Dyrektor FBI o chińskich dążeniach do dominacji nad światem  - zdjęcie
17.07.20, 13:54Xi Jinping, fot. Global Panorama; Donald Trump, fot. Gage Skidmor; lic. CC BY-SA 2.0, via Flickr; zdj. edyt.

Dyrektor FBI o chińskich dążeniach do dominacji nad światem

8

„Jeśli jesteś dorosłym Amerykaninem, jest bardzo prawdopodobne, że Chiny ukradły twoje dane osobiste”  – powiedział dyrektor FBI Christopher Wray na spotkaniu konserwatywnej grupy ekspertów w Hudson Institute. – „To obywatele Stanów Zjednoczonych są ofiarami czegoś, co jest po prostu chińską kradzieżą na skalę tak masową, iż stanowi jeden z największych transferów bogactwa w ludzkiej historii”. Wray zwrócił w ten sposób uwagę na fakt, że nie chodzi tylko o wywiad i duże korporacje, ale problem dotyka przeciętnych mieszkańców USA.

Wray, podkreślając ogromną skalę procederu, zaznaczył, że mówi nie o narodzie chińskim, ale konkretnie o Komunistycznej Partii Chin. Jego zdaniem kontrwywiad i szpiegostwo gospodarcze z Chińskiej Republiki Ludowej stanowią na dłuższą metę największe zagrożenie dla własności zarówno intelektualnej, jak i informacyjnej obywateli USA.

Wśród wielu przykładów działalności chińskiego wywiadu wojskowego szef FBI podał przypadek firmy Equifax, kiedy w roku 2017 Chiny dokonały ataku hakerskiego, wykradając dane ok. 150 milionów Amerykanów, czyli prawie połowy populacji. Zwrócił przy tym uwagę na fakt, że chińscy komuniści nie mają szacunku dla wartości drogich przeciętnemu Amerykaninowi, takich jak rozróżnienie pomiędzy państwem a sektorem prywatnym czy służbami cywilnymi a wojskowymi. Oznacza to także brak poszanowania prywatności.

Wray uważa, że obywatele amerykańscy powinni być świadomi trzech rzeczy: 1) muszą sobie jasno zdawać sprawę z zakresu ambicji chińskiego rządu, 2) Chiny posługują się wielorakim asortymentem wyrafinowanych technik, 3) Chiny mają fundamentalnie odmienny system od amerykańskiego i robią wszystko, co możliwe, by wykorzystać jego otwartość, jednocześnie czerpiąc korzyści z faktu, że ich własny system jest zamknięty.

Chiny przy tym posługują się wszelkimi możliwymi sposobami, by wpływać zarówno bezpośrednio, jak i nie wprost na Amerykanów. Szef FBI sądzi, iż nie oznacza to, że nie należy robić interesów z Chinami. Jednak należy reagować, kiedy Chiny łamią prawo i normy międzynarodowe. A przy tym podkreślił potrzebę współpracy z partnerami zagranicznymi, by zwalczać zagrożenie ze strony chińskich komunistów.

 

jjf/ChurchMilitant.com

Komentarze (8):

Seks kamerki2020.07.17 20:53
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
Zbg.2020.07.17 19:48
JakUSA dominują w świecie tojest dobrze,a jakChiny to żle.
HRABIA POTOCKI2020.07.17 17:05
DO NIEROZUMIECIE .ob POTOCKI jEST ZASADNICZA ROZNICA MIEDZY STUDIAMI A SZPIEGOWANIEM, WIDAC ZE NIE MASZ POJECIA O CALEJ SPRAWIE , MIMO WSZYSTKO POZDRAWIAM I ZYCZE PRZYJEMNEGO DNIA
MaxFiend2020.07.17 16:12
Rozumiem, że personalne i gospodarcze dane Europejczyków i narodów z innych kontynentów pozyskane niejawnie przez służby USA są traktowane z pełnym "szacunkiem" :-D
Anonim2020.07.17 16:09
Katarzyna Neumann twierdziła, że Gog i Magog są dla nas użyteczne, możemy wywalczyć więcej wolności.
Nie rozumiecie ob. Potocki,2020.07.17 14:44
że takie USA, ale nie tylko, UE, UK, Canada, Australia to są otwarte społeczeństwa. Nazywa to się demokracja. Nawet Polska ma u siebie tysiące studentów z niemal całego świata.
hrabia Potocki2020.07.17 14:30
Wine to ponosi zachod na zbytnie otwarcie na zachod oraz brak kontroli w cyber przestrzeni , otwartosc w dziedzinie technologi , pozwalanie na wykradanie technologi, pozwolenie na studiowanie w USA setek tysiecy studentow i zapoznanie ich z nowymi technologiami( pozniej to znakomici szpiedzy dzialajacy w firmach obronnych na zachodzie) perfidia dzialania chinczykow jest zdecydowanie wyzsza niz Rosji, przykladem jest np jedna z wielkich firm produkujacych aluminium dla fabryk okien, nawiazali z chinczykami kontakt , i zalozyli fabryki produkujace aluminium do okien( w Chinach firma zagraniczna moze miec 50 procent udzialu , drugie 50 procent chinczycy), firma rozwinela technologie i biznes w Chinach inwestujac 480 mln dolarow, po kilku latach okazalo sie ze chinczycy pozakladali mase nowych firm produkujacych ten sam produkt ale po zancznie nizszych cenach,wszystkiego sie szybko nauczylii zawladneli czesciowo rynkiem, firma sprzedala za 480 mln swoje fabryki chinczykom w Chinach i wycofala sie z rynku chinskiego,Typowy przyklad dzialania chiczykow.Chiny maja niewyobrazalnie duzo szpiegow w krajach przemyslowych ,ba bardzo duzo jest ich nawet wsrod normalnych chinczykow zyjacych w zachodnich krajach gdzie sluzby chinskie przefiltrowaly te srodowiska emigrantow.Tak to prawda ze Chiny stanowia najwieksze zagrozenie dla swiata jak dla samej Rosji , ktorej miejsce powinno byc wsrod krajow zachodnich , ale nie nastapi to za Putina bo on nienawidzi zachod,Jesli zachod cos nie zrobi chinska rasa zalele caly swiat
Przejęli pałeczkę po towarzyszach2020.07.17 14:23
z Kraju Rad. Pewnie podobnie skończą.