Ojciec Święty Franciszek spotkał się w Watykanie z około 60 członkami zgromadzenia Franciszkanów Niepokalanej. Rozmowy dotyczyły sytuacji zakonu, który od roku jest podporządkowany apostolskiemu komisarzowi.

Do spotkania doszło 10. czerwca w kaplicy Domu św. Marty. Trwało około 90 minut. O jego przebiegu poinformował w skrócie watykański ekspert, Andrea Tornielli, w internetowym wydaniu „Vatican Insider”.

Na spotkaniu był obecny komisarz apostolski kapucyn Fidenzio Volpi, któremu poddani są franciszkanie.

Ojciec Święty według Tornielliego był dobrze poinformowany we wszystkich kwestiach, o które pytali zakonnicy. Papież obserwuje rozwój zakonu; podkreślił też swoje uznanie dla pracy apostolskiego komisarza.

Tornielli przypomina, że z względu na środki, jakie podjął wobec zgromadzenia Watykan, zakon opuściło około 40 jego członków z całego świata.

Sam Ojciec Święty podkreślił podczas spotkania, że w sprawie „starej Mszy” nie zamierza odbiegać od linii przyjętej przez Benedykta XVI. Jednak, jak stwierdził, z dyskusji na temat rytu nie może powstać żaden problem ideologiczny. Jeżeli franciszkanie Niepokalanej będą chcieli odprawić w kościele parafialny czy sanktuarium Mszę w rycie trydenckim, będą musieli otrzymać pozwolenie przełożonego zakonu oraz biskupa.

pac/vaticaninsider/kath.net