Eucharystia jest dla wierzących - brak wiary wyklucza z eucharystii - zdjęcie
11.06.20, 15:15Eucharystia

Eucharystia jest dla wierzących - brak wiary wyklucza z eucharystii

16

Chyba jeszcze nigdy wcześniej w historii Kościoła nie przeżywaliśmy tak wielkiego zamętu wokół Eucharystii i sposobów jej przyjmowania. Każdy w tej sprawie wydaje się mieć wyrobione zdanie i broni swoich racji do upadłego. Na stole leżą argumenty historyczne, teologiczne, eklezjologiczne i jurydyczne (wszystkie używane „w dobrej wierze”), ale jednocześnie nikt nie potrafi podać jasnego rozwiązania, a to prędzej czy później doprowadzić może do rozłamu. Tu nie chodzi o to, czyje argumenty są lepsze czy mocniejsze. Ostatecznie chodzi o to, że ucierpieć może szacunek do Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, a na to pozwolić sobie nie możemy.


Już od dłuższego czasu wokół Eucharystii daje się odczuć niepokojący klimat. Dopuszczano się w tej materii wielu zaniedbań. Miejmy nadzieję, że profanacje, o których słyszeliśmy, są jedynie zjawiskiem marginalnym. Bóg tylko wie, o ilu podobnych niegodziwościach nigdy się nie dowiedzieliśmy. Także wśród księży zdarza się odczuć osłabienie kultu eucharystycznego. Sam uderzam się w pierś i stawiam sobie na serio pytania o zaniedbania w tej materii. Ile razy Jezus w moich dłoniach, ustach i sercu został potraktowany jako wróg, ktoś obcy, bezwartościowy? Strach mnie ogarnia na samą myśl, że mogło tak być. Ignorowanie, że nic się nie dzieje, że wszystko samo się ułoży, jest niedopuszczalne i może świadczyć o letniości w wierze. Eucharystia jest dla wierzących. Brak wiary wyklucza z Eucharystii. To przecież nie katolicki spektakl, reality-show z Bogiem w roli głównej.

Eucharystia jest dla wierzących. Brak wiary wyklucza z Eucharystii. To przecież nie katolicki spektakl, reality-show z Bogiem w roli głównej.

Z podziwem patrzę na kapłanów, którzy mają odwagę mówić głośno o takich kwestiach jak: post eucharystyczny, cisza w kościele, postawy wiernych (w tym dzieci), komunia jedynie dla będących w stanie łaski, znaczenie gestów i odpowiednie przygotowanie do Mszy Świętej. To, co wydaje się obskuranckie, jest w rzeczywistości znakiem głębokiej czci i wiary w to, że Eucharystia nie jest naszą własnością. To nie pobożnościowe nabożeństwo w stylu „jak zrobisz, tak będzie dobrze”.

Nie boję się tego powiedzieć, ale wydaje mi się, że stoimy przed fundamentalną redefinicją pojęć, które przez wieki kształtowały duchowość eucharystyczną i szacunek do Najświętszego Sakramentu. Pytaniem pozostaje kwestia tego, skąd bierze się inspiracja do zmian, które w sumieniu wielu wiernych oznaczają nie tylko nowe pojęcia, ale także przewartościowanie podstawowych treści. Przed nami stoją wyzwania i pytania o to, jak będzie wyglądała Msza Święta w przyszłości.

Ciekawa rzecz, że popularne swego czasu kongresy eucharystyczne i nabożeństwa czterdziestogodzinne ustąpiły miejsca spotkaniom ewangelizacyjnym, charyzmatycznym, biblijnym.

Ciekawa rzecz, że popularne swego czasu kongresy eucharystyczne i nabożeństwa czterdziestogodzinne ustąpiły miejsca spotkaniom ewangelizacyjnym, charyzmatycznym, biblijnym. One oczywiście same w sobie nie są złe, w przeciwnym razie sam ukręciłbym bicz na samego siebie, bo przecież zdarza mi się prowadzić chociażby spotkania biblijne. Zagadką pozostaje to, dlaczego Msza Święta przestała być centralnym miejscem spotkania Wspólnoty? Nic nie zastąpi liturgii - „dzieła wspólnego”, gdzie niebo łączy się z ziemią w sakramentalnych znakach. Dlaczego wolimy pobożne spotkania „przy kawie i kominku”, a przestała nas cieszyć wartość spotkania eucharystycznego? Czyżby była zbyt wymagająca?

Dlaczego wolimy pobożne spotkania „przy kawie i kominku”, a przestała nas cieszyć wartość spotkania eucharystycznego? Czyżby była zbyt wymagająca?

Jeżeli prawdą jest (a wierzę, że jest!), że Eucharystia stanowi centrum życia Kościoła i jest jego źródłem, to domaga się ona szczególnej troski i obrony. Pochopne decyzje wprowadzają podział, który zaczyna przypominać wydarzenia z historii, gdy w obronie Eucharystii ludzie oddawali życie. Najświętszy Sakrament żyje nie tylko w tabernakulum, ale przede wszystkim w sercach i sumieniach wierzących, którzy z bojaźnią i czcią Go przyjmują stając się tym samym Kościołem – Ciałem Chrystusa.

Na zakończenie niech zachętą do refleksji będą „surowe” słowa św. Pawła: „Ja bowiem otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, kiedy został wydany, wziął chleb i dzięki uczyniwszy połamał i rzekł: To jest Ciało moje za was wydane. Czyńcie to na moją pamiątkę. Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę. Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie. Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej” (1 Kor 11. 23-27).

 

źródło: michalici.pl

Komentarze (16):

Bianka2020.06.11 19:54
katolicka... Jeśli nie wierzysz w Boga, to co tu robisz?? To jest naprawdę chore!! To tak jakbyś miał schizofrenię - czy jak kogoś nie lubisz, więc nie cierpisz, to go notorycznie odwiedzasz?? Nie, omijasz czlowieka, więc po co tu przyłażą... takie... kretynizacje jak Ty...i mało że się narzucasz wierzącym osobom, które tu zaglądają, jak np.ja, to jeszcze zostawiasz tu swoje puste komentarze...co chcesz udowodnić?? Że w Polsce są głupi ludzie?? Nie musisz tego robić...wszyscy o tym wiedzą...zrób wysiłek i poszukaj jakiegoś sensu w swoim życiu dla odmiany...Frondo Błagam Adminie Zrób coś!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
BiegunkaProrocza2020.06.13 0:59
Po pierwsze trzeba wiedzieć co wróg knuje. A po drugie jest tu niezła beka, posmiać się można.
szabes idzie OBOJETNY2020.06.11 17:10
Ty Jasiu, a ile ty masz lat zgedzie? Osiem dych ci stuka! Przyznaj się, że boisz się iść spać bo możesz się nie obudzić.
Lech Keller-Krawczyk2020.06.11 15:57
A czemu nie zapytacie samego Jezusa co sądzi o przyjmowaniu eucharystii? Niechaj objawi się i wyjaśni o co w tym wszystkim chodzi i problem rozwiązany.
Leszek 2020.06.11 16:15
Przecież cały czas Pan Jezus przypomina. Trzeba tylko chcieć usłyszeć. Sam zadaj to pytanie, a otrzymasz odpowiedz.
violencja2020.06.11 22:46
Kotek , chyba spałeś długo...Jezus powiedział to już ponad dwa tysiące lat temu . Zbudż się o śpiący.Tak Chrystus powiedział:"Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. " Pozdrawiam
Leszek 2020.06.11 15:53
Zaprawdę, powiadam wam: naród ten zostanie rozproszony z powodu grzechów Świątyni. Mówię wam też i to, że ziemia zostanie podobnie zniszczona, gdy ohyda spustoszenia ogarnie nowe Kapłaństwo i doprowadzi ludzi do odstępstwa przez przyjęcie piekielnych nauk. Wówczas pojawi się syn szatana. Ludy jęczeć będą w straszliwej trwodze i niewielu zostanie wiernych Bogu. Wtedy to w strasznych konwulsjach nadejdzie koniec – po zwycięstwie Boga oraz Jego nielicznych wiernych – i gniew Boży [ujawni się] nad wszystkimi przeklętymi. Biada, po trzykroć biada, jeśli wtedy – wśród tych nielicznych – nie będzie już świętych, ostatnich przybytków Świątyni Chrystusa! Biada, po trzykroć biada, jeśli dla umocnienia ostatnich chrześcijan nie będzie prawdziwych kapłanów, takich, jacy byli dla pierwszych.
Leszek 2020.06.11 15:46
I bierzcie Chleb i Wino, tak jak Ja to robiłem. W Moje Imię błogosławcie je, łamcie i rozdawajcie. Chrześcijanie Mną się będą żywić. I z Chleba, i z Wina składajcie też ofiarę Ojcu Niebieskiemu, spożywając ją następnie na pamiątkę Ofiary, którą Ja złożyłem, wyniszczając się na Krzyżu dla waszego zbawienia. Ja, Kapłan i Ofiara, ofiarowałem Siebie samego i wyniszczyłem. Gdybym nie zechciał tego uczynić, nikt zamiast Mnie nie mógłby tego dokonać. Wy, Moi Kapłani, czyńcie to na Moją pamiątkę. Czyńcie to w tym celu, aby nieskończone skarby Mojej Ofiary wznosiły się błagalnie do Boga i spływały łaskawie na tych wszystkich, którzy błagają o nie z niezachwianą wiarą. Powiedziałem: z niezachwianą wiarą. To nie wiedza przyczynia się do zaowocowania Pokarmu i Eucharystycznej Ofiary, lecz wiara. Wiara, że w tym chlebie i winie konsekrowanym w Moje Imię – przez tego, kogo upoważnię Ja albo ktoś, kto przyjdzie po Mnie – jest Moje prawdziwe Ciało i Moja prawdziwa Krew. Kto się nimi karmi, przyjmuje Mnie z Ciałem, Krwią, Duszą i Bóstwem. A kto Mnie ofiarowuje, ten prawdziwie ofiarowuje Jezusa Chrystusa, jak On się ofiarował za grzechy świata. Was [upoważniam do tego]: ciebie Piotrze, nowy Arcykapłanie nowego Kościoła, ciebie Jakubie, synu Alfeusza, ciebie Janie, ciebie Andrzeju, ciebie Szymonie, ciebie Filipie, ciebie Bartłomieju, ciebie Tomaszu, ciebie Judo Tadeuszu, ciebie Mateuszu, ciebie Jakubie, synu Zebedeusza. Dziecko i człowiek bez wykształcenia może Mnie przyjmować tak samo, jak dorosły i uczony. I dziecko, i człowiek prosty otrzymają takie same dobrodziejstwa ze złożonej Ofiary, jakie otrzymuje ktoś z was. Wystarczy, aby mieli w sobie wiarę i łaskę Pana.
anonim2020.06.11 15:45
Oczywiście, że Eucharystia jest źródłem Łaski dla wierzących. Między religią, a magią istnieje zasadnicza różnica. W religii człowiek oddaje się Bogu swemu ojcu, w magii próbuje podporządkować sobie demony. Czyli postawa diametralnie różna. W efekcie Bóg wyzwala człowieka religijnego, a demon zniewala czarownika, bądź czarownicę, czyli efekty różne od zamierzonych.Pokora jest więc źródłem wolności i godności, pycha źródłem zniewolenia i upodlenia, według sprawiedliwego porządku świata, czyli LOGOSU.
OKOpSK2020.06.11 15:30
O tym, że Jezus Chrystus nie miał na myśli spożywania Jego rzeczywistego ciała i krwi, świadczą również następujące słowa: ,,Duch ożywia. Ciało nic nie pomaga. Słowa, które powiedziałem do was, są duchem i żywotem” (J 6.63).Następna sprawa: gdyby Ostatnia Wieczerza posiadała charakter ofiary eucharystycznej, to Chrystus faktycznie złożyłby ją już podczas tej wieczerzy, kiedy wypowiadał owe słowa. Wtedy też ofiara Golgoty byłaby zbyteczna. Tak się jednak nie stało. Biblia mówi bowiem, że ,,bez rozlania krwi nie ma odpuszczenia” (Hbr 9.22). liturgia eucharystyczna, jak i wszystko co się z nią wiąże, nie ma najmniejszego oparcia w Biblii
anonim2020.06.11 22:00
Jak najbardziej ma oparcie w Biblii ,słabo z waszą znajomością Biblii w waszym zborze .
violencja2020.06.11 22:41
My mamy Kościół , odszczepieńcy mają zbór .Nigdzie nie ma miejsca to słowo , lecz kościół.Śmieszą mnie dzieci Lutra/tak, tak do nich się zaliczasz i nieważne czyś jehowita czy zielonoświątkowy , cały czas dzielicie się na różne odłamy/ Luter urodził się w 1483 roku i trochę musiało czasu upłynąć zanim zaczął swoje dyrdymały wymyślać , po prostu musiał opuścić pieluszki.Chrystus umarł na początku ery , a przed Nim był Stary Testament-tysiące lat. Zatem nie pisz o Piśmie Świętym!!!Pismo powstało o wiele wcześniej , nie czekało na jehowitów , ewangelików i innych karcerzy i odszczepieńców.Macie monopol na wiarę? Co myślisz , że Jezus umarł nadaremnie i dopiero jehowe czy inne Go odkryli??? No tak u was Jezus to taki sobie Jezus , Maryja to jakaś kobieta , a Krzyż to nie Krzyż , jeno pal. Zestrachany anonim, tutaj wiele osób pisze , z którymi się nie zgadzam , ale cenię te osoby za brak anonimowości.Jest to wszystko czytelne:stan -to jest stan , stachu - to jest stachu , leszek -to jest Leszek, jest tutaj też pewna pani , biedna i poraniona , która szuka facetów , zapomniałam jaki ma nick.
Leszek 2020.06.11 15:29
Tylko dla Orłów. Nie dla brudasów. CHĘTNI" na Ślub Czystości 05.VII.2020r. "CHĘTNI" DO ŚLUBU CZYSTOŚCI 5.VII.2020r. ZAPISUJĄ SIĘ OSOBY, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w ceremonii na Pustelni Niepokalanów w Grzechynii. Zapisują się osoby, które nie przystąpiły jeszcze do "Ślubu Czystości" IMIĘ: NAZWISKO: MIEJSCOWOŚĆ: Wyrażam zgodę na przetwarzanie i upublicznianie moich danych osobowych KRAJ: Polska http://christusvincit-tv.pl/viewpage.php?page_id=236 Ilość zapisanych osób: 117 (oczekujących: 0) (stan na: 2020-06-11, 15:25)
Leszek 2020.06.11 15:27
Zapisy: Królowa idzie do Sejmu 2020 MANIFESTACJA: Królowa idzie do Sejmu 17 czerwiec 2020 Warszawa Potrzebnych jest 1000 wpisów do uruchomienia procedur prawnych związanych z organizacją manifestacji. Zapisy trwają do 17 maja. Zapisują się osoby deklarujące osobisty udział w manifestacji: Królowa idzie do Sejmu. Wyrażam zgodę na opublikowanie mojego imienia, nazwiska i miejscowości, gdyż ja sam się zapisuję i ja sam dysponuję moimi danymi. Życzę sobie, aby moje imię, nazwisko i miejscowość były przeczytane podczas ogłoszeń przez ks. Piotra Natanka. IMIĘ: NAZWISKO: MIEJSCOWOŚĆ: Wyrażam zgodę na przetwarzanie i upublicznianie moich danych osobowych KRAJ: Polska http://christusvincit-tv.pl/viewpage.php?page_id=248 Ilość zapisanych osób: 867 (oczekujących: 0) (stan na: 2020-06-11, 15:23)
katolicka kretynizacja polski 2020.06.11 15:18
tylko wyjątkowi idioci wierzą że w wafelku jest jezus, oczywiście przed wpuszczeniem go tam swoim czary mary jakimi robi spasiony, pazerny i zazwyczaj pedofilny klecha...
violencja2020.06.11 22:25
Chamie zamilcz, won!