Festiwal filmów Jana Pawła II poszukuje filmów, "które inspirują" - zdjęcie
20.07.13, 05:28Bł. Jan Paweł II (fot, Wikimedia Commons)

Festiwal filmów Jana Pawła II poszukuje filmów, "które inspirują"

0

- Nacisk Jana Pawła II na nową ewangelizację docenił siłę drzemiącą w medium jakim jest kino i ten festiwal przemawia zgodnie z jego dziedzictwem - mówi Frank William Brennan, dyrektor festiwalu zajmujący się filmami konkursowymi.

Powiedział, że organizatorzy szukają filmów, które ich inspirują, "filmów, które ujawniają tak doskonałe piękno, że jesteśmy zmuszeni oddychać ich przesłaniem, pozwalając mu transformować nasze myśli, nasze uczucia i obdarować nas czymś więcej, czymś co wydychamy w świat".

Następny John Paul II International Film Festival odbędzie się w dniach 3-12 kwietnia 2014 roku. Filmy festiwalowe, w zależności od typu ostatecznego terminu (różnią się wysokością opłaty), zgłaszać można od teraz do grudnia tego roku.

Festiwal odbył się do tej pory 3 razy - w 2009, 2011 i 2012 roku. Otrzymano setki zgłoszeń z całego świata w tym Anglii, Meksyku, Nowej Zelandii, Hiszpanii i Polski.

Peter Cardwell, filmowiec brytyjski, którego "The Fighter's Ballad" zgarnął ostatnią nagrodę za najlepszy film, powiedział, że festiwal i jego organizatorzy pomogli mu zabezpieczyć cyfrową dystrybucję jego filmu.

- Ich wsparcie nie tylko pomogło w podróży z filmem, - powiedział Cardwell w 2012 na festiwalu - ale także mnie osobiście.

Dyrektorem nadzorujący festiwalu, Laura Paulina Brennan powiedział, że organizatorzy oczekują "znacznego wzrostu" ilości aplikacji w związku ze zbliżającą się kanonizacją Jana Pawła II.

Festiwal jest zorganizowany przez zlokalizowaną w Miami organizację non-profit 7eventhDay Media, Inc. Organizacja mówi, że jej celem jest pomoc "inspirowanym przez wiarę" filmowcom by tworzyć filmy wysokiej jakości, "które służą jako świadectwa ich wiary".

Wydarzenie czerpie inspirację z "Listu do artystów" Jana Pawła II z 1999 roku. Papież, były aktor i dramaturg, zachwalał rolę artystów w społeczeństwie.

Więcej informacji o festiwalu (w jęz. angielskim) znajdziecie na stronie www.jp2filmfestival.org

MCC/CNA