Kolejny raz w niemieckiej prasie czytamy o sukcesie gospodarczym Polski. „Frankfurter Allgemeine Zeitung” stwierdza, że polski boom gospodarczy wynika między innymi z konsumpcji wewnętrznej, która napędzana jest programami socjalnymi oraz uszczelnieniem systemu podatku VAT.

W niemieckim dzienniku czytamy:

W żadnym innym kraju Unii Europejskiej gospodarka nie rosła w ubiegłym roku tak szybko, jak na wschód od Odry. Zdaniem Komisji Europejskiej również w 2019 roku Polska będzie liderem, jeśli nie liczyć Malty”.

FAZ zachwala też polskie programy socjalne, które zmieniły budżety milionów polskich rodzin i niektórym po raz pierwszy od lat umożliwiły wakacje nad Bałtykiem.

Dalej czytamy:

Zatkanie luk w systemie podatku VAT daje państwu dodatkowy dochód w wysokości około 10 miliardów euro rocznie. Jest to mniej więcej tyle, ile Polska otrzymuje jako odbiorca netto z Unii Europejskiej. Eksport stale rośnie. Obroty handlowe z najważniejszym partnerem, Niemcami, osiągnęły w 2018 r. 118 miliardów euro”.

Gazeta cytuje też wieloletniego dyrektora zarządzającego Niemiecko-Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, który wskazuje, że w Polsce istnieją już teraz firmy, które w najbliższych latach mogą urosnąć do rangi międzynarodowych graczy.

dam/PAP,Fronda.pl