Decyzję o zamknięciu świątyni w Brukseli forsował radny tego miasta Philippe Close, który przekonywał, że koszty utrzymania świątyni stają się „już nie do zniesienia". Radni chcieli początkowo wyburzyć budynek. Jednak w końcu zdecydowano o wykorzystaniu go do celów komercyjnych. Budynek został jednak niedawno odnowiony dzięki datkom wiernych, nie przeszkodziło to niestety by kościół został przerobiony na bazar. W jego ślady może iść 30 kolejnych świątyń. „Zjawisko sprzedawania świątyń, bądź wykorzystywania ich do innych celów niż cele sakralne, jest szeroko rozpowszechnione w Europie Północnej - zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, gdzie około 50 tys. miejsc kultu ma problemy z utrzymaniem. Wiele z nich w ostatnim czasie przekształconych zostało w sklepy, bazary lub biura, a nawet mieszkania. Zjawisko to ma również miejsce we Włoszech. W zabytkowych murach przepięknie usytuowanych świątyń urządzane są obecnie popularne lofty lub eleganckie biura” - informuje piotrskarga.pl.
W Maastricht w świątyni zrobiono księgarnię, przy okazji w miejscu ołtarza umieszczając kawiarnię. Gorzej sprawa wygląda na Wyspach Brytyjskich, których mieszkańcy mają coraz mniejszy szacunek do świętych miejsc. W Internecie łatwo znaleźć zdjęcie hipermarketu Tesco, który umieszczono w jednej ze świątyń. W Leeds jeden z kościołów zamienił się w Halo Bar Night Club, gdzie odbywają się typowe dyskoteki. Nawet Włochy nie ominęła moda na urządzanie knajp w miejscu, gdzie sprawowano Eucharystię. Portal VaticanInsider informuje, że w samych Włoszech jest pół setki kościołów na sprzedaż, w tym słynny XVIII-wieczny kościół w Asti- Confraternita di San Michele. Niektóre ze sprzedawanych kościołów uzyskały już pozwolenia na zmianę przeznaczenia, a tym samym mogą stać się mieszkaniami.
W 2009 roku Stolica Apostolska wyraziła swoje oburzenie wobec desakralizacji świątyń i przeznaczania ich na inne cele. "To nie jest tylko kwestia przyzwoitości i dobrego smaku, ale także wrażliwości wobec religii” – mówił kardynał Giovanni Battista. W 1997 roku budynek kościoła chciał kupić nawet Jerzy Urban by urządzić tam dyskotekę a może i dom uciech. Problem sprzedawania budynków sakralnych ma jednak poważniejsze konsekwencje niż urządzanie w nich dyskotek czy bazarów. Przykład Jerzego Urbana, obecnego guru zblazowanej, palikotowej lewicy, pokazuje, że takie budynki mogą kupować fanatyczni antyklerykałowie by dokuczać chrześcijanom. Na takich obrzydliwych gazetkach jak „Fakty i mity” zarabia się w Polsce niezłe pieniądze co pokazuje oświadczenie majątkowe Kotlińskiego. Janusz Palikot z Jerzym Urbanem również nie należą do ubogich Polaków. Niewiele trzeba by prowokatorzy kupili sobie świątynie i urządzili w niej biura dla swoich pisemek, lokal KPH czy (to dotyczy europejskich krajów) klinikę aborcyjną. Można podejrzewać, że jak Palikot wypali się ze swoich pomysłów (chęć legalizacji heroiny pokazuje, że jest blisko) to może wpaść na tak diabelski pomysł. Chyba już lepiej wyburzać historyczne świątynie by nie dostawały się w łapy przeciwników Chrystusa.
Łukasz Adamski
Komentarze (0):
alderamin Jan. 2, 2012, 9:05 p.m.
o zgrozo! kiedyż zostanie przerwana cienka nić tolerancji i miłosierdzia ? oby jak najprędzej! Marana Tha.
Wojtex Jan. 2, 2012, 9:10 p.m.
eh, w mainstreamowych mediach aż roi się od lewackiej muzyki. spojrzcie czym teraz zbawia się ci zblazowani ludzie, ktorzy uwazaja, ze pozjadali wszelkie rozumy! http://www.youtube.com/watch?v=uIXVYN2gkrE&feature=related - wystarczy tutaj kliknąc, by zobaczyc jak pewien zespol jako swojej promocji uzywa krzyza! nawet plytę nazwał cross (ang. krzyż). na koncertach podswietlaja i obracaja krzyze do gory nogami
Wjtk Jan. 2, 2012, 9:24 p.m.
Świątynia była zamieniana na świątynię w związku ze zmianą wyzanania w społeczeństwie - nie widze tu żadnej analogii.
A odnośnie artykułu - no cóż, dziś oni zamieniają dom boży na bazar owocowo-warzywny, a Bóg uczyni potem to samo z ich krajem. Oby się opamiętali nim będzie za późno.
Polipid3 Jan. 2, 2012, 10 p.m.
no cóż efekty \"nowej tej no jak jej tam\"?
Polipid3 Jan. 2, 2012, 10:01 p.m.
Nowe kościoł są chyba specjalnie tak budowane że łatwo je przerobić na magazyn albo supermarket ...
Mareczek Jan. 2, 2012, 10:16 p.m.
A swoją drogą... jakie to zabawne, że na Frondzie tylu nieprzyjaciół Kościoła czycha, jacy pracowici są... bardziej pracowici niż katolicy na onecie...
Szarlej Jan. 2, 2012, 10:55 p.m.
To może niech Stolica Apostolska zakaże sprzedawania kościołów? Jak już świecą pustkami, to niech będą zamykane na klucz i koniec, niech niszczeją póki nie znajdą się wierni zdolni je odbudować.
tia Jan. 2, 2012, 11 p.m.
Nie widzę problemu w budynkach, skoro zostały zdesakralizowane. Widzę problem w Kościele, który wymiera na zachodzie. Zachód potrzebuje reewangelizacji i to pilnie.
Adalbert1241 Jan. 2, 2012, 11:47 p.m.
Ciekawe co o tym temacie sądzą nasi prawosławni bracia w Rosji.Mają duże doświadczenie w takich sprawach.Chętnie usłyszałbym zdanie Kościoła Wschodniego. Pora już chyba zapytać.
Tobiasz1 Jan. 3, 2012, 12:32 a.m.
Wspomniany kościół w Leeds widziałem osobiście. Anglikanie mają dość swobodny stosunek do własnych świątyń. Prawie przy każdym, w którym nadal sprawują swoje \"nabożeństwa\", często w podziemiach, działają kawiarnie. W tych pozbawionych funkcji religijnych - w najlepszym wypadku umieszcza się dziwne \"instalacje\". Wiele pięknych katolickich kościołów i opactw zburzono do gruntu już za Henryka VIII. Zapewne takie podejście ukształtowało mentalność poddanych Korony na kolejne wieki. A że Kościół Katolicki coraz bardziej się protestantyzuje, więc i w Europie takich wypadków będzie więcej.
BERTO Jan. 3, 2012, 7:46 a.m.
Redaktorze Terlikowski!!!! Skrót pod wezwaniem zapisujemy: pw. Tam nie ma dwóch kropek, podobnie jak w np. Błagam, nauczcie się pisać poprawnie, to nie są literówki, ale nieznajomość pisowni j. polskiego. Wstyd! Poprawcie, proszę!
BERTO Jan. 3, 2012, 7:47 a.m.
55.3. Stawia się tylko jedną kropkę po skrócie nazwy dwu- lub wielowyrazowej, jeżeli wyrazy następne rozpoczynają się od spółgłoski, np.
class=\"Przyklad Pojedynczy\">bm. (= bieżącego miesiąca), ds. (= do spraw), cdn. (= ciąg dalszy nastąpi), itd. (= i tak dalej), itp. (= i tym podobne), jw. (= jak wyżej).
class=\"zasady\">UWAGA: W nielicznych przypadkach stawia się kropkę po skrócie każdego wyrazu dla odróżnienia dwóch podobnych zapisów, np. br. (= bieżącego roku), ale: b.r. (= bez roku; brak roku wydania).
Jalud1 Jan. 3, 2012, 7:50 a.m.
Bolszewicy z początku XXw. wyburzali świątynie bądź zamieniali je w stajnie i magazyny, bolszewicy z początku XXIw. postepują bardziej elegancko tworząc w nich dyskoteki i hale targowe. Jednak tak naprawde to wszystko dzieje się za przyzwoleniem społecznym i niewiele tu można zrobić.
Narodzie, jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz.
Megi Jan. 3, 2012, 8:50 a.m.
Dyskoteki, kawiarnie i bazary w kościołach.
Kościół p.w. św. Katarzyny w Brukseli ma być zdesakralizowany i zamieniony na bazar warzywno-owocowy
Żyjemy w rzeczywistości gdzie Kościół jest indolentem w kościele. Ubolewam, że ignoruje się słowa Pana Jezusa <Mój dom ma być domem modlitwy, a wy czynicie z niego jaskinię zbójców>.
RolaLukasz Jan. 3, 2012, 2:53 p.m.
Po przeczytaniu najnowszej książki prof. Bartnika myślę o niej tylko w samych superlatywach! Interesująca to za mało powiedziane. Tę pozycję, wydaną nakładem wydawnictwa JUT, pochłania się w mgnieniu oka wołając o więcej! Prof. Bartnik pokazał rzeczywistość „od podszewki” zwracając także uwagę na pogłębiający się trend spychania chrześcijan w stronę społecznego marginesu, postępującą liberalizację kościoła i proponowane „reformy”. To co dostałem razem z tą pozycją to rzetelna i bezkompromisowa publicystyka dotycząca każdego kogo martwią obecne wydarzenia w kraju i na świecie. Przeczytałem z zapartym tchem!