Dwupłciowy szatan - to on kusił Jezusa w Ogrójcu! - zdjęcie
20.03.19, 11:55kadr z filmu Mela Gibsona Pasja

Dwupłciowy szatan - to on kusił Jezusa w Ogrójcu!

37

„Przykro mi, ale to jest ... po prostu się zawiodłam” – pisze androgyniczna kobieta.

Wielu było zaskoczonych takim pomysłem reżysera i zadawało pytanie, czy szatan może być kobietą ? Widzimy na filmie postać o bladej cerze, jasnych oczach, której głowa okryta jest kapturem. Twarz pozbawiona jest ekspresji i znaków szczególnych, do tego stopnia, że nie posiada także brwi. Trudno określić, czy ciało należy do mężczyzny, czy do kobiety. Zło jest nijakie, zło jest dwupłciowe!  

Co wiemy z Ewangelii

Aby zastanawiać się nad tym co pokazał Mel Gibson, najpierw musimy zastanowić się nad źródłem tej sceny jaka jest w Ewangelii. „Potem wyszedł i udał się, według zwyczaju, na Górę Oliwną; towarzyszyli Mu także uczniowie. Gdy przyszedł na miejsce, rzekł do nich: Módlcie się, abyście nie ulegli pokusie. A sam oddalił się od nich na odległość jakby rzutu kamieniem, upadł na kolana i modlił się tymi słowami: Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich! Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie! Wtedy ukazał Mu się anioł z nieba i umacniał Go. Pogrążony w udręce jeszcze usilniej się modlił, a Jego pot był jak gęste krople krwi, sączące się na ziemię. Gdy wstał od modlitwy i przyszedł do uczniów, zastał ich śpiących ze smutku. Rzekł do nich: Czemu śpicie? Wstańcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie” (Łk 22, 39–46). Jak widzimy nie ma tu nic wspomniane o tym, żeby szatan kusił Jezusa w Ogrójcu. 

Władca tego świata

Jest zapowiedź tego faktu w innym miejscu Ewangelii, gdzie sam Jezus mówi o wydarzeniach jakie mają nastąpić. „Już nie będę z wami wiele mówił, nadchodzi bowiem władca tego świata. Nie ma on jednak nic swego we Mnie. Ale niech świat się dowie, że Ja miłuję Ojca, i że tak czynię, jak Mi Ojciec nakazał. Wstańcie, idźmy stąd!” (J.14.30). Możemy zatem z tych słów wnioskować, że „Władca tego świata”, czyli szatan, zbliżał się do Jezusa podczas Jego ostatnich chwil. Szatan jest kilkakrotnie w Biblii nazywany „władcą tego świata”, „Książę świata”, który nie chce naszego zbawienia „Princeps huius mundi” „Pan (książę) tego świata”. W innym miejscu czytamy:  „Teraz odbywa się sąd nad tym światem. Teraz władca tego świata zostanie precz wyrzucony.”  J.12,31

Męski Chrystus i kobieca Maryja jako przeciwnicy androgyniecznego szatana 

Interpretujący symbole z filmu Pasja zauważają, że Mel Gibson pokazał zło jako dwupłciowe. Natomiast dobro, które symbolizuje nam Maryja jest zdecydowanie kobiece. Maryja w filmie Gibsona śmiało wchodzi w tłum, jest bardzo odważną kobietą, która pomimo bardzo trudnej sytuacji emocjonalnej zachowuje trzeźwość. Maryja chodzi w tłumie, jakby niewidoczna, przeżywa swój ból indywidualnie. Jakże jest różna od kobiecego szatana, który pojawia się tylko na chwilę, niosąc ze sobą kłamliwy przekaz !

Gender a androgyniczny szatan

Środowiska promujące zamazywanie różnić pomiędzy płciami atakowały Gibsona za tego typu przekaz. „Przykro mi, ale to jest po prostu się zawiodłam” pisze Brit McGinnis  z portalu freedomrequireswings.com. Zauważając że w Ewangeliach Archanioł Gabriel nazwał Maryję „Błogosławioną między niewiastami”, czyli obdarzoną pełnią kobiecości. Jak mógł! Czemu tak nie genderowo się zachował. Takie słowa Anioła jej zdaniem przyczyniają się do stereotypu myślenia o tych, jak oni, którzy nie czują się w pełni obdarzeni kobiecością, że brakuje im także błogosławieństwa. Brit McGinnis uważa, że Mel Gibson pokazując kobiecą Maryję i bezpłciowego szatana powtórzył, że ten kto jest androgyniczny, jest zły.

Dlaczego „władca tego świata” w symbolice chrześcijańskiej jest niekiedy przedstawiany jako dwupłciowy

Androgynia (gr. ανδρóς (andrós) – „mężczyzna” i γυνή (gyné) – „kobieta”) – to połączenie cech męskich i kobiecych, obupłciowość. Brak wyraźnej płciowości, czyli brak przeciwieństw, jest to symbol „równouprawnienia wszelkich przeciwieństw”, na które chrześcijaństwo nigdy nie pozwala. Nie ma w chrześcijaństwie żadnej  „Równości dobra ze złem”! Między złem a dobrem nigdy nie będzie jedności !

Maria Patynowska

Komentarze (37):

Durczykiewicz2019.03.21 12:42
Szatan przecież Nie Ma Płci... a Gibson sobie wybrał na szatana kogo chciał. Tak naprawdę szatan nie ma ciała, może je przybierać, ale to jego sztuczki a nie natura.
pikasso2019.03.21 7:18
byłem preciwnikiwm badan prenatalnych, ale doszedlem do wniosku ze w ten sposob bedzie mozna ustalich zcy urodzi sie nam pedał zbok czy nie i z ta wiedza chetniej zdecydyjemy sie na aborcje. a ze normalny czlowiek nie chce zboka w rodzinie, wiec wszyscy beda abortowani. bo kij ma dwa konce :)
^^Luzifer2019.03.20 20:45
goowno wiecie o Szatanie Kmioty. Same wypociny. Zenada.
Max Fiend2019.03.20 18:28
Raczej zeropłciowy. Przecież byty nie muszą mieć płci.
Waldek2019.03.22 8:51
Max Fiend, masz rację byty niematerialne nie mają i nie potrzebują płci - przecież nie uprawiają seksu. Problem polega na tym, że wielu ludzi ma infantylne wyobrażenie o Bogu, szatanie i innych aniołach, wyniesione z lekcji religii a nie z samodzielnego czytania pism.
pendragon666662019.03.20 17:26
frondowscy dziennikarze znowu nacpani
Katolik2019.03.20 19:32
Chyba jesteś zarazą :)
pendragon666662019.03.21 15:29
dla poganskich katolickich sekciarzy........ZAWSZE
edi2019.03.20 14:05
ZNAKOMITA INTERPRETACJA ZŁA I UKAZANIE NAJWIĘKSZEGO ZAGROŻENIA DLA CZŁOWIEKA W DZISIEJSZYM ŚWIECIE - BRAWO Mel Gibson -PASJA ZNAKOMITY FILM
Waldek2019.03.20 13:18
Czytając dokładnie Księgę Rodzaju dowiadujemy się, że początkowo człowiek był bezpłciowy (lub dwupłciowy) tak jak Bóg. "I Bóg stworzył człowieka na Swój obraz, na obraz Boga go stworzył; stworzył ich mężczyzną i niewiastą." Rdz 1:27 Dopiero w drugim rozdziale dowiadujemy się o stworzeniu mężczyzny. "I tak WIEKUISTY, Bóg, utworzył człowieka z prochu ziemi oraz tchnął w jego nozdrza dech życia, a człowiek stał się istotą żyjącą." Rdz 2:7 "PAN Bóg także powiedział: Nie jest dobrze, aby człowiek pozostał samotnym; uczynię mu pomoc, jemu odpowiednią." Rdz 2:18 A na końcu powstaje kobieta. "I PAN Bóg ukształtował żebro, które wyjął z człowieka - na niewiastę oraz przyprowadził ją do człowieka." Rdz 2:22
Katolik-myślący2019.03.20 14:12
Proszę o dokładną egzegezę stwierdzenia bezpłciowości człowieka przy stworzeniu :D do roboty, proszę mnie o tym przekonać :)
Waldek2019.03.22 8:44
Wystarczy przeczytać podane przeze mnie fragmenty ze zrozumieniem i będzie wiadomo, że pierwszy człowiek był bytem niematerialnym i bez określonej płci. "I Bóg stworzył człowieka na Swój obraz" - czy Bóg jest materialny, czy posiada ciało? Odrębność płci jest potrzebna tylko do rozmnażania. Czy Bóg oraz inne byty niematerialne (jak anioły) rozmnażają się poprzez stosunek płciowy? Gdyby Bóg był konkretnej płci to miałby także swojego partnera płci przeciwnej. W drugim rozdziale dowiadujemy się, że "Bóg, utworzył człowieka z prochu ziemi" (chociaż człowiek został już stworzony wcześniej). Z 1 rozdziału K. Rdz. jasno wynika, że człowiek na początku był bytem niematerialnym i bez konkretnej płci (nie posiadał ciała a więc i narządów płciowych) a z drugiego, że została mu nadana forma cielesna (z prochu ziemi). Wracając do dyskusji o płci szatana, był on jednym z aniołów, więc także był bytem niematerialnym ale posiadał umiejętność wcielania się w byty materialne (wąż, człowiek). Gdy mam jakieś wątpliwości co do interpretacji Pisma Św. to je czytam a w opisie kuszenia Jezusa nie ma ani jednego słowa, które by opisywało jak wyglądał szatan a tym bardziej jakiej był płci. Problem z opisem Boga, szatana i innych aniołów polega na tym, że większość ludzi próbuje te postacie antropomorfizować nadając im ludzkie kształty i cechy. Nie na darmo powstało drugie przykazanie (o którym de facto mało katolików wie), które zabrania tworzenia wizerunków Boga oraz innych niebiańskich postaci a to dlatego, że ludzki mózg nie jest w stanie ogarnąć ani opisać tego co jest "po drugiej stronie". Od dziecka wielu z nas było uczonych, że Bóg to dziadek z długą siwą brodą (czy nieśmiertelny Bóg się starzeje?), który chodzi po chmurkach a aniołki to rubaszne cherubiny ze skrzydełkami (czy byty niematerialne potrzebują skrzydeł do odpychania się od materialnego powietrza?). Szatan to natomiast kosmaty satrapa z rogami. Niestety wiele dorosłych osób ma takie infantylne wyobrażenie a stąd biorą się takie niedorzeczności, że Bóg czy szatan mają konkretną płeć.
wiktor2019.03.20 13:03
po co szatanowi płeć?
anonim2019.03.20 15:56
Aby czarnosukienkowi mogli wydziwiać dla moherów.
^^Luzifer2019.03.20 20:47
wiktor: czarnosukienkowi strasza pieklem, a sami beda tam pierwszymi klientami, predzej i w ekspresowym tempie.
anonim2019.03.20 12:48
idąc takim tokiem "myślenia" to wszystkie anioły są dwupłciowe jak te dobre taki i te złe
man woman albo gender2019.03.20 12:48
Odgrzewany kotlet z 2016
man.of.Stagira2019.03.20 18:36
2016 BC?
Roman2019.03.20 12:45
Proponuję rozważyć również temat płci aniołów.
man woman albo gender2019.03.20 12:48
Polecam serial "Ancient Aliens".
Podszed\305\202emZaRogATamBlaszczak2019.03.20 12:44
Frondo yebnij się w caban.
Maks2019.03.20 12:43
Wg. tradycyjnego nauczania KK dusza jest właśnie bezpłciowa. Jeżeli porównaj się to z tym co relacjonują o niebie ludzie którzy przeżyli NDE to zaczyna się robić ciekawie. Np. wg. relacji Yvonne Sneeden ( do znalezienia na YouTube) w niebie są żeńskie i męskie anioły a Chrystusa opisuje jako kogoś kto emanuje męską i żeńską energią jednocześnie. Prawdziwość doświadczeń NDE jest w bardzo silny sposób udokumentowana.
anonim2019.03.20 13:06
Oczywiście. Płeć to ciało i psychika. Duch to nie płeć.
Maks2019.03.20 18:56
Proszę obejrzeć sobie NDE Yvonne Sneeden. Wg. Jej relacji w niebie anioły które mogą przybierać kobiecą postać. Zresztą wg .relacji osób które przeżyły NDE np prof. Howara Storma (którego NDE zresztą regularnie pojawia się na frondzie) dusze osób które kiedyś były ludźmi mogą przybierać ludzką postać więc siłą rzeczy mogą być mężczyznami lub kobietami. Pytanie jak naprawdę wygląda niebo i jakie możliwości ma tam dusza. Yvonne opisuje Chrystusa jako "combined female and male energy".( https://www.youtube.com/watch?v=42spxrWr1fg&t=28s ) Można tez zadać sobie pytanie co jest złe w tym że ludzie w dzisiejszych czasach mają taki problem definiowaniem własnej płciowości. Na pewno rodzi to bardzo duże problemy od strony biologicznej chociażby w zakresie posiadania dzieci. Może tak naprawdę złe jest to, że ktoś jest zdeterminowany biologicznie do bycia mężczyzną lub kobietą. Z drugiej strony złe jest to wszystko co prowadzi do patologii wynikających z grzebania przy płciowości.
spederalizowana europa2019.03.20 12:42
Marksistowska wojna ideologiczna trwa . Marksiści bezwględnie wykorzystują tych biednych ludzi mających problemy z identyfikacją płciową. Widzę tu szansę dla PIS . Należy wyciągnąć rękę do tych środowisk i szybko opracować program LGBT+++ . 1.Opracować programy terapeutyczne na wzór AA lub terapii grupowej . 2.Rozpowszechniać na szeroką skalę możliwość terapii dla osób z problemami identyfikacji płciowej 3.Tworzenie grup samowspierających się osób podejmujących terapię. Kilku Specjalistów lekarzy seksuologów i psychologów opracowałoby taki program , który stałby się odpowiedzią na marksistowske :róbta co chceta , niszczie sobie życie ale na nas głosujta Wyciągnięcie ręki z realnym programem pomocy do tych ludzi to ograomna korzyść, a wytrąciłoby wiele argumentów marksistowskim propagatorom LGBT działającym wbrew interesom samych dotkniętych problemami osób z tej grupy.
Maria B\305\202aszczyk2019.03.20 14:13
"Róbta co chceta"to parafraza prekursora marksizmu, niejakiego świętego Augustyna ... (IV-V w. n.e,)
Katolik2019.03.20 14:28
A w jakim dziele Św. Augustyna występuje ta fraza i czemu ma służyć tu cytowana ? bo nie rozumiem ?
spederalizowana europa2019.03.20 22:36
tylko nędzne zniekształcenie i nic więcej
Antoni2019.03.20 12:41
No to Fronda jako dowód podaje film mela Gibsona. Wiecie, rozumiecie...
Marian2019.03.20 12:56
Ten film jest oparty na wizji bl. Emmerlich z XIX w. spisanej przez pozniejszego ministra w rzadzie Bismarka
Antoni2019.03.21 6:56
Rozumiem że szatan potwierdzikł wizję?
Katolik-myślący2019.03.20 12:25
Dziś ludzie nie rozeznają co jest dobre a co złe. 2. Tymoteusza 3 Nowe Przymierze (NP) Trudne czasy ostateczne 3 Wiedz o tym, że w dniach ostatecznych nastaną trudne czasy. 2 Ludzie będą samolubni, rozkochani w pieniądzu, chełpliwi, wyniośli, bluźnierczy, nieposłuszni rodzicom, niewdzięczni, niegodziwi, 3 nieczuli, nieprzejednani, skorzy do oszczerstw, niepohamowani, okrutni, gardzący tym, co dobre, 4 zdradzieccy, bezmyślni, nadęci, kochający przyjemności bardziej niż Boga, 5 stwarzający pozory pobożności, lecz będący zaprzeczeniem jej mocy. Takich ludzi unikaj. 6 Z nich biorą się ci, którzy wkradają się do domów i wykorzystują frywolne kobiety, obciążone grzechami i rozdzierane przez różnorodne żądze. 7 Kobiety te zawsze się uczą, tylko nigdy nie mogą dojść do poznania prawdy. 8 Ci ludzie przeciwstawiają się prawdzie, tak jak Jannes i Jambres przeciwstawili się Mojżeszowi. Ich umysł jest spaczony, nie przeszli próby wiary. 9 Daleko jednak nie zajdą, ponieważ ich głupota stanie się oczywista dla wszystkich — podobnie zresztą, jak stało się w przypadku tamtych. Wszystko to dziś mamy, czas powoli nadchodzi, paruzja w zasięgu ręki, ale kto tym się dziś przejmuje ?
man woman albo gender2019.03.20 12:54
Pokaż mi starszą religijną osobę (tak po 50 - 60) która nie jest przekonana, że sprawy na świecie wyglądają gorzej niż gdy ta osoba była młoda. I że nie zbliża się sąd boży.
Katolik-myślący2019.03.20 14:24
Drogi nikt :) aż nadto jest dokumentów i pism w KK by taką tezę obronić, ale jak do wszystkiego potrzebna jest wola i to dobra wola :) Jeśli takową posiadasz, to, to co umieściłem wyżej wystarczy a jeśli to za mało proszę poszukać sobie to co po sobie pozostawili święci KK. Św. Ojciec Pio, Św. Siostra Faustyna, Błogosławiona Anna Maria Taigi, itd. Każdy przez nich napisany dokument został zatwierdzony przez Kongregację Nauki i Wiary.
denaturat artystyczny2019.03.20 12:13
Podobne mam odczucia jak czasem wdepnę w TVN. Ta postać ma coś wspólnego z tą stacją
man.of.Stagira2019.03.20 12:10
. z ł o jest wielopłciowe i zarazem bez-płciowe jak jego postać poznawcza zwana 'g e n d e r' . tyle
man woman albo gender2019.03.20 12:52
Chyba, że po gender jest dwukropek, to wtedy nie.