Szokujące wyniki badań na temat Eucharystii. Większość katolików w USA nie wierzy - zdjęcie
07.08.19, 11:42

Szokujące wyniki badań na temat Eucharystii. Większość katolików w USA nie wierzy

19

Jak wynika z badań przeprowadzonych w lutym br. , niemal 70 proc. katolików w Stanach Zjednoczonych nie wierzy w rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii! "Więcej Komunii na rękę, na stojąco, mniej adoracji i procesji. Recepta na sukces..." - skomentował na Twitterze ks. Mateusz Markiewicz.

Ośrodek Badawczy Pew w Waszyngtonie przeprowadziło badanie, z którego wynika, że 69 proc. katolików stwierdziło, że podczas Mszy św. chleb i wino przyjmowane w komunii są „symbolami ciała i krwi Jezusa Chrystusa”. Natomiast 31 proc. zadeklarowało wiarę w to, że „w czasie katolickiej Mszy chleb i wino naprawdę stają się ciałem i krwią Jezusa”.

Pytani, czy wiedzą, czego Kościół katolicki naucza w tej kwestii, okazało się, że 31 proc. wierzących w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii składa się: 28 proc. znających kościelne nauczanie na temat transsubstancjacji, 2 proc. uważających, że Kościół naucza, iż chleb i wino są jedynie symbolami ciała i krwi Chrystusa (a jednak wierzących w realną obecność!) oraz 1 proc. tych, którzy nie znają nauczania Kościoła w tej materii.

Katolicy praktykujcy, chodzący na Mszę przynajmniej raz w tygodniu deklarują się większą wiarą w realną obecność Jezusa w Eucharystii niż ogół katolików i wynosi 63 proc. Jednak nawet w grupie praktykujących 37 proc. uważa chleb i wino jedynie za symbole ciała i krwi Chrystusa.

 

bz/ekai.pl

Komentarze (19):

Swiety z Konopisk2019.08.8 21:30
To jest fascynujące, jak łatwo można ludziom wyprać mózg z rozumu.
Traczyk2019.08.8 15:18
Komunia sw. na reke i na stojaco nie ma nic wspolnego z wiara lub niewiara w obecnosc Chrystusa w Eucharystii. Ks. Markiewicz po prostu lubi, aby ludzie przed nim kleczeli.
gość niedzielny2019.08.8 11:50
Wiadomo, że czarni zamiast na stojąco i do reki, wolą na kolanach i do buzi.
Malgozata2019.08.8 10:50
Dlatego komunia na reke na zacodzie to normalka,swieckie szafiarki to normalka i nikogo juz nie zadziwiaja...W Polsce i u nas w Wilnie jeszcze sa ludzie godnie przyjmujacy,na zachodzie to rzadkosc..
Jana2019.08.7 17:51
Katolicy z USA nie sa tacy żli jak ich niektórzy opisuja.Wspaniali ludzie wierzący i dbający o swoje parafie.Pomagają tam swoim braciom i siostrą.Kocham ich.
Gnostyk2019.08.7 16:39
Nie dziwie się Amerykanom. Są jednak granice absurdu, których nawet oni nie przekroczą. Tym razem zdrowy rozsądek zwyciężył.
Jędrzej2019.08.7 16:02
Sondaż na zamówienie? Więc wyniki też na zamówienie. Tak działa biznes sondażowy. A siła wiary nie polega przecież wyłacznie na znajomości teologii. Amrykański katolicyzm jest silly na swój własny sposób. Wystarczy przez jakiś czas poogladać katolicka stację telewizyjna EWTN. Założona 40 lat temu przez ś.p. Matkę Angelikę, jest dziś medialnym gigantem, reprezentujacym bardzo wysoki poziom przekazu, a nadal egzystuje wyłacznie z datków społecznych. Innym przykładem jest działalność Rycerzy Kolumba, którzy sa potężnym, największym na świecie męskim stowarzyszeniem katolickim. To tego typu działania stanowia reprezentatywny obraz katolcyzmu w Stanach Zjednoczonych na dzień dziesiejszy. A nie sondaże watpliwej jakości.
trasz2019.08.7 15:24
To tylko potwierdza, jak bzdurny jest ten dogmat.
Młot na katolicyzm2019.08.7 15:05
Gdyby porównać rzymski katolicyzm do sowietyzmu, to Polska jest jak Rumunia albo nawet Albania, a może nawet Korea Północna w latach 70/80. Najostrzejszy, najbardziej konserwatywny, antyludzki i odpory na wszelkie zmiany katolicyzm. Kutafonom przeszkadza nawet komunia na rękę. Ale ten kurs nic nie daje. Dla większości polskich rzymskich katolików komunia to też jedynie symbol.
Grzegorz z Domaradza2019.08.7 19:00
Sam jesteś kutafon młoteczki. A poza tym ostatnie twoje zdanie to jedno wielkie kłamstwo. Dzięki tradycjonalizmowi wiemy jeszcze co jest Co.
Malgozata2019.08.8 10:52
Biedni ludzie ktorzy tak mysla,nie macie pojecia co to komunia
KDJ2019.08.7 13:41
Nie dziwi mnie to. Żydowski Hollywood walczył przez dziesięciolecia z chrześcijaństwem. Doprowadził do tego, że dzisiaj określenie ,,dziewczyna z katolickiej szkoły" oznacza to samo co k...a. Podobnie rodzina o konserwatywnych poglądach jest postrzegana jako patologia. Metody chodź prymitywne wystarczają na Amerykanów. Jak gwałciciel, albo gangster morderca w filmie, to na ścianie krzyż, albo uczestniczenie w Mszy Świętej. Jak myśliwy strzela do biednej sarenki, to odmawia ,,Ojcze nasz". Hollywood wyprodukował setki antychrześcijańskich filmów i kompletnie wymóżdżył Amerykanów i nie tylko. Przerażający obraz młodego, ukształtowanego przez lewackie media pokolenia Amerykanów pokazany jest w obecnie nadawanym serialu ,,Euphoria". Narkotyki, alkohol, zboczenia, spółkowanie z kim popadnie to jest ich cały świat. Świat ,,postępu", świat LGBT.
lolek kremowka2019.08.7 13:30
Ciekawy byłby sondaż w Polsce przeprowadzony wśród katolików - czy choć raz w życiu przeczytałeś Biblię. Nie przeczytales - na czym wiec opierasz swa wiare?
Max Fiend2019.08.7 12:20
Jakie są wyniki takich badań w Polsce?
Tomek2019.08.7 12:06
Amerykanie są ludźmi specyficznymi, ogół jest słabo wykształcony, co tu mówić o subtelnych kwestiach teologicznych, skoro typowy kasjer w sklepie ma problemy z policzeniem i wydaniem prostej reszty. Problem lezy też w metodologii badania, w tym, w jaki sposób zadawano pytania, jakimi pojęciami się posługiwano. Przecież to mimo wszystko dość subtelne kwestie teologiczne. Pewnie jeszcze ciekawszy byłby sondaż na temat wiary w Boga transcendentnego lub immanentnego. Proszę zapytać, nie tylko katolików w USA, ale jakiekolwiek osoby, jak rozumieją słowo "symbol".
lolek kremowka2019.08.7 12:25
Ciekawy byłby sondaż w Polsce przeprowadzony wśród katolików - czy choć raz w życiu przeczytałeś Biblię.
andrzejhahn32019.08.7 13:03
Nie ma Boga transcendentnego i Boga immanentnego :) Bóg jaki jest sam w sobie (immanentny) taki się nam objawił w ekonomi zbawienia. Ukazał nam swoją transcendencję, coś co jest dla naszego rozumu nie osiągalne, dlatego przyszedł jako Logos, Syn Boga żywego Jezus Chrystus.Bóg dał się nam poznać właśnie w Jezusie Chrystusie.
Młot na katolicyzm2019.08.7 15:06
Polacy nie są lepsi.
Jana2019.08.7 17:53
Nie widziałam tam sklepu w którym trzeba byłoby liczyć pieniądze w pamięci,zresztą u nas też nie.