Dzieci, brakuje nam dzieci!!! Dlaczego jest ich tak mało? - zdjęcie
24.04.19, 09:40fot. Mulan.pl

Dzieci, brakuje nam dzieci!!! Dlaczego jest ich tak mało?

66

Dzieci, brakuje nam dzieci! W Polsce wciąż na dramatycznie niskim poziomie jest dzietność. Współczynnik dzietności powinien wynosić 2,1 - a wynosi zaledwie 1,45. Nie zapewniamy sobie nawet prostej zastępowalności pokoleń. Będziemy wymierać - a szerzące się w kraju zwyczaje wskazują, że o ratunek będzie bardzo trudno.

Ostatni raz "wystarczająca" liczba dzieci urodziła się w Polsce w 1989 roku. Współczynnik dzietności wyniósł wówczas 2,06. Później cały czas notowano spadki. To zaskoczyło demografów i socjologów, bo liczono, że w połowie lat 90. nastąpi duży skok. W wiek rozrodczy zaczęły wówczas wchodzić kobiety urodzone na przełomie lat 70. i 80., wielkiego szczytu demograficznego.

Dlaczego tak jest? Czy wszystko tłumaczy niepewność jutra? Nie tylko. Według prof. Piotra Szukalskiego, demografa i gerontologa z Uniwersytetu Łódzkiego, w latach 90. zaczął całkowicie zmieniać się model rodziny. Przyczyny są złożone, choć, oczywiście, czynniki ekonomiczne też odgrywają pewną rolę.

"Podstawowymi przyczynami słabszego i późniejszego wystąpienia kolejnej fali urodzeń [...] są odraczanie decyzji prokreacyjnych i zmiana modelu rodziny. Z uwagi na niepewną sytuację w pierwszych latach pracy zawodowej oraz dłuższe pozostawanie w systemie szkolnym, młodzi mieszkańcy naszego kraju później niż ich rodzice podejmują decyzję o formowaniu związków i wydaniu na świat potomstwa'' - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Wiek rodzących kobiet cały czas rośnie. W roku 1989 wynosił średnio 26,8 lat, w roku 2017 - już ponad 30 lat. W roku 1989 najwięcej dzieci rodziły kobiety w wieku 20-24 lata, dzisiaj już w wieku 25-29 lat. Coraz więcej rodzą też kobiety w wieku 30-34 lata.
W roku 2016 urodziło się o 13 tysięcy dzieci więcej, niż rok wcześniej - 382 tysiące. W roku 2017 było jeszcze lepiej - na świat przyszły 402 tysiące dzieci. To właśnie dało współcznnik dzietności 1,45 (i tak ciągle fatalny!!!).

Ale już w 2018 roku znowu poszło w dół... Dzieci urodziło się 388 tysięcy.

I właśnie dochodzimy do wyczerpania kwestii ekonomicznej. Koniunktura jest w kraju dobra. Pracy nie brakuje. Dotkliwej biedy nie ma. Jest duża państwowa pomoc dla rodzin, wysokie świadczenia finansowe. Ale mimo wszystko... dzieci rodzi się mało.
To problem mentalności. 

,,Upowszechniają się - zwłaszcza na wczesnych etapach dorosłości - takie formy intymnego pożycia, które prowadzą do mniejszej liczby potomstwa czy nawet bezdzietności'' - mówi prof. Szukalski.

W związkach widoczne jest "występowanie takich ich form, które budują poczucie mniejszej pewności - jak to się dzieje w związkach nieformalnych. Dodatkowo odraczanie urodzeń prowadzi do narastania skali problemów z niepłodnością i bezpłodnością, co również prowadzi do zmniejszania się spodziewanej fali urodzeń'' - wskazuje.

O co więc chodzi?

Związki są nietrwałe. Ludzie stosują środki antykoncepcyjne. W kółko odraczają decyzję o dziecku. Kobieta chce najpierw studiować, pracować, bycie matką jest dopiero na dalszym planie. Młodzi ludzie często obawiają się, czy pogodzą wszystkie obowiązki z dzieckiem. Zanika kategoria poświęcania. Na pierwszym miejscu jest własne "ja". 

Taka egoistyczna kultura wymiera. Szkoda, że Polacy wpadli w taką pułapkę. 

bsw/Forsal.pl

Komentarze (66):

Lach2019.04.25 7:07
bo samotne mamusie ktore rzad wspiera nie sa w stanie narodzic i wychowac samotnie tylu dzieci
go\305\233\304\2071112019.04.25 3:20
człowiek się rodzi i to mu szkodzi. na ten durny świat pełen nieszczęść i niesprawiedliwości lepiej się nie pchać. młodzi myślą jak przeżyć za 2200zł jako wyrobnicy albo uciekają z kraju.
lila2019.04.24 21:48
Dzisiejsze młode kobieta nie chcą powielać życia swoich matek. Urobionych po pachy, matek Polek. Z pracy zawodowej do roboty w domu... Mężczyzna nie musiał wiele przyszedł z pracy zawodowej - kapcie, fotel, gazeta. Być może rola ojca się pomału zmienia, ale ciągle to za mało. Póki mężczyzna nie zmieni swoje podejścia do odpowiedzialnego rodzicielstwa i nie będzie sprawiedliwego podziału obowiązków domowych, to przyrostu naturalnego nie będzie. Sama Fronda, niestety w swoich artykułach dotyczących roli kobiety i mężczyzny trzyma się stereotypów i zamiast mobilizować młodych mężczyzn do zmian, nadal żąda od kobiet poświęceń. Świat młodych kobiet zdecydowanie szybciej ewoluuje, natomiast mężczyzn i (mam wrażenie,) nie tylko stoi w miejscu, ale się cofa. Dzisiaj osobnicy płci męskiej to często wieczni chłopcy z zarostem i wyrobioną muskulaturą, ale mało rozgarnięci życiowo, więc nie tylko nie zrobią w domu za wiele to jeszcze nie zarobią na rodzinę.
Wojtek2019.04.24 21:36
Środki antykoncepcyjne tylko na recepty dla ludzi która mają co najmniej 2 lub troje dzieci,noi częściej wyłączać prąd w domach jak za PRL.
Marcel2019.04.24 17:55
Oprócz wielu przyczyn, chociaż nie wszystkich tu wymienionych, JEDNĄ Z GŁÓWNYCH PRZYCZYN MAŁEJ DZIETNOŚCI JEST TEŻ ANTYKONCEPCJA I ABORCJA! NIESTETY!
Polak #R2019.04.24 17:49
Czy ten portal przypadkiem nie trąbił że 500+ to nasza ziemia obiecana, Frondo, o co więc chodzi ? #R
zdziseg2019.04.24 17:20
Ale niespodzianka! seerio? W kraju gdzie nie istnieje wzajemny szacunek instytucji państwowych do obywatela, zarobki są jak na Białorusi, ceny jak w Niemczech, szkoła i telewizja wychowały społeczeństwo na ludzi których największą życiową ambicją jest znalezienie dobrej pracy, NIE stworzenie świetnie prosperującego biznesu który generowałby tysiące miejsc pracy tylko znalezienie pracy, chociaż nie, ostatnio ludzie też chcą być "influencerami" a ludzie dodatkowo skaczą sobie do gardeł z dla zasady(wystarczy rzucić dowolne hasło w telewizji a społeczeństwo się podzieli na 2 pzeciwstawne obozy . W państwie gdzie z jednej strony opieka socjalna jest nie wystarczająca do normalnego życia a z drugiej strony to samo państwo karze za próbę wzięcia swojego życia we własne ręce. W Państwie gdzie nie istnieje przemysł ani gospodarka oparta na innowacjach, W jednym z najgorszych o ile nie najgorszym miejscu do życia w UE brakuje nam dzieci?!?!?! jak to? Przecież to nie ma sensu xD
inż Mamoń2019.04.24 16:30
Kto dał tytuł profesorski temu baranowi - wychowanek Łysenki? Niech Szukalski poszuka rady u pani Gucwińskiej, z mężem wiele młodych pokoleń człekokształtnych wyhodowali i na rozmnażaniu zagrożonych gatunków lepiej się od niego znają. Nie praca, a warunki życia i perspektywy rozwoju się liczą. Wegetacja to nie życie i nie ma co nowych dzieci w te bagno zwane "życiem w Polsce" wciągać - widać to jak na dłoni po wskaźniku urodzin Polaków na emigracji...
antypis2019.04.24 15:19
bzdury pisza tutaj i autor tekstu i komentujacy ponizej. Głownym powodem braku urodzen jest beznadziejna sytauacja mieszkaniowa wynikajace z niskich płac! Zeby miec dzieci,, swoja rodzine w pierwszej kolejnosci potrzeba mieszkan!!! Nie wazne juz jakich,, czy tanich czy drozoszych, ale poprostu dach nad głowa! swoj kąt. Nie pomieszkiwanie katem gdzies u tesciow czy piwnicach jak szczury jakies ale normalne cywilizowane warunki! Bo skonczyly sie czasy dawne jak mieszkanie w kupie calymi rodzinami. Dzis nikt juz nieczuje sie gorszy jeden od drugiego nie wspominajajc o milosciwie nam panujacych elitach. Niech Milosiwy Rzad nie mysli ze za 500+ mozan soie ułożyc zycie. Jakie sa ceny mieszkan, domow. dzialek,, kazdy wie, I wie ze z dzisiejszych wyplat i plusów Pisowskich da sie kupic mieszkanie za godziwa cene. Jesli juz to za krwiopijczy kredyt na cale zycie swoje i potomkow. Tak wiec jesli Rzad powaznie mysli o dzietnosci to to jest podtstawa. Niewazne jak to zrobia,, czy poprzez zwikszenie płac zwyklych obywateli,, czy normalne programy miezkaniowe spoleczne,, bo do poki ludzi nie bedzie stac na swoje mieszkanie za normalna pieniedze to zdnego wzrostu nie bedzie. Dlatego tez kazdy edzie za granice po kase zeby tu nie musiec zaciagac ydowskeigo kredytu,, a jak juz tam pojedzie to juz tam sie mnoza,, i tam zostaja. Nie kazdy ma bogata rodzinke, ktora mu fundnie to i owo. No i wazne sa inne sprawy ,,, jak godna polityka propolska, a nie poddancze, zawstydzajace seriale obciachu jak wspr ust o IPN,, klekanie przed USa i Izraelem, strach przed kadym,, nawet byle panstweko rzadzi naszymi Matołami,, o Mossbacher juz ni ewpsoinajc,, czy o Danielsie... z sie patrzec na to nie da, WSTYD PISIE!!!!
Urszula2019.04.25 8:16
Zgadza się. Nie zostane babcią bo mój syn mieszka u teściowej w koszmarnych warunkach. Dom to drewniana ruina zimą nie do wytrzymania. Aby choc troche ten dom ogrzać potrzeba sporo pieniędzy na opal. Synowa oświadczyła, ze w takich warunkach nie będzie chować dzieci. Nie stać ich na zakup mieszkania więc wegetują. Warunki bytowe to prawdziwa przyczyna zmniejszającej się dzietności w Polsce. Nie 500+ i inne plusy, ale przyzwoite zarobki, mniejszy podatek i rodziny same się utrzymają. No i stabilne dobre prawo dające poczucie bezpieczeństwa.
rozbawiony2019.04.24 13:48
Bo dzieci robią tylko nierobotni debile a tam jak wiadomo kretynizm jest dziedziczony i natura sama eliminuje
dr House2019.04.24 13:46
"Kobieta chce najpierw studiować, pracować, bycie matką jest dopiero na dalszym planie." Przecież jak wszyscy wiedzą kobieta to zestaw narządów podtrzymujących macicę przy życiu i jedyny celem życiowym kobiety powinno być rodzenie dzieci!
Urszula2019.04.24 13:44
Dlaczego płaczesz frondo? Przecież niedawno niejaki Kuźmiuk ogłosił, że: http://www.fronda.pl/a/zbigniew-kuzmiuk-500-to-inwestycja-i-dziala,125443.html No to jak to jest? Może sie zdecydujecie. Działa to to czy nie działa.
WKL2019.04.24 13:24
Gdyż jest słaba promocja rodzicielstwa, jeśli jest to skutecznie rozbija się o propagandę - promocję lewactwa ( promocja aborcji, rodzina jest zła, życie bez dziecka jest lepsze itd.).
JanP2019.04.24 12:33
A za złej komuny dzieci rodziły się na potęgę. Dobrobyt nie sprzyja dzietności, wystarczy spojrzeć na kraje afrykańskie, gdzie bieda aż piszczy a dzieci rodzi się bez liku. Wydaje się, że główną przyczyną sprzyjającą dużej dzietności jest nieograniczona ilość wolnego czasu, z którym nie wiadomo, co zrobić.
margeritta2019.04.24 12:40
A jaki % tych dzieci, które rodzą się "bez liku" dożywa dorosłości?
JanP2019.04.24 18:27
Co ma piernik do wiatraka.
darek2019.04.24 12:13
Nie jestem socjologiem, a wiedziałem to już dawno. Z obserwacji. Najmniej dzieci jest wśród znajomych informatyków, co zarabiają dużo, a wcale długo nie pracują.
Olej2019.04.24 11:35
W tym kraju cały czas były i są ,,wspaniałe warunki'' I właśnie dochodzimy do wyczerpania kwestii ekonomicznej. Koniunktura jest w kraju dobra. Gdzie ? W dużych miastach ? Kobieta 30 letnia, dziecko 2,5 roku, żłobek 1500 za miesiąc, wypłata z pracy 2200 netto. Dziecko w żłobku choruje, zwolnienia z pracy, cięcie pensji, wydatki na lekarstwa i lekarzy, gdyż w małych miejscowościach przychodnie są zapchane i nie ma możliwości wizyt na ubezpieczalnię. To tylko jedno dziecko, którego utrzymanie obrazuje koszt pampersów, ubrania, wózka i innych akcesorów niezbędnych dla dziecka. Mąż 3000 netto, kredyt na mieszkanie 1500, czynsz 500 Rachunki są proste. To są te warunki ? Walicie banialuki w propagandzie sukcesu. Więcej umiaru ! Jeszcze warto zajrzeć do biur pracy i zobaczyć jaki % kończących szkoły dostaje pracę, jaką pracę i za ile ? Jaki % jest zatrudnianych na umowach śmieciowych lub podobnych w formie ? Polska ma koniunkturę dzięki pracy Polaków za granicą i zarabianym tam pieniądzom. Przemysł produkuje taniością siły roboczej, niskim kosztom pracy w porównaniu ze strefą euro. Polska wciąż pozostaje tanim kooperantem dla Niemiec i gospodarek zach.europejskich.
anonim2019.04.24 11:33
Nie pomógły więzienia za aborcję ? Nie pomogły 500+ ? Widać Polacy nie chcą żyć w katolibanie. Na wyspach jakoś mają dzieci i to dużo. Howgh.
Homer2019.04.24 11:44
Coraz więcej muzułmanie:)
adam2019.04.24 11:26
Dlatego uważam że każdy ksiądz powinien dać przykład..!
To ja2019.04.24 11:26
Myśle że powinno się przyjmować emigrantów z Syrii dać im 1000+ oni lubią robić dzieci za pieniądze socjalne, albo inna możliwość emerytom umożliwić szybką eutanazje wtedy problem emerytur bedzie rozwiązany
To ja2019.04.24 15:13
Mozna jeszcze kobiety zapładniać in vitro by rodziły dzieci wychowywać je w obozach katolickich następne łączyć w piękne blond pary
margeritta2019.04.24 11:11
"Kobieta chce najpierw studiować, pracować..." Wstrętne egoistki.
Kato-socjalizm2019.04.24 20:40
A rząd się stara pieniążki+, emeryturka+ a te wstrętne egoistki same chcą zarabiać na swoja rodzinę. Kamieniować publicznie inaczej przepadniemy..
Marek212019.04.24 10:43
Miłość do Ojczyzny, Partii i Prezesa nie sięga do sypialni.... Na nowy Lebensborn tez się raczej nie zanosi.:-)
Jarosław Leśny 2019.04.24 10:14
W PRLu można było wszystko załatwić za "półlitra" PiS zdaje się myślał tym samym tokiem rozumowania. Mam pytanie natury teologicznej. Czy dziecko poczęte wyłącznie dla tych 500zl będzie się kiedyś dobrze czuło ze świadomością, że rodzice w innym wypadku nigdy by się na nie nie zdecydowali ? I czy produkcja dzieci dla pieniędzy jest etyczna byleby zapewnić emerytury następnym pokoleniom?
ObwisłemuNieStajeOdwagiŻebyRodzicomZostawićKasę2019.04.24 10:12
Idioci z PiS myśleli, że Polacy za jałmużnę rzucą się do kopulacji... Zrobili tak tylko menele, patologia i upośledzeni umysłowo zdolni do rozrodu. Większość Polaków w wieku prokreacyjnym jest na tyle dobrze wykształcona, żeby zrozumieć koszty odpowiedzialnego, samowystarczalnego posiadania dziecka. A tym jałmużna nie wystarcza. Oni potrzebują dla własnych dzieci tych pieniędzy, które państwo zabiera im w horrendalnych podatkach. A gdyby nie zabierało - nie miałoby czego rozdawać za głosy wyborcze. Polki w Wielkiej Brytanii rodzą wiele dzieci. W Polsce tego nie robiły. Żoliborski zdziecinniały starzec wie dlaczego, ale jemu to zwisa. Od dziecka.
Homer2019.04.24 11:41
Problem jest taki, że generalnie to zwisa polskim politykom z rządu i opozycji która kiedyś już rządziła. Brak wyobraźni, chęć nachapania się za wszelką cenę kosztem wspólnoty. Ale też i naród nie bardzo jest zdeterminowany żeby tą sytuację zmienić - małe zaangażowanie społeczne, myślenie tylko o sobie.
Cogito ergo sum2019.04.24 10:09
Dzieci są tam gdzie panuje wzajemne zaufanie i miłość. Kiedy ludzie obawiają się porzucenia, nie zdecydują się na więcej dzieci. Kryzys instytucji małżeństwa jest główną przyczyną kryzysu demograficznego. Nie chodzi o pieniądze. Ludzie bogaci nie mają dużo dzieci. Standardowa dwójka i nic ponad to. Proszę popatrzeć na naszych aktorów nie wspominając o celebrytach.
Alicja 2019.04.24 9:59
"I właśnie dochodzimy do wyczerpania kwestii ekonomicznej. Koniunktura jest w kraju dobra. Pracy nie brakuje. Dotkliwej biedy nie ma. Jest duża państwowa pomoc dla rodzin, wysokie świadczenia finansowe. Ale mimo wszystko... dzieci rodzi się mało." Bo normalni, odpowiedzialni ludzie chcą utrzymać siebie i dzieci nie ze świadczeń, tylko z własnej pracy. Należało zwiększyć kwotę wolną od podatku (co PIS obiecywał) i ograniczać podatki, które zubożają pracujących o około 1/3 zarobionych pieniędzy.
antypis2019.04.24 15:21
bo brakuje ludziom mieszkan! to podstwa zeby ta kwestie ruszyc, To takie oczywsite!
Kato-socjalizm2019.04.24 20:34
Mieszkań nie brakuje tylko ludzie biedni, tresowani że państwo da miskę ryżu, nie ma co się starać o więcej bo i tak zabiorą żeby na kolejną miskę było.
Rana2019.04.24 9:59
500+ do likwidacji, nie spełniło założonego celu. Należy wprowadzić podatek kastralny dla osób posiadających majątek ponad 1 milion złotych, ożywi to rynek nieruchomości, obniży ceny, a przez to rodziny będzie stać na dzieci. Do tego ogromna dotacja na szkoły, szpitale i drogi. No i usunięcie religii ze szkół, żeby na czymś oszczędzić.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.24 10:02
Podatek 'obniży ceny'? Ty masz nierówno pod sufitem. A tak przy okazji - skąd ty wiesz, jaki był cel 500pluszsz? Nie rżnij mądrali, bo ci brakuje.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.24 10:03
nie podszywaj się, zboku
qwertry2019.04.24 9:58
Jak to. Przecież rząd, prezydent i wy na łamach tego portalu krzyczycie jakim wielkim sukcesem jest 500+. To co ? Gdzie kto i kiedy kłamie? Pewnie jak zwykle wszyscy zawsze i wszędzie.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.24 9:57
Zwryrodniały 👿katolicki👿 ksiądz-bydlak zaatakował geja w kościele, zdarzenie zostało nagrane https://www.facebook.com/watch/?v=421697275308089 https://www.tvn24.pl/plock-kontrowersyjny-grob-panski-interweniowala-policja,929944,s.html Ma szczęscie bydlak, że nie trafił na mnie. Na miejscu Mateusza zdzielibym tego psychola po mordzie. Katole z propagandą nienawiści nie mogą się powstrzymać nawet w święta....
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.24 10:03
przestań się podszywać, ty zwyrolu
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.24 11:11
Skretyniiały słowiczku to jest bardzo nieudany numer i tak każdy z łatwością po treści rozpoznaje prawdziwego :) (ten prawdziw)
Marcel2019.04.24 17:51
Tego jeszcze nie było! Sam do siebie piszesz! I sam się wyzywasz! Ale jaja, ale jaja!
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.24 9:57
🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈 Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już ❤️10960zł!❤️ - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować." 🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈
ZERR02019.04.24 9:57
Główną przyczyną załamania dzietności jest istnienie PRZYMUSOWEGO ZUSu. Drugą przyczyną jest postępowa indoktrynacja, szczególnie propaganda genderyzmu Trzecia przyczyną jest upaństwowienie dzieci - rodzice nie decydują o większości spraw i sa ich pozbawiani pod byle pretekstem Czwartą przyczyna jest opresyjny, socjalistyczny system fiskalny Piąta przyczyną jest celowe zatruwanie żywności Szóstą przyczyną są szczepienia, celowo tak modyfikowane aby ludzi ogłupiac i sterylizować. Za wszystkimi przyczynami stoi żądza władzy eskimoskich elit bankierskich.
Pracownik2019.04.24 10:12
O kurde, te rewelacje to masz chyba z filmików z żółtymi napisami.
ZERR02019.04.24 10:23
poważny półdebil z ciebie
Pracownik2019.04.24 10:33
Do pełni obrazu prawaka-foliarza brakuje tylko żebyś wierzył w chemitrails, płaską ziemię i zabójczy wpływ sieci 5G xD
ZERR02019.04.24 10:43
nia ciebie nie trzeba sieci 5G, mądrallo na ciebie wystarczy zwykła komórka, która jak wykazano w badaniach naukowych, noszona w kieszenii obok jajec niszczy połowę plemników. Frajer z ciebie.
Lewak2019.04.24 10:13
Ty jesteś najlepszym przykładem ogłupiania.
ZERR02019.04.24 10:25
Ty jesteś najlepszym dowodem że lewak to mądralla
AGNIESZKA TO ZYDOWSKA WYWLOKA2019.04.24 10:31
A jak już wymienisz wszystkie punkty teorii spiskowej ( to ze szczepionkami wymiata) to dodaj jeszcze najważniejsze. Kobiety wreszcie decydują za siebie. Chcą sie uczyć, pracować, robić kariery zawodowe. Dzieci rodzą kiedy chcą, mogą, nie na akord, bo tak trzeba.
ZERR02019.04.24 10:40
Ależ niech decydują za siebie. Nie chcę tylko aby inni, dziwni ludzie decydowali za nie, jak im wybić to z głowy. nb co w tym jest 'spiskowego'? Za pierwszy punkt przyznano nagrodę Nobla z ekonomii w 92. drugi jest oczywisty i propagandyści LGBT mówią o tym prosto w oczy. trzeci jest faktem - państwo decyduje o prawie wszystkim. czwarty to następny fakt - jak obliczyło Centrum im. A.Smitha w latach 90tych, pracownik był skubany podatkami w 83% 5 i 6 to dłuższa rozprawka, ale mam swoje racje nic w tym nie było spiskowe
AGNIESZKA TO ZYDOWSKA WYWLOKA2019.04.24 11:03
Prawda jest prostsza. Kobiety są mądrzejsze i bardziej niezależne niż byś chciał.
jola2019.04.24 10:52
ZERRO, na 1000% się z Tobą zgadzam, tak właśnie jest
alcapone2019.04.24 11:03
Mam inny obraz przyczyn. Odchodzenie od wiary. Zazwyczaj w rodzinach katolickich jest więcej dzieci. Zbyt długi czas nauki i zbyt wielka jej intensywność, to jakoś dziwnie zabija w młodych ludziach entuzjazm i optymizm, czyni ich kalekami często mętnych formułek udających naukę. Ludzie osadzeni głęboko w nauce są zazwyczaj dziwnie niesprawni i zagubieni, nieporadni życiowo, jak oni mają poradzić sobie z wychowaniem wielu dzieci. Wśród analfabetów problem niskiej dzietności nie istniał nigdy. Nadmiar idioten przepisów ( obecnie Polska jest w czołówce ), też zabija entuzjazm i optymizm. Jak tutaj rodzić dzieci. Niepewność finansowa jutra, wynik jakoby genialnej reformy Balcerowicza, która w istocie polegała na steku paranaukowych bredni ( mamy tutaj pełną kompromitację polskich ekonomistów, tylko nieliczni szybko się zorientowali że mają do czynienia z bredzącym imbecylem psychopatą ). Rozrost dużych aglomeracji. Już setki lat temu zauważono, że w dużych skupiskach miejskich ludzie dziwnie nie mają ochoty mieć dzieci. Od zawsze wiedziano że miasta mają ujemny przyrost naturalny, gdy wieś dodatni.
alcapone2019.04.24 11:13
Oczywiście należy dodać gigantyczny szum medialny, kompletnie niezrozumiały chaos. Teraz przeciętny człowiek jest w ciągu dnia atakowany większą ilością agresywnych informacji niż 100 lat temu przez rok. Realnie funkcjonują jak żołnierz na froncie pod ostrym ostrzałem. To powoduje oczywiste zaburzenia funkcjonowania jego psychiki.
Bebik2019.04.24 11:07
Jeszcze jeden powód: polska młodzież wyjeżdża za granicę i tam żyje i ma dzieci, bo w Polsce płace są śmiesznie niskie. Za takie minimalne nie da się utrzymać rodziny. Dlaczego przed świętami w sklepach i w kościele pojawia się ogromny tłum młodych ludzi z małymi dziećmi? Przyjeżdżają do rodziców na święta.
moher2019.04.24 11:29
Zeero, nie pi…dol.
Marcel2019.04.24 17:48
MOHER!, Nie poniżaj nas swoim ohydnym słownictwem i sam się nie ośmieszaj ! Można niektóre słowa zastąpić innymi, mniej obraźliwymi i wtedy będzie bez wielokropka! OK!
Michał2019.04.24 9:56
Pińcet plus nie pomogło.... Może zwyczajnie ludzie, nie chcą się mnożyć jak króliki. Tylko zapewnić swojej rodzinie odpowiedni byt, rozwój, stabilność i bezpieczeństwo. Dzieci to odpowiedzialność, a nie żywioł. Nie traktujmy urodzenia dziecka na równi ze zrobieniem kupy.
ZERR02019.04.24 10:04
jakie 'króliki'? dwoje, troje to 'króliki'? Masz nierówno pod sufitem, hejterze. jedynak albo zerak - to jest dopiero masakryczna nieodpowiedzialność.
marmar2019.04.24 18:20
A ile ty już masz tych dzieci, że tak chętnie pouczasz innych o nieodpowiedzialności?
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.24 20:04
Nie twój zassany interes, singlu z kotem.
Angelus2019.04.24 9:51
To 500+ nie pomogło? A pani ospała była taka pewna :(
Stanislaw znad Dunajca2019.04.24 16:32
A ta armia antyrodzinnych i chłopiałych feministek, myślisz, że nic nie robi? Silna propaganda antyrodzinna zboczeńców nie może być bez śladu i jakiegoś rezultatu!