W przypadającą dziś 8. rocznicę kanonizacji polskiego papieża Jana Pawła II, Franciszek wzywał jego wstawiennictwa w trakcie modlitwy podczas audiencji generalnej.

Dzisiaj, w 8. rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II prośmy przez jego wstawiennictwo, byśmy byli wiernymi świadkami Chrystusa, Jego miłosiernej miłości – w świecie, w rodzinie i w miejscach pracy” – powiedział  Franciszek w obecności polskich pielgrzymów z Archidiecezji Łódzkiej oraz polskiej parafii na terenie angielskiego Swindon podczas środowej audiencji generalnej.

Jan Paweł II, który odszedł do wieczności w 27. roku sprawowanego przez siebie pontyfikatu na Stolicy Piotrowej, został kanonizowany 27 kwietnia 2014 roku właśnie przez Franciszka, w obecności emerytowanego papieża Benedykta XVI, na Placu św. Piotra w Watykanie.

W uroczystości kanonizacyjnej uczestniczyło wówczas ok. 800 tys. wiernych zgromadzonych wokół Bazyliki Watykańskiej.

Za niezbędny do przeprowadzenia przez Kościół kanonizacji cud uznano zatwierdzone przez lekarzy i teologów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, a w ich opinii niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia uzdrowienie 50-letniej wówczas mieszkanki Kostaryki – Floribeth Mora Diaz, która cierpiała na nieoperacyjnego tętniaka mózgu. Kobieta ta, oglądając transmisję z beatyfikacji Jana Pawła II, zaczęła się modlić za jego wstawiennictwem, po czym doznała nagłego uzdrowienia ze swej choroby.

 

ren/vaticannews.va