Dworczyk: Chcemy Ukrainy w UE, ale nie z Banderą na sztandarach - zdjęcie
25.08.17, 10:42Zdj. screen TVP Info

Dworczyk: Chcemy Ukrainy w UE, ale nie z Banderą na sztandarach

W programie "Minęła 20" w TVP Info wiceszef MON, Michał Dworczyk mówił o uroczystościach Dnia Niepodległości Ukrainy, w których w czwartek wziął udział minister Antoni Macierewicz.

Sekretarz stanu w MON zwrócił uwagę na fakt obecności na obchodach, obok władz Ukrainy, silnej reprezentacji szefów resortów obrony państw wschodniej flanki NATO i, co najważniejsze, sekretarza obrony USA, gen. Jamesa Mattisa.

"Bezprecedensowa obecność jest jednoznacznym sygnałem, że nie ma zgody na agresywną politykę Federacji Rosyjskiej, że Ukraina może liczyć na wsparcie"- podkreślił wiceminister Dworczyk.

Polityk podkreślił, że jest to przejaw konsekwencji w walce z agresywnym zachowaniem Rosji, która, wbrew prawu międzynarodowemu, wciąż okupuje Krym i destabilizuje Donbas. Dworczyk podkreślił, że kwestię Krymu trzeba podnosić przez cały czas. Niektórzy europejscy politycy, mimo iż wspominają o Donbasie, jednocześnie zapominają, że Krym również jest częścią Ukrainy i został zajęty przez Federację Rosyjską. Gość TVP przypomniał również, że Amerykanie w ostatnim czasie bardzo mocno podkreślali, że Krym to integralna część Ukrainy i nie ma zgody na jego okupację.

"Obecność sekretarza obrony NATO w Kijowie jest dowodem na to, że Ukraina i kraje, które ją wspierają w obronie przeciwko agresji rosyjskiej mogą liczyć na wsparcie USA"- podkreślił wiceminister obrony.

Michał Dworczyk został zapytany również o europejski nacjonalizm. Polityk stwierdził, że minister obrony narodowej za każdym razem, przy okazji spotkań z ukraińskmi politykami, podkreśla, że nie ma zgody na politykę historyczną Ukrainy odwołującą się do tradycji OUN-UPA.

"Ukraina do Europy z Banderą na sztandarze nie ma szans, żeby weszła. Nasza pozycja w tej sprawie jest jednoznaczna"-zaznaczył wiceminister. Jak dodał, „na gloryfikacji morderców nigdy nikomu nic dobrego nie udało się trwale zbudować”.

Dworczyk podkreślił, że jeżeli Ukraińcy zdecydują się wybrać taką drogę, to nie byłby to najlepszy prognostyk na przyszłość, jednak Polska wierzy, że "taka refleksja nastąpi".

JJ/TVP Info, Fronda.pl