Papież – ponieważ pochodził on z zamkniętego świata, zza żelaznej kurtyny, komunizm był wtedy jeszcze silny. To była mentalność obronna” – dodał Ojciec Święty.

Wywiad z Papieżem jest bardzo obszerny. Franciszek odnosi się w nim zarówno do sytuacji w Ameryce Łacińskiej, jak i różnych problemów Kościoła. Zapewnia m.in., że nic nie słyszał o sprawie byłego kardynała McCarrica. Opowiada również o swych problemach z mediami i ludźmi, którzy go odwiedzają, a potem na fali entuzjazmu opowiadają więcej rzeczy niż w rzeczywistości usłyszeli od Papieża. Franciszek opowiada też o swym zafascynowaniu ostatnią książką Zygmunta Baumana, napisaną wraz z jego włoskim asystentem „Nati liquidi – Płynni od urodzenia”. Zdaniem Papieża wskazuje ona na ważny problem wykorzenienia nowych pokoleń.

Źródło: VaticanNews.va

Komentarze (55):

eno2020.02.28 8:22
W 1920 roku w katolickiej rodzinie w Meksyku urodził się Marcial Maciel Degollado, który w 1941 roku założył własne zgromadzenie zakonne - Legion Chrystusa. Rozwijał zakon na całym świecie, z ogromnymi sukcesami. Przez dziesięciolecia chwalił się największą liczbą powołań, przynosił też Watykanowi sporo pieniędzy, bo i do Legionu Chrystusa, i do jego świeckiego odłamu Regnum Christi, ludzie walili drzwiami i oknami. W czasach, gdy liczba powołań na całym świecie spadała, Marcial Maciel stał się pupilkiem Watykanu, obsypywanym zaszczytami na każdym kroku. I nic nie szkodzi, że Legion Chrystusa zdawał się być nieco sekciarski: jego młodziutcy adepci (Legion prowadził też szkoły) musieli przysięgać bezwzględne posłuszeństwo i przyrzekać, że nigdy nie wypowiedzą słowa skargi na swego przełożonego. Ale Maciel miał także drugą twarz. Już w 1956 roku po raz pierwszy złożono na niego skargę do Watykanu. Miał molestować kleryków. Skarga została zignorowana. Kolejne, oficjalne, składano w 1975 i 1978, w latach osiemdziesiątych... Bez echa. Przez wiele długich, długich lat Watykan milczał i hołubił Maciela. Dlaczego Dziwisz? Bo to najserdeczniejszy przyjaciel Maciela - gdy został wyświęcony na biskupa, urządził ogromną imprezę... w głównej siedzibie uczelni Legionu. Przez wiele lat nie dopuszczał do śledztwa przeciw Macielowi. Dopiero w 2003 czy 2004 roku (PIĘĆDZIESIĄT lat po pierwszej skardze), gdy JPII był już bardzo chory, ruszyło wewnętrzne śledztwo. WYkazało, że Maciel przez kilkadziesiąt lat molestował dzieci. Kazał się masturbować i ...rozgrzeszał przy okazji. Gdy gazety zaczęły o nim pisać, na jaw wyszła jeszcze jedna ohydna sprawa. Maciel miał żonę. Pod fałszywym nazwiskiem. Naopowiadał jej, że jest agentem CIA, dlatego znikał na długie miesiące, a ta - o prawdziwej twarzy swego męża dowiedziała się z gazet, które opublikowały jego zdjęcie. Wtedy też ich wspólne dzieci przyznały się, że tatuś, kiedy bywał w domu, także je molestował. Watykan o wszystkim wiedział. Wiedział Dziwisz, do którego osobiście zwracali się pokrzywdzeni wiedząc, jak blisko jest z JPII.
!2019.05.29 13:52
polak ateista dumny gej IP Address: 2.63.255.255 Continent: Asia, Europe Country Code: RU Country Name: Russian Federation Region Name: Novosibirskaya oblast' City Name: Novosibirsk City Latitude: 55.041500 City Longitude: 82.934601 ZIP Code: 630099 Time Zone: +03:00
Leoindews2020.02.20 18:37
Kamagra 100mg Tablets [url=http://cheapcialisir.com]buy generic cialis online[/url] Propecia En France Prix <a href=http://cheapcialisir.com>cialis</a> Zoloft Fast Delivery
ela pawlowska2019.05.29 10:27
Jak w komedii pomyłek- wszyscy się nawzajem okłamywali, więc nikt nie znał prawdy. Proste? Więc nikt za nic nie odpowiada, a Wojtyła nadal może być świętym.
Co jest z wami?2019.05.29 7:52
EJ Fronda , co z wami , pozwalacie na portalu chrzescijanskim na obrazanie Św. Jana Pawła II , co to wogóle jest z tymi komentarzami , przecież to śmietnik , kiedy sie obudzicie i zrobicie pożądek, to nawet nie wypada . Ci ludzie sączą jadem po waszych stronach a wy nic ?! Przecież gołym okiem widać że to celowe. No chyba że wam to pasi , ale tracicie na szacunku. Chcesz nabluźnić, zbesztać chrześcijan to wbijaj na komentarze do Frondy . Kto tam u was to kontroluje? Moze Durnygejateista ?
Durczykiewicz2019.05.29 7:40
Szkoda, że dopiero teraz Franciszek się wypowiada!! Ale dobre i to! Drogi Papieżu Franciszku, a co z Amoris Laetitia??!! Dlaczego wciąż nie ma konkretnych wskazań jak traktować współmałżonków, którzy weszli w nowe związki?? Ten dokument, który Papież napisał wprowadził chaos! Papież, który nie broni fundamentów nauki KK jest papieżem-mącicielem! Jeśli Sakrament Małżeństwa jest wg Papieża rozerwalny, to proszę to jasno powiedzieć!
Wies2019.05.29 6:58
Gdyby ludzie słuchali Świętego Jana Pawła 2 nie byłoby ani jednego homoseksualisty i pedofila wśród księży. To własnie z powodu nieposłuszeństwa wobec Papieża z "dalekiego kraju" ( a nie z za żelaznej kurtyny ) tak rozpanoszyło się zepsucie wśród ludzi. Święty Jan Paweł 2 napisał kilkanaście dokumentów na temat czystości, z powodu czego był wyśmiewany i atakowany także przez lewacką grupę tzw. katolików otwartych. Wystarczy przeczytać chociażby jego komentarze do Humanae Vitae z lat 60-tych XX wieku oraz książkę Miłość i Odpowiedzialność. Może należy raczej przypomnieć dorobek Jana Pawła 2 w kwestii obrony rodziny, kapłanów przed zepsuciem ? Przypomnę też że zarówno Święty Jan Paweł 2 jak i Sługa Boży Kardynał Wyszyński byli od początku do końca bardzo aktywnymi kardynałami w czasie Soboru Watykańskiego 2. Polska nie była jakimś zaściankiem tylko istotną częścią Kościoła Katolickiego.
baba-jaga2019.05.29 5:33
Manipulacja bez przerwy. Raz Franciszek mowi jedno, potem to odwoluje, bo go przymuszaja wdowy po papiezu. Balagan i klamstwo jest dusza tego towarzystwa. A najdziwniejsze, ze JP2 byl zaskakujaco glupi, ze dawal sie oklamywac przez tak dlugi czas. Widac tu mafijne zwyczaje. Bronic bossa, czym sie da. A nawet czesc winy wziac na siebie, byle szefunio pozostawal czysty.
Mateusz Jegliński2019.05.29 2:35
No cóż, to żadne tłumaczenie, że ktoś, kto był papieżem dał się oszukiwać. To wcale nie usprawiedliwia ani nie uzasadnia nazywanie takiego papieża wielkim.
PiętnujęOszustów2019.05.28 23:48
Parasol ochrony rozpostarty.
Michal2019.05.28 23:07
Myślał, że nie miał nietolerancji laktozy a tym czasem miał a Dziwisz mu spejalnie mleko do kawy dodawał.
An, on i my2019.05.28 21:39
widzę, że Franek zza żelaznej kurtyny nadal mataczy i jątrzy. A tu zaraz jego diabły wylały swoje pomyje
Ladtta2019.05.28 21:37
Załamałem się, gdy usłyszałem że papież Franciszek jest zafascynowany filozofią hochsztaplera Zygmunta Baumanna . Jeśli to jest prawda - to jest skandal i zgroza.
Stanisław2019.05.28 21:11
Skoro JPII był okłamywany to rodzi się pytanie:przez kogo? Dziwisz był jego prawą ręką... Dziwisza też okłamywano? Skoro wszyscy wiedzieli to i Dziwisz także! Poszukajcie naiwnych gdzie indziej - Droga Redakcjo!
JPIII2019.05.28 19:54
Tej ch...uj wojtył to taki durny i ciemny pa...dal. O niczym nie wiedział o niczym nie słyszał. Typowe klechowe zachowania i tłumaczenia. Ale jak ru...chał dziwisza t łaska boska na niego spływała.
sacerdos2019.05.28 19:27
Św. Piotra okłamali Ananiasz i Safira... Źle się to skończyło.
Magda2019.05.28 19:19
To aż nieprawdopodobne, jaki skowyt szatański potrafią uskuteczniać zboczeńcy. Czy wy sądzicie, że jadem jakim plujecie odciągniecie kogoś od wiary? Zaręczam, dzięki wam wiara katolików się umacnia, a wy kiedyś będziecie gorzko żałować tych bluźnierstw.
Maciek Arczyński2019.05.28 21:22
To jest ich 5 minut przepowiedziane w Apokalipsie św. Jana. Niech się cieszą póki mogą. Apokalipsa jednakże wyraźnie pokazuje jaki będzie ich koniec jeśli się nie nawrócą. Mają wolną wolę mogą wybierać.
T2019.05.28 18:43
W Imię Jezusa Chrystusa złe duchy idźcie precz od wrogów Kościoła Katolickiego i nie wracajcie więcej!
aaa_kotki_dwa2019.05.28 19:52
Cienkie zaklęcie. Nigdzie nie idziemy. W kościele nam wygodnie. Tu dobrze karmią. Próbuj dalej.
WojtyłaKryłPedofilówADzieciCierpiały2019.05.28 18:37
Wojtyła Karol - marionetka z Wadowic. Tępawy, małomiasteczkowy aparatczyk wstawiony zadaniowo w struktury wielkiej machiny kościelnej władzy i finansów, sterowanej przez włoskie mafie. Latał jak kot z pęcherzem dookoła płaskiej Ziemi i kładł całusy na asfaltach, a w Watykanie kręciły się biznesy. Coś tam wiedział, coś widział, ale bezpiecznie nosa nie wtykał za głęboko, żeby nie poczuć smrodu. Potwora pedofilskiego Degollado ściskał, tulił, smyrał i ochraniał. Na pewno przez to przyczynił się do przedłużenia cierpień dzieci. Kocioł z wrzącą smołą czeka. W kształcie samolotu.
andrzejhahn32019.05.28 18:34
dlaczego nie podpisujecie sie pod swoimi postami nieuki frondowskie
J.P2019.05.28 18:30
Tak też przypuszczałem, JPII był bardzo wrażliwym człowiekiem, ciężko byłoby mi uwierzyć. że wie i zachowuje pokój ducha. Natomiast powstaje pytanie co wiedział Dziwisz? Czy nie chronił go przed szambem zewnętrznego świata z miłości i oddania lub też ze strachu przed mafią lawendowa. Co do Franciszka nim jeszcze nie był papieżem nastąpił pewien zgrzyt gdy ofiara pedofilii wysyłala mu listy z Argentyny a on je ignorowal, pewnym jest, że Franiszek od dawna wiedział o piekle pedofilii które toczyło Watykan.
ela pawlowska2019.05.29 13:02
Wiedział, wiedział. A wrażliwy nie był, tylko cwany i łasy na pieniądze. Wielu nie chciał ruszyć, bo byli wpływowi i zasilali kasę Watykanu. Nie chciał się wikłać w obalanie układów, bo mu nie zależało- wolał być "cool" na mszach
prezbiter2019.05.28 18:27
"Jan Paweł II niekiedy był oszukiwany" - szok! Skandal ! Kto oszukiwał Głowę Kościoła? Jaką poniósł odpowiedzialność?
aaa_kotki_dwa2019.05.28 18:29
Dostał za karę archidiecezję krakowską. Mało?
aaa_kotki_dwa2019.05.28 18:23
Frondziu, kochana frondziu. Najpierw piszesz, że nasze poczciwe, polskie papieżysko butnie i dzielnie zwalczało pedofilię kościelną jakimiś tajemniczymi liścikami cudownie odnalezionymi niedawno niewiadomo skąd (pewnie spadły z nieba czy cuś). (na marginesie: tekst ten, czyszczący dupcię i rzekome sumienie Wojtyły został tu, na portalu prawowiernych katolików, obrońców Maryi i dziecięcych sutannerów i zapiekłych wrogów Szatana i gwałconych dzieci obśmiany i wyszydzony, że aż trudno jak szybko autorytet papieża-Polaka może dać nura w rynsztok) Teraz: łon niewinny bidulek, nie wiedział, nie znał się , zarobiony był! Pragnę zwrócić uwagę, że porzucenie taktyki "słynnych listów z nieba do episkopatu USA" na rzecz taktyki "biedacwo nie wiedziało". Powoduje dwie ciekawe rzeczy i jedną rzecz : 1. Wystawia negatywne świadectwo Wojtyle jako bezzwolnemu nieudacznikowi postawionemu na czele kościoła 2. Pięknie, głęboko i nieodwracalnie pogrąża arcybiskupa Dziwisza, czyniąc go współospowiedzialnym za krzywdy dzieci wynikłe z indolencji kościoła. 3. A autorytet Jana Pawła II buja się w szambie i tak. Z Panem Bogiem moi drodzy katoliccy hunwejbini Jana PAwła II (jeszcze) świętego.
Cogito ergo sum2019.05.28 18:08
TAK SAMO JAK NAZISTÓW SĄDZONO W NORYMBERDZE TAK SAMO PORA DZIŚ ROZLICZYĆ KOŚCIÓŁ. Jeśli są niewinni, to nie mają się czego bać.
szcze na PiS i rydzyka2019.05.28 18:07
Jaki nieuświadomiony był JPII przez tyle lat swojego pontyfikatu o tym co się działo na jego podwórku... ale to pewnie od ciągłego zwiedzania świata na koszt państw które odwiedzał tzw.pielgrzymek.
lon2019.05.28 18:16
nie miał czasu , zajmował się obalaniem komuny .
andrzejhahn32019.05.28 18:38
chyba obalaniem flachy
ela pawlowska2019.05.29 10:30
Na 1 pielgrzymkę do Polski dostał pieniądze m.in. od Maciela Degollado. Stąd oślepł i o niczym nie wiedział
Janusz Pawlacz 32019.05.28 18:05
NA ZACHODZIE NIKT NAWET NIE PRÓBUJE PERFUMOWAĆ ODCHODÓW I WMAWIAĆ ŻE O SPRAWIE JANUSZ MÓGŁ NIE WIEDZIEĆ I ŻE BYŁ OKŁAMYWANY. TAM OTWARCIE PRZYZNAJĄ ŻE JANUSZ TO PATRON PEDOFILII. A u nas nie wolno powiedzieć źle o Januszu bo wielki człowiek i w ogóle obalił komunizm. A to że popierał towarzystwo z magdalenki, że popierał Bolka, to że musiał wiedzieć że ci "antykomuniści" to tak naprawdę czerwoni, to przemilczamy. To między innymi Jan Paweł 2 odpowiada za to co się stało zaraz po 89 roku, za balcerowicza i zniszczenie i tak kiepskiej polskiej gospodarki po roku 89.
andrzejhahn32019.05.28 17:56
OTO MOJA HIPOTEZA....................hitler byl oklamywany w sprawie nazistowskich zbrodni i .kiedy sie o nich dowiedzial z rozpaczy popelnil samobojstwo.......................CO WY NA TO NIEUKI frondowskie........................wojtyla stal na czele zbrodniczej organizacji czyli kosciola katolickiego i nic go nie tlumaczy....................................ALE Z WAS NIEUKI
anonim2019.05.28 17:53
Trzeba powołać zewnętrzną komisję w Watykanie. Inaczej będą mataczyć w nieskończoność...
lon2019.05.28 17:58
Wystarczą przesłuchania w Polsce.
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.28 17:52
Wolność od religii. Masz prawo nie wierzyć ---> https://wolnoscodreligii.pl/ Instrukcja wystąpienia z sekty kościół katolicki http://www.apostazja.info/index.php/procedura-b
man woman albo gender2019.05.28 18:03
W ten sposób nie występujesz z Kościoła, a jedynie "wypierasz się publicznie swojej wiary". Odnotują to w "księdze chrztu" ale nie usuną cię ze swojego rejestru. Faktyczne i niosące za sobą skutki prawne "wypisanie się z Kościoła" jest w tymkraju niemożliwe.
asd2019.05.28 20:00
Twoje głupie gadanie nie przekonuje do apostazji. Nikt nie będzie chciał naśladował ateistę durnego i chamskiego geja
atrocki2019.05.30 7:06
A ty masz obowiązek wierzyć pod karą piekła. I nie ważne w co wierzysz czy nie wierzysz, ono jest i ty to sprawdzisz
Cogito ergo sum2019.05.28 17:52
Lawendowa mafia robiła swoje na Watykanie. Niewykluczone, że lawederzy byli na pasku jakiś wywiadów, które ich szantażowały. Szantażowany agent to najlepszy agent.
ela pawlowska2019.05.29 10:24
Wojtyła był gejem?
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.28 17:52
Jan Paweł II, Ojciec Święty, przedstawiciel Boga na ziemi, jedyny człowiek oficjalnie uznany za nieomylnego jest masowym mordercą. Każdego roku papież przyczynia się do śmierci dziesiątków, a może setek tysięcy ludzi, zakazując katolikom używania prezerwatyw. Podczas gdy miotane przez niego groźby są przez większość wiernych w pierwszym świecie uważane za kompletny nonsens i ignorowane, w krajach, w których w praktyce nie ma dostępu do alternatywnych źródeł informacji, gdzie kobiety korzystają z niewielu praw, każde papieskie potępienie stosowania środków antykoncepcyjnych skazuje tysiące ludzi na chorobę i śmierć. https://cia.media.pl/jan_pawel_ii_jest_odpowiedzialny_za_smierc_tysiecy_ludzi Jan Paweł II kazał Ratzingerowi zataić nadużycia seksualne w zgromadzeniu. https://oko.press/papiez-franciszek-jan-pawel-ii-nakazal-ratzingerowi-zataic-sprawe-pedofila-degollado/
asd2019.05.28 19:54
Kościół nie tylko zakazuje używania prezerwatyw ale też uczy życia w czystości i wierności. Jeżeli ktoś tego nie stosuje i angażuje się w wątpliwe stosunki seksualne to może mieć pretensje tylko do siebie. Za swoje decyzje i czyny odpowiada nikt inny tylko ty A apropos zarzutów na Jana Pawła II wygląda na to ze tez puściłeś fake newsa https://kosciol.wiara.pl/doc/1974132.Co-Jan-Pawel-II-wiedzial-o-ks-Macielu
infor2019.05.28 20:56
zamknij lepiej tę głupawą swoją mordę. Jesteś tylko NIKOMU NIEPOTRZEBNYM lewackim gów.em, więc i tak nie zaistniejesz. Psujesz powietrze normalnym ludziom, ale wszystko ma swój czas - pamiętaj o tym
andrzejhahn32019.05.28 17:50
a frondowskie nieuki dalej murem za tym wojtyla.................SRAM NA wojtyle
JUZ NIE BEDZIE JAK BYLO PO ZYDOWSKU2019.05.28 18:16
DLA WAS ZYDOW NIE MA ZADNEJ SWIETOSCI A CHAMTWO I BESZCZELNOSC TO UWAS NA PORZADKU DZIENNYM
Sariel2019.05.28 18:24
Ale wiesz, że Maryja była Żydówką a Jezus Żydem?
Maciek Arczyński2019.05.28 21:18
Pomińmy sprawy pochodzeniowe. Jest takie zdanie wypowiedziane przez Pana Jezusa o Natanaelu: "Patrz, oto prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu" (J 1:47; BT) A tak przy okazji, to kto wydał Jezusa Rzymianom na ukrzyżowanie tylko dlatego, że nie ci którzy chcieli to zrobić nie mogli uczynić tego osobiście?
Maciek Arczyński2019.05.28 21:27
Errata Powinno być: "...tylko dlatego, że ci którzy chcieli to zrobić nie mogli uczynić..."
andrzejhahn32019.05.28 18:32
kolejny katol ze zrytym beretem co to pluje na zydow a do zyda sie modli...................sekta katolicka to rzeczywiscie ciemna zacofana jest masa
asd2019.05.28 19:57
Raczej jest zupełnie odwrotnie. Wiara katolicka jest za wielka na twój mały umysł w który tylko mysli o sraniu
Marek2019.05.28 19:08
za ciebie trzeba się dużo modlić zasrańcu.
Szendzielarz2019.05.28 17:49
w sprawie pederastii i homoseksualizmu
Moja Faja.2019.05.28 19:50
Jak to?? Bóg nie mówił mu prawdy???