Festiwal Owsiaka. Skala przestępstw poraża! Oficjalny raport policji - zdjęcie
05.08.19, 15:48(fot. policja.pl)

Festiwal Owsiaka. Skala przestępstw poraża! Oficjalny raport policji

16

To już ósma doba Policyjnej Operacji „Kostrzyn 2019”. Rytm życia w tym mieście stabilizuje się i wraca do tego sprzed festiwalu. Choć na polu pozostaje jeszcze trochę namiotów, można stwierdzić, że większość miłośników festiwalu dotarła już do domu. Nad ich bezpieczeństwem czuwało niemal 1600 policjantów, których ciężka służba przełożyła się na ich wysoką ocenę wystawioną przez uczestników.

Od 29 lipca od godziny 8.00 realizowane są policyjne działania związane z zabezpieczeniem XXV „Pol’and’Rock” Festival. W tym czasie, do 5 sierpnia do godziny 5:00, sytuacja pod kątem zaistniałych zdarzeń przedstawia się następująco:

Łącznie zarejestrowane zostały 131 przestępstwa:
 

- 83 dotyczy zdarzeń narkotykowych, głównie posiadania środków odurzających

- 22 kradzieży, głównie dokumentów i pieniędzy z namiotów;

- 2 kradzieże z włamaniem;

- 1 utrwalenie wizerunku nagiej osoby;

- 1 kradzież rozbójnicza;

- 2 przywłaszczenie;

- 2 inna czynność seksualna;

- 2 nieumyślne spowodowanie śmierci;

- 1 spowodowanie wypadku w ruchu drogowym;

- 2 naruszenie nietykalności funkcjonariusza;

- 3 znieważenia funkcjonariusza

- 3 naruszenie ograniczenia lotów w przestrzeni powietrznej;

- 1 czynna napaść na policjanta;

- 2 fałszywy alarm bombowy;

- 1 uszkodzenie mienia;

- 1 uszkodzenie ciała;

- 2 prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.


Z drobniejszych zdarzeń zanotowaliśmy 134 wykroczeń, polegających głównie na zaśmiecaniu, spożywaniu alkoholu, używaniu słów nieprzyzwoitych, nieobyczajnych wybrykach, kradzieżach, czy przewinieniach drogowych, z których większość zakończyła się mandatem. 16 z tych zdarzeń wykroczeniowych trafi do sądu z wnioskiem o ukaranie. W tym czasie w związku z opisanymi zdarzeniami, przeprowadzono 541 interwencji, a zatrzymanych zostało łącznie 105 osób. Według szacunków Policji liczba uczestników, którzy przyjechali na „Pol’and’Rock” Festival w kulminacyjnym momencie oscylowała w granicach 285 tys. Z tego 56 tys. przyjechało pociągami. Policjanci przeprowadzili niemal 34 tysiące profilaktycznych badań na zawartość alkoholu tak, aby mieć pewność, że ci, którzy przyjechali do Kostrzyna autami mogą nimi kierować.


Poważniejsze wydarzenia w ramach zabezpieczenia „Pol’and’Rock” Festival:

1. Zgon na terenie festiwalu: 1 sierpnia 2019 roku o godzi. 9.50 policjanci otrzymali sygnał od służb organizatora, że na terenie festiwalu ujawniono zwłoki 35-letniego mężczyzny bez stałego miejsca zamieszkania. Przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia z udziałem prokuratora, a ciało zabezpieczono do sekcji zwłok, która wskaże przyczyny śmierci mężczyzny;

2. Zgon: 2 sierpnia 2019 roku o godz. 16.15 policjanci uzyskali informację o tym, że z terenu festiwali z pola namiotowego Pogotowie Ratunkowe przetransportowało do szpitala w Kostrzynie 54-letniego mężczyznę bez funkcji życiowych. Mimo podjęcia działań ratunkowych mężczyzna zmarł. Przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia, a ciało zabezpieczono do sekcji zwłok, która wskaże przyczyny śmierci mężczyzny;

3. Czynna napaść na policjanta zabezpieczającego Pol’And’Rock Festival: 1 sierpnia 2019 roku o godzinie 20.15, 36-letni mężczyzna dokonał czynnej napaści na policjanta ruchu drogowego, który kierował ruchem na ul. Gorzowskiej. Napastnik został obezwładniony i zatrzymany przez policjantów. Policjant w wyniku tego zdarzenia został ranny. Ma uszkodzony bark. Mężczyzna znajdował się pod działaniem narkotyków. Został usłyszał zarzuty i został tymczasowo aresztowany.

4. Wypadek z udziałem policjanta ruchu drogowego: 31 lipca o godz. 14.50 przy ul. Sikorskiego w Kostrzynie nad Odrą doszło do groźnego wypadku z udziałem policyjnego motocyklisty. Ten jadąc drogą z pierwszeństwem przejazdu nie miał szans uniknąć zderzenia z kierującym osobowym renault w wieku 56 lat, który wyjeżdżał z drogi podporządkowanej. Efektem tego był wypadek, w którym obrażenia odniósł policjant ruchu drogowego gorzowskiej komendy. Na miejscu pojawiły się służby ratunkowe, które udzieliły pomocy rannemu funkcjonariuszowi. Ten doznał otwartego złamania ręki, uszkodzenia wiązadeł w kolanie oraz urazu barku. Ranny policjant został przetransportowany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala w Gorzowie Wlkp.

5. Inna czynność seksualna: 1 sierpnia 2019 roku przyjęto dwa zawiadomienia dotyczące innej czynności seksualnej wobec pokrzywdzonych kobiety. Z uwagi na charakter zdarzenia nie mogą one zostać szczegółowo opisane;

6. Zatrzymany diler narkotykowy: 1 sierpnia o godzinie 1.00 w nocy służby organizatora ujawniły u 21-letniego mieszkańca województwa warmińsko-mazurskiego substancje psychotropowe w ilości 96 tabletek ekstazy oraz drobnych ilości haszyszu i marihuany. Mężczyzna został zatrzymany i odpowie za złamanie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

7. Naruszenie ograniczenia lotów w przestrzeni powietrznej: 32-letni obywatel Australii, który w nocy z czwartku na piątek (1 na 2 sierpnia 2019 roku) wykorzystał swojego drona do rejestracji obrazu podczas trwania koncertów. Na szczęście sytuację tę szybko zaobserwowali policyjni kontrterroryści, którzy są odpowiedzialni za monitorowanie tego co dzieje się w festiwalowej przestrzeni powietrznej. 32-letni Australijczyk został zatrzymany, a dron zabezpieczony.

8. Naruszenie ograniczenia lotów w przestrzeni powietrznej: 2 sierpnia 2019 roku o godzinie 16.00 na terenie festiwalu 63-latek wraz z 24 latkiem wbrew przepisom prawa wykonali lot dronem. Usłyszeli zarzuty z ustawy prawo lotnicze.

9. Zgłoszenie o fałszywym ładunku wybuchowym: W piątek /2 sierpnia/ o godzinie 14.30 operatorzy nr 112 z Centrum Powiadamiania Ratunkowego otrzymali telefoniczne zgłoszenie od jednego z uczestników Pol'And'RockFestival, że na jego terenie przed sceną w trzech namiotach znajdują się ładunki wybuchowe. Sprawne działania służb pozwoliły na zidentyfikowanie wśród kilkusettysięcznej publiczności podejrzanego i jego zatrzymanie. Okazał się nim 20-latek ze Śląska. Usłyszał już zarzutu. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.


Opracował: nadkom. Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

źródło: policja.pl

Komentarze (16):

małowyklęty2019.08.6 18:41
!!!! na meczach ligowych na szczęście jest spokój,podczas przemarszu kiboli na mecz co bardziej krewcy patrioci rozdają okolicznym przechodniom święte obrazki -spróbujcie się nie zgodzić . Oczywiście eskorta policji jest gratis lub co najwyżej ze składek klubu
Thomas2019.08.5 22:47
Owsik,ty wiocho !!!
anonim2019.08.5 22:06
Lewacki agent i jego ideowi bracia(i siostry),oczywiste szkodniki, sa przez normalnych rodakow ganieni od lat. Wymiarowi sprawiedliwosci wiadomo,co maja "na sumieniu",ale,jak zwykle brak konsekwencji.A to,jak widac,rozzuchwala .
Cool2019.08.5 20:47
https://www.tvp.info/43763183/nagi-36latek-rzucil-sie-na-policjanta-w-kostrzynie-wideo ... pielgrzym??? :-))
Pół miliona ludzi i tylko tyle przestępstw?2019.08.5 20:20
W tym samym czasie w mieście z tylu samymi mieszkańcami doszło do większej ilości przestępstw, czemu fronda o tym nie pisze?
anonim2019.08.6 9:10
A w jakim mieście ?
Niejestemrobotem2019.08.5 19:35
Z tego większość to zapewne ludzie z kilkoma gramami marihuany, do tego kradzieże, raczej nie przez ludzi, którzy przyjechali na festiwal się bawić, a przez tych, co przyjechali tam w innym charakterze. Wychodzi na to, że spośród faktycznych woodstokowiczów, raptem ok. 30 na co najmniej 300 tysięcy zrobiło coś złego. Jedna osoba na 10 000, pomimo alkoholu, a jak wiemy nie działa on najlepiej na niektórych. Taka statystyka chyba świadczy dobrze o tych ludziach, czy zdaniem Frondy nie?
lolek kremowka2019.08.5 19:11
To nie jest festiwal Owsiaka tylko ludzi lubiących muzykę. Ile tysięcy ludzi tam było? Ile niepełnoletnich osób pojechało za zgodą rodziców? Zsumujcie ich wszystkich - uczestników festiwalu, ich rodziców - wszyscy oni są ZA tym festiwalem a to nie mała liczba.
anonim2019.08.5 19:42
Pojechał kumpel z pracy wielbiciel muzyki ,dzisiaj powiedział ,ze był tam pierwszy i ostatni raz ,ze wstyd mu ,ze tam był,e dał się nabrać ,że to fajny festiwal.
Jacek Placek2019.08.5 21:03
Hmmm ja byłem pierwszy raz w Kostrzynie, a wcześniej kilka razy w Żarach i faktycznie festiwal zatracił swój punk rockowy charakter. Trochę wyglądało to jak kolejny festiwal - maszynka do robienia pieniędzy, ale mogę się mylić. Mimo to jednak bawiłem się całkiem fajnie :)
anonim2019.08.6 9:13
Aha dziękuję za wyjaśnienie ,to nie Owsiaka festiwal,Owsiak nie ma z nim nic do czynienia,gosciem tam był .
Urszula2019.08.5 16:36
Ktoś tu niedawno napisał, że 98 % Polaków deklaruje katolicyzm więc nie dziwmy się, że tak to wygląda. Ale spoko, pójdą się wyspowiadać. Niech Fronda nie rozpacza.
nadkomisarz Garucha2019.08.5 16:47
to było te 2 % pani Urszulo
ZróbcieKatoFestiwalNa100.000LudzkichAniołów2019.08.5 16:21
Fałszywa podnieta. 500.000 ludzi generuje taka przestępczość CODZIENNIE, na zasadzie statystyki zdarzeń. W skupiskach o podobnej liczbie. Oczywiście kato-festiwale nie mają z tym problemów. Po prostu nie mają widowni. Co jest zrozumiałe w tak katolickim kraju ;-)
anonim2019.08.5 17:13
I tu brak wiedzy ,bo mamy tyle ,ze u nas spokojnie to nie macie co pisać .
Piotrek2019.08.5 16:05
Dobrze ze tam Kuchciński nie poleciał jeszcze #KuchcinskiTravel