Dziś uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata - zdjęcie
21.11.21, 15:18Fot. via: Pixabay

Dziś uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

31

Dzisiejsza niedziela kończy rok liturgiczny. Na tydzień przed początkiem nowego roku i pierwszą niedzielą Adwentu, przeżywamy uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. To uroczystość wyjątkowo ważna, bo wskazującą nam, czym ostatecznie skończy się nie tylko rok liturgiczny, ale cały doczesny świat – królowaniem Chrystusa, który przyjdzie powtórnie, aby osądzić niebo i ziemię.

Kościół w swojej liturgii obchodzi uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata od 1925 roku. Jako uroczystość wieńczącą cały rok liturgiczny ustanowił ją papież Pius XI. W ten sposób liturgia Kościoła podkreśla, że to w Chrystusie i w Jego królowaniu wszystko znajduje swój początek i chwalebny koniec.

Czym jest to Królestwo i czym królowanie Chrystusa? Jezus wyjaśnił tę kwestię Piłatowi:

„«Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd». Piłat zatem powiedział do Niego: «A więc jesteś królem?» Odpowiedział Jezus: «Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu»” (J 18, 36-37).

Najważniejszą różnicą pomiędzy królowaniem Chrystusa, a królowaniem ziemskich monarchów, jest sposób przyjęcia tego królestwa. Bo w przypadku Chrystusa jest to przyjęcie, a nie narzucenie. Chrystus nie zdobywa sobie poddanych mieczem i przemocą. To człowiek, będąc całkowicie wolnym, decyduje czy chce przyjąć to królowanie w swoim życiu. Król wychodzi z inicjatywą, ale to od człowieka zależy czy chce tę inicjatywę przyjąć i stać się poddanym.

„Oto stoję u drzwi i kołaczę: jeśli kto posłyszy mój głos i drzwi otworzy, wejdę do niego i będę z nim wieczerzał, a on ze Mną” (Ap 3, 20).

Zainspirowany tym fragmentem z Apokalipsy św. Jana, Holman Hunt namalował obraz „Światłość świata”. Przedstawia on Jezusa, który stoi u obrośniętych bluszczem i chwastami drzwi. Drzwi te mają reprezentować ludzkie życie. Jezus puka i czeka, aż drzwi zostaną dla Niego otwarte. Nie może jednak sam wejść do środka, ponieważ klamka jest jedynie po wewnętrznej stronie.

Jezus jest Królem, który się nie narzuca. Królem, którego królowanie człowiek sam musi przyjąć. Przyjmując je natomiast, przyjmuje całe Jego Królestwo, Królestwo światłości, pokoju i miłości.

Właśnie na tym polega chrześcijaństwo. Na przyjęciu w swoim życiu królowania Chrystusa. Na oddaniu, zawierzeniu swojego życia Chrystusowi. Na akcie woli, którym decyduję, że to nie ja chcę panować nad swoim życiem, ale chcę oddać panowanie Jezusowi.

Panowanie Chrystusa musi być jednak panowaniem absolutnym. Wielu chrześcijan, na co często zwracają uwagę kaznodzieje, traktuje Jezusa podobnie, jak swoją królową traktują Brytyjczycy. Obrazy Elżbiety II wiszą w brytyjskim parlamencie i innych ważnych miejscach. Królowa bierze udział w najważniejszych uroczystościach i jest przez swoich poddanych tytułowana. Jednak w rzeczywistości nie ma żadnej władzy.

Podobnie w naszym życiu często dzieje się z królowaniem Chrystusa. Nazywamy Go naszym Królem, w naszych domach w centralnym miejscu wisi krzyż i zapraszamy Jezusa na najważniejsze wydarzenia naszego życia. W rzeczywistości jednak na co dzień zapominamy o Jego panowaniu. Podejmujemy decyzje w swoim życiu sami, suwerennie, nie myśląc o tym, czego oczekuje od nas Król.

Uroczystość Chrystusa, Króla Wszechświata jest okazją do dwóch rzeczy. Po pierwsze do tego, aby uświadomić sobie, że nasze życie i istnienie całego świata dopełni się w królowaniu Chrystusa. Po drugie jest to okazja, aby kolejny raz w swoim życiu, świadomie, oddać panowanie Jezusowi.

Modlitwa przyjęcia Chrystusa jako Pana i Zbawiciela

Panie Jezu Chryste, dziękuję Ci za to, że mnie kochasz i że przyszedłeś od Ojca na świat, aby umrzeć za mnie i zbawić mnie. Dotychczas sam kierowałem swoim życiem i grzeszyłem wobec Ciebie. Wiem, że Ty możesz mnie uwolnić z wszelkich moich błędów i uleczyć moje słabości i choroby.

Otwieram Ci zatem drzwi mojego serca i przyjmuję Cię w moje życie jako Pana i Zbawiciela. Zawładnij moim życiem i kieruj nim. Chcę żyć odtąd spełniając Twoją wolę. Spraw, abym zawsze był takim, jakim Ty chcesz mnie mieć. Amen

kak/Fronda.pl, salezjanie.pl

Komentarze (31):

trust2021.11.21 22:07
Dziś była 26 niedziela po zesłaniu Ducha Świętego. Uroczystość Chrystusa Króla jest w ostatnią niedzielę października i tak zostało ustanowione przez papieża Piusa XI, a posoborowie wypaczyło sens tej uroczystości i przestawiło na koniec roku liturgicznego
Dziś we wszystkich Kościołach...2021.11.21 22:05
... śpiewano Pieśń, z Racji Święta Chrystusa Króla : "CHRYSTUS WODZEM, CHRYSTUS KRÓLEM, CHRYSTUS, CHRYSTUS WŁADCĄ NAM! "....... Króluj nam Chryste, zawsze i wszędzie! Kochamy Cię !
Anonim2021.11.21 20:43
To sprawianie bywa czasem bolesne, nie wiedź mnie na pokuszenie, ale pewnie inaczej nie było można, bo pełnia jest piękna choć niełatwa i tylko zwycięzcy czują jej smak.
Anonim.2021.11.21 18:43
Jeż postać z bajki zw NT może być Królem Wszechświata, to Krolem Polski może być Smok Wawelski.
***2021.11.21 18:54
No i czym się popisujesz?......tylko swoją głupotą!
aaa2021.11.21 18:12
ostatnio odkryto 24 planety podobne do Ziemi. będzie beka jak tamtejsi mieszkańcy będą mieć mocniejsze bóstwo wszechświata
***2021.11.21 18:56
Podobno pisząc to chciałeś zabłysnąć!...ale, wyszło jak zwykle.
Po 11 ...2021.11.21 17:25
Niekoniecznie całego Wszechświata. W zeszłym tygodniu dzwonili do mnie znajomi z Proxima Centauri (planeta C), no i oni tam nie znają Jezusa. U nich królem Wszechświata jest niepokalanie poczęty Jarosław. Dalej też jest zabawne bo u nich Józef to Antoni, a Maryja, to Krystyna. Najbardziej jednak byłem zszokowany, jak się okazało, ze Judasz to u nich Zbigniew. Niezłe co?
***2021.11.21 19:00
To co ty tutaj prezentujesz to normalne twoje fiksum dyrdum jest.
Anonimus2021.11.21 19:53
To Szedaya jest
Króluj nam Chryste zawsze i wszędzie2021.11.21 17:00
Jezu, najpiękniejsze Imię Twe. Jezu, gdy się modlę słyszysz mnie. Jezu, gdy upadam podnosisz mnie.Najpiękniejsze, wspaniałe Imię Twe / z pieśni Jacka Silskiego/
­2021.11.21 17:11
Z tym, że on się nie nazywał Jezus, tylko Jeszua.
To bydle żydowskie ciągle na wolności!2021.11.21 16:12
Tu na Frondzie zboczeniec-pedofil pod pseudonimem "𝐑𝐄𝐁𝐄𝐋𝐈𝐀𝐍𝐓" napastował mego syna (13-latek). Oto co mu "proponowal" cyt. "Daj mi proszę swój numer telefonu to z chęcią zadzwonię i zaproszę cię np. na lody?" . . . . . . . . . . . . . Góra z góra ... Dopadnę cię żydzie sk*rwysynie i oduczę pedofilii! . . . . . . . . . . 𝐆𝐝𝐳𝐢𝐞 𝐣𝐞𝐬𝐭𝐞𝐬 𝐊𝐲𝐥𝐞? 𝐈 𝐠𝐨𝐭 𝐚 𝐣𝐨𝐛 𝐟𝐨𝐫 𝐲𝐨𝐮𝐫!
bydle pedofilskie straszy i straszy!2021.11.21 16:54
pedofil krzyczy łapać pedofila! kłapiesz ryjem od 3 miesięcy i nic z tym nie zrobiłeś, czyli sam jesteś pedofilem!
To bydle żydowskie ciągle na wolności!2021.11.21 19:03
Góra z góra ... Dopadnę cię żydzie sk*rwysynie i oduczę pedofilii! .
dzwi2021.11.21 17:00
Zboczona parówo ty nie masz syna , po co kłamiesz ? ? ? podnieca cię to ? ? ?
Lechu K.! ZNÓW KOPIUJESZ WPIS!2021.11.21 17:03
Ile można wytrzymać? Pisząc ten wpis sam go piszesz i udajesz, że to ktoś inny pisze o tobie! .....PRZECIEŻ TO TY JESTEŚ TYM ŻYDEM I PEDOFILEM, JESTEŚ dumny Z TEGO I ZNANY! CHWALISZ SIĘ TUTAJ TYM, OD CONAJMNIEJ 2-3 LAT! WIEMY, ŻE TAK ROBISZ! Opamiętaj się!
jebać pedofilów2021.11.21 18:11
tak tak ryży pedofilu, zwalaj wszystko na jakiegos L.K. , wszyscy cię tu znają żałosna podszywko pod czyjeś nicki
Nie udawaj głupszego niż jesteś!2021.11.21 21:54
Och, Lechu Keller-Krawczyk!.... Aż tak wstydzisz się swojego nazwiska i swoich wyczynów? ... Przecież tak jesteś zapisany w IPN, mam też twój Nr. ewidenc! Podać ci go?--- KOMU CHCESZ TEN KIT WCISNĄĆ, ŻE NIE WIESZ O KOGO CHODZI? Nikt się pod ciebie nie podszywa!--- Otóż, my nie zwalamy na "jakiegoś L.K." , jak piszesz we wpisie! --- To przecież jest faktem, pedziu", że istniejesz Lechu Keller! Czy naprawdę mam ci przytoczyć twoje poprzednie wpisy???---- Mam je zapisane, łącznie z datą, godziną i artykułem! ---- Tam pisze kim jesteś i co wyprawiałeś z dziećmi!... A weź pod uwagę to, że bardzo niedawno pisałeś tu wpis pod nickiem: "....ateista dumny gej"! Więc o co ci biega!? --- Czyżby ci się przez mój wpis plany trolowania pokrzyżowały??? Aj, waj!
rebeliant2021.11.21 16:12
No chociaż koleś ma trochę taki wyraz twarzy jak ci kolesie: https://static.wikia.nocookie.net/aliens/images/8/88/Anunnaki.jpg/revision/latest?cb=20170528211815
dzwi2021.11.21 16:05
Potrzebna jest Intronizacja Pana Jezusa jako Króla Polski. I to niebawem nastąpi.
AAAtomek2021.11.21 16:01
Żyd Królem Wszechświata? Co na to polscy katolicy i równocześnie antysemici z prawicy?
No widzisz "AATomku"..? WŁĄCZ MYŚLENIE!2021.11.21 16:38
Ale cię Lechu, porąbało, doszczętnie! Tak! JEZUS CHRYSTUS JEST KRÓLEM CAŁEGO WSZRCHŚWIATA, NIE TYLKO POLSKI! A jak ty się z tym czujesz "AATomku", czyli Lechu Keller!---- MY , POLACY JESTEŚMY Z TEGO DUMNI! A Ty przecież jesteś Żydem, chociaż polskojęzycznym! A CO TWÓJ NARÓD ZROBIŁ Z JEZUSEM, NIE WIESZ PRZYPADKIEM? ---- UKRZYŻOWALIŚCIE GO!! Więc najpierw zastanów się co piszesz, pomyśl, a potem pisz! Strzeliłeś sobie w kolano!
AAAtomek2021.11.21 17:01
Pisz poprawnie do mnie: Lechu Keler-Wolleński herbu gumowa kaczka. p.s. Dymam twoją starą!
Co ty wyprawiasz, Lechu- "ATomku" ?2021.11.21 16:46
Masz krótką pamięć!?--- Nie znudziło ci się trollowanie?----- Przecież wiemy, że piszesz sam do siebie! Znów się głupcze bawisz!--- To jest takie niskie, takie dno, to co tu robisz! ----- To są wszystkie twoje wpisy, jak np:"rebeliant", "anonim", aatomek", "...kretynizacja", i wiele pozostałych w innych artyk. itd...itd...!
rebeliant2021.11.21 15:42
Prezydenta czarnej dziury ESO 243-49 HLX-1 - nawet tam odczynił egzorcyzmy i z braku grzeszników sam się ukrzyżował.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.11.21 15:31
szcze jezusowi w ryj zwąc go c h u j e m, a na jego zdzirowatą matkę wale klocka! ło k u r w a! pewnie zaraz mnie pyerdolnie jakiś piorun z nieba za "bluźnierstwo" no to czekam 1... 2... 3... , buhaha...
SB - cka kretynizacja Polski 🇵🇱2021.11.21 22:05
🤢🤮🤮🤮 na cienie kretynie!!?
Wierzący2021.11.21 15:29
Dziękujemy Ci Panie Boże Wszechmogący za wszystko co mamy. Chroń nas ,broń nas i ratuj od złego Panie. Amen.
aaa2021.11.21 18:15
ode złego którego sam stworzyłeś. ot tak dla jaj. i żeby gnębić wiernych którzy się na to złapią. taka podpucha. masakra.
***2021.11.21 19:03
Widać, że "jesteś" w temacie....głupolu!