Eksperci ostrzegają: Uwaga! Powietrze w Polsce bardzo zanieszczyszczone - zdjęcie
08.01.17, 16:50Fot. Bogusz Bilewski, lic. CC BY-ND 2.0 via flickr

Eksperci ostrzegają: Uwaga! Powietrze w Polsce bardzo zanieszczyszczone

Powietrze w Polsce jest mroźne i rześkie, ale bardzo zanieczyszczone - przestrzega Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego. Zdaniem rozmówcy Polskiego Radia, sytuację pogarsza bezwietrzna pogoda.

Jakub Jędrak zwraca uwagę, że napływające ze Skandynawii powietrze automatycznie postrzegamy jako pozbawione pyłów, tymczasem podczas mrozów zostaje ono nad Polską bardzo szybko zanieczyszczone. Bo im zimniej, tym więcej palenisk na drewno i węgiel, często też palimy "czymkolwiek".

Jakub Jędrak przestrzega przed bezwzględnym zamykaniem się w domach, gdy normy zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz są przekroczone. Szczególnie rozsądnie należy się zachować, jeśli pomieszczenie jest ogrzewane przez piece i kominki. Przypomina, że ryzyko zaczadzenia jest znacznie groźniejsze niż nawdychanie się smogu podczas przewietrzania.

Stacje pomiarowe, na przykład w Warszawie, wskazują znacznie przekroczenie stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5. Władze stolicy w oficjalnym komunikacie proszą mieszkańców o zachowanie ostrożności i - jeśli to możliwe - powstrzymanie się przed aktywnością fizyczną na zewnątrz.

Oprócz Warszawy, wysokie stężenie pyłów w powietrzu odnotowano także, między innymi w Krakowie, Katowicach i Łodzi.

emde/IAR